LOKI ile isteyen herkes ev ve iş ağını siber tehditlere karşı koruyabilecek

LOKI ile isteyen herkes ev ve iş ağını siber tehditlere karşı koruyabilecek

Zihinsel ve maddi servetlerimiz sunuculara taşındıkça ağ güvenliğinin değeri de katlanarak artıyor ve fakat bu alanda çalışmaya başlayan çok fazla yerli girişim yok. LOKI ise istisnalardan biri. Geliştirmekte olduğu siber güvenlik ve ağ yönetimi ürünüyle hem ofislerde hem de evlerde internet erişimini koruma altına almak istiyor.

İYTE Kampüsü Teknopark'ta konumlanan LOKI, siber güvenlik ve ağ yönetimi için geliştirilen bir donanım. Benzerlerinden farkıysa herhangi bir teknik ağ yönetimi bilgisine sahip olmadan kullanılabiliyor oluşu. Ahmet Polat, Oğuz Gez ve Sercan Tarakçıoğlu tarafından 2017 yılının Haziran ayında kurulan LOKI, bulut tabanlı sistem sunuyor.

Kolay kullanımla yüksek güvenlik vaadi

Melek yatırımcılardan aldığı 100 bin dolar çekirdek yatırımla kurulan LOKI, halen geliştirilme aşamasında. Fakat bir buçuk yıllık çalışmanın sonuna gelinmiş ve test çalışmaları devam ediyor. Bu sene sonunda da ürünün pazara sunulması bekleniyor. Ürün pazara çıktığında ise tek yapılması gereken modemi veya ağ yönlendiricisini (router) LOKI'ye bağlayıp setloki.com'dan aktivasyonu gerçekleştirmek olacak.

LOKI'nin kurucu ortağı ve CEO'su Ahmet Polat, ağa bağlı tüm cihazları kolayca güvenlik kalkanı içine aldıklarını söylüyor ve rakiplerinden nasıl ayrıldıklarını şöyle özetliyor;

LOKI’nin öncelikli en büyük hedefi, ağ yönetimine bakış açısını değiştirmek. Ağ yönetiminden yalnızca network işi yapanlar veya konu ile ilgili teknik insanlar anlar gibi bir anlayış var. Biz, ağ yönetiminin aslında sanıldığı kadar zor ve anlaşılmaz olmadığını, biraz bilgisayar ile ilgili olan herkesin kendi ağını koruyabileceğini ve yönetebileceğini iddia ediyoruz. LOKI olarak bu yaklaşımım insanlara anlatabildiğimiz zaman ilk hedefimizi gerçekleştirmiş olacağız.

Polat, LOKI'yi pazara sunduktan sonraki hedeflerininse hedef pazarlarda bilinen bir marka yapmak için çalışmak olduğunu söylüyor. Semantik dille kullanılabilen bir ürün geliştirdiklerini ve bunu uygun bir satış fiyatıyla pazara sunacaklarını da ekliyor.

Yıllık lisanslama

IoT-Telco Labs hızlandırma programına seçilen LOKI'nin fiyatı henüz açıklanmış değil ancak Ahmet Polat, LOKI’yi donanım ve 1 yıllık bir yıllık lisans ile müşteriye ulaştıracaklarını paylaşıyor. Her yıl ürün lisansını yenileyen kullanıcılarsa güncellemelerden yararlanmaya devam edecek.

Günümüzde ağ güvenlik çözümlerinin ne kadar ilgi gördüğü tartışılır. Genel anlamda da bu işi kendi başımıza yaptığımız söylenemez. Her şey internete bağlanabilir olduğunda bu tarz ürünlerin kıymetini daha iyi anlayacağız ve bu girişimin Türkiye için pekâla önemli bir girişim olduğunu söyleyebilirim.

Konuyla yakinen ilgiliyseniz getloki.com'a e-posta adresinizi bırakarak yeni gelişmelerin haberlerini alabilirsiniz. Ürünün pazara çıkışını ise elbette sizlere duyurmaya çalışacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.