Vestel dijitalde gençleri hedefliyor

Türkiye’nin en önemli internet konferansı Webrazzi Summit 2017‘de Arda Kutsal, Vestel'in CMO'su Tunç Berkman ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşide Vestel'in dijital tarafta yaptığı sponsorluklar ele alnırken, Vestel'in sıra dışı projesi Viziizle'ye de değinildi. Berkman söyleşinin sonlarına doğru "Vehepyeni" isimli proje üzerine çalıştıklarını belirtirken, finans alanında yaptıkları V-Taksit ismindeki yeni uygulamalarından da bahsetti.

Vestel e-spor'a neden önem veriyor? 

Söyleşiye Vestel'in e-spor sponsorluklarını ele alarak başlayan Arda Kutsal, Vestel'in bu konuya bakış açısı hakkında sorular yöneltti. Berkman e-spor konusunda: "League of Legends'ın 3 senedir sponsoruyuz. İlk olarak Türkiye Finali ile başladık sonra Türkiye Şampiyonası'nın sponsoru olduk. Devam da ettirmeyi düşünüyoruz." dedi. Berkman e-spor konusundaki tartışmaları dile getirirken: "Baktığın zaman 16 yaşından 26 yaşına kadar oynanan, dünyadaki oyuncuların 100 bin euro'dan 4 Milyon euro'ya kadar para kazandığı el ve göz refleksi gerektiren ciddi antreman yaptıkları bir şey." açıklamasında bulundu.

Vestel'in son 4 senedir e- spor dışında Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ve Vestel Venüs Sultanlar Ligi de dahil olmak üzere her alanda spora yatırım yaptığını belirten Berkman e-spor hakkında: "Türkiye'de yaklaşık 3 milyon kişi oyun oynuyor. Pazarın büyüklüğü yaklaşık 500 milyon dolar. Bir de baktığında şöyle bir durum var, Ülker Arena  12 bin kişilik bir salona sahip. Biz şampiyonlar ligi şampiyonu olduğumuzda final four'da doluyor. Ama e-spor turnuvası olduğu zaman orası full oluyor ve dışarı çadırlar kurulmaya başlanıyor. Rakam 30 bin kişiyi buluyor.  Türkiye'de 40 bin - 50 bin kişi turnuvayı canlı olarak izliyor. Teknoloji şirketi olduğumuz ve cep telefonu ürettiğimiz için bizim için kritik yerlerden bir tanesi." E-spor alanında desteklerini sürdüreceklerini açıklayan Berkman ayrıca oyun monitörü işine de gireceklerini ifade etti. Desibel ürünlerinin  e-spor'a yönelik versiyonlarını da üreteceklerini açıklayan Vestel CMO'su, ileride başarı gösteren oyunculara da destek olabileceklerini belirtti.

Viziizle dijital dizi projesi devam edecek mi? 

Viziizle projesi ile Kristal Elma Yaratıcılık Ödülleri'nde 2 Kristal ve 9 Gümüş Elma alan Vestel, yakın zamanda tüketim sektöründe en çok ödül alan marka unvanını kazandı. Viziizle'nin kurumda çalışan kişiler tarafından oluşturulduğunu ifade eden Berkman: "Hep gençlere yatırım yapıyoruz. Çünkü bundan 4 yıl önce yaptığımız araştırmalarda 40-45 yaş üstü kişilerde Vestel'in önemli negatif algısı olduğunu bulduk. Ama gençlere baktığımızda gençlerin negatif algısı olmadığını gördük. Çok iyi ürünlerimiz var, çok iyi servis teşkilatı kurduk, çok iyi yatırımlarımız var ama  "biz bunu yapıyoruz" diye bunu anlatmak başka bir şey, bir de ön yargısız olabilecek kitleyle iletişimde olmak çok daha önemli bir şey. O yüzden e-spor, o yüzden Viziizle bizim için çok değerli. Çünkü geleceğe doğru bir yatırım yapmaya çalışıyoruz." dedi.

Viziizle'nin başarılı olmasını reklamdan çok dizi olmasıyla ve Türkiye'deki dizileri mizahi bir şekilde ti'ye almasıyla ilişkilendiren Berkman, içeriklere gösterilen ilginin beklentinin üzerinde olduğunu ifade etti. Projenin devam edeceğini de söyleyen Berkman, bu içeriklerin samimi olduğunu belirterek: "Biz ne kadar samimi olursak tüketiciyle olan ilişkimizi, bağımızı o kadar kuvvetlendirebiliriz." dedi. PR çalışması olmaksızın Adweek'te yer aldıklarını vurgulayan Berkman, Emre Zorlu'nun kendisine e-posta atarak  "Adweek'te çıkmışsınız haberiniz var mı?" diye sorduğunu da sözlerine ekledi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.