Tesla, araç sigortası sistemini altüst edecek bir anlaşmaya imza attı

Tesla, araç sigortası sistemini altüst edecek bir anlaşmaya imza attı

Tesla otomobil dünyasının kurallarını baştan yazmaya devam ediyor. Ürettiği elektrikli araçlar sayesinde otomobil dünyasında bir devrimi başlatan Tesla şimdi de araç sigortası piyasasını derinden etkileyecek bir yenilikle geliyor.

Tesla araç sahiplerinin müşteri deneyimini zenginleştirmek amacıyla geliştirilen InsureMyTesla sigorta paketi ile Tesla araç sahipleri özelleştirilmiş bir sigortaya sahip olabilecekler. Tesla'nın Liberty Mutual Insurance Company ile yaptığı bir işbirliği ile başlattığı bu sigorta ile 1 yıl içerisinde "onarılamayacak kadar hasar gören" Tesla araçların değiştirilmesine kadar bir çok farklı avantaj bulunuyor.

ABD'nin 50 eyaletinde sunuluyor

Amerika'nın 50 eyaletinde kullanıma sunulan bu yeni sigorta paketi, bir şirket yetkilisinin açıklamasına göre 20 ülkede de kullanıma sunulmuş durumda ve Tesla her ülkede özel sigorta şirketleri ile anlaşmalar imzalayarak bu paketi genişletmeye devam ediyor.

Tesla CEO'su Elon Musk, sigorta şirketlerinin Tesla araçları için paketlerinde iyileştirmeler yapmaları gerektiğini belirtiyor. "Tesla araçları sürücü yardım özelliği bulunan otopilot özelliği ile beraber geliyor" diyen Elon Musk bu talebinde oldukça haklı.

Elektrikli araçların geleneksel fosil yakıtlarla çalışan araçlara göre daha az bakıma ihtiyaç duyması ve bu bakım masraflarının daha düşük olması da yine sigorta şirketlerinin göz önünde bulundurması gereken şeylerden bazıları. Ayrıca Amerikan Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi'nin yaptığı açıklamaya göre Tesla araçlarının oto-pilot güncellemesi sonrası kaza oranlarının %40 oranında düştüğünü açıklaması da bu talebin haklılık oranını artırıyor.

Tesla, geçtiğimiz Şubat ayında "Sigorta firmalarının fiyatları araçların kaza risklerine göre oranlamadığını tespit edersek gerekirse bu işin kaynağına gireriz" açıklamasını yapmıştı ve görünüşe göre yapılan anlaşmalar ile bu alanda ilk adımları atmış.

Kişisel araç sigortası yüzde 40 gerileme yaşayabilir

Elektrikli araçların bir çok iş kolunu etkilemesi gibi sürücüsüz araçlar da bir çok iş kolunu etkilemeye devam ediyor. KPMG'nin yayınladığı bir rapora göre, kişisel araç sigortası piyasası, otonom araç teknolojisi ile araçlar daha güvenli hale geldiği için şu anki boyutundan %40 gerileme yaşayabilir.

Tesla'nın satış ve hizmetten Sorumlu Başkan Yardımcısı Jon McNeill, InsureMyTesla'nın "Otopilot sadece güvenlik özelliklerini değil, arabanın bakım maliyetini de hesaba katıyor," dedi. "Araba, bakım ve sigorta için tek bir fiyat sunabileceğimiz vizyonumuz gelecekte."

Evet, ilerleyen yıllarda Tesla sayesinde sigortacılıkta yaşanan değişimleri de konuşacağız ve Tesla'nın tek paket vizyonunun diğer firmaların olaya bakışını nasıl değiştireceğini de göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.