n11.com dört buçuk yılda 2 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştı
E-Ticaret

n11.com dört buçuk yılda 2 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştı

Doğuş Grubu ile Güney Koreli SK Group ortaklığında kurulan ve ülkemizin en önemli e-ticaret platformlarından biri olan n11.com, dört buçuk yıllık serüveniyle ilgili önemli rakamlar açıkladı. 80 bini aşkın kayıtlı mağazaya sahip olan n11.com, 2 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştı.

55.7 milyon satılan ürünün yanı sıra 1.9 milyar toplam ziyaret sayısına ulaşan e-ticaret platformu n11.com'un devlete sağladığı KDV geliri ise 261 milyon doları buldu. Geçtiğimiz günlerde toptan alım - satım platformu olan n11pro.com platformunu da devreye alan n11.com, 10.3 milyon üyeye sahip.

Türkiye'de toplam perakende hacminin yüzde 3.5'i e-ticarete ait

Açık pazar iş modelinin ekosisteme ve Türkiye ekonomisinin bel kemiği olan KOBİ’lerin büyümesine verdiği destekten bahseden n11.com Genel Müdürü Won Yong, Jo, yaptığı açıklamada bilişim teknolojisindeki gelişmenin, müşteri davranışlarının ve yaşam biçimi gibi olayların e-ticaret sektörünün dünyada başlıca yükselen sektörler arasına girmesine yol açtığını dile getirdi.

Güney Kore’de toplam perakende hacminin yüzde 18’inin, ABD’de yüzde 10,5'inin, İngiltere’de ise yüzde 14,9'unun e-ticarete ait olduğunun altını çizen Won Yong, Jo, ülkemizde ise toplam perakende hacminin sadece yüzde 3.5'inin e-ticarete ait olduğunu belirtti.

Sektörün Y ve Z kuşaklarının beklentileriyle her geçen gün evrildiğini belirten Doğuş Planet İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İzi Adato ise yaptığı açıklamada gelişen teknolojiye adapte olmanın ve çevik davranmanın hayatta kalmak ve rekabeti korumak için bir şart olduğunu dile getirdi. n11.com önümüzdeki 2-3 yıl içinde yüzde 100 büyüme hedefliyor.

Yorumlar (2)
  1. Cemal Soydemir Cemal Soydemir

    PTT ile anlaşıp Türk satıcılara Avrupa pazarına satış sağlayıp saçma ve bitmek bilmeyen hediye çeki yerine ebay amazon gibi sitelerinde küçük reklamlar yayınlayıp o gelirler PTT yurtışı gönderi ücretlerinin bir kısmını karşılayıp sadece 1 yılda 20-30 milyar dolarlık bütçeye ulaşabilirler Çünkü Avrupa pazarı yönüne oto yan sanayi tekstil hatta ithal teknoloji ürünlerinde bile çok büyük fırsatlar var

  2. Türkiye de pazarteri mantığını öğretemn bir platform haline geldi n11, Özellikle 11.11 kampanyasını sahiplenmesi de büyümede önemli bir katkı sağlamıştır.