Ordeks: Restoran menülerini tabletlerle değiştiren yerli girişim
Girişim

Ordeks: Restoran menülerini tabletlerle değiştiren yerli girişim

Restoranlarda sipariş verme sürecini dönüştüren girişimler dünya çapında yoğun ilgi görüyor. Türkiye'de bu trendi takip eden Ordeksrestoran, kafe ve bistrolardaki sipariş süreçlerini kolaylaştırmayı hedefliyor. Geçtiğimiz Mart ayında Barış Bulgan, Ali Güvendi ve İsmet Baştoklu tarafından Antalya'da geliştirilen Ordeks, masanızın ucunda duran ve sipariş vermenize olanak sağlayan menüleri özelleştirilmiş tabletleri aracıyla akıllı hale getiriyor. 

Tabii ki Ordeks'in sipariş vermekten başka yetenekleri olduğunu da ekleyelim. Yaklaşık 2 ay içinde geliştirilen Ordeks, sipariş vermenin yanı sıra garson çağırma, hesap isteme, hizmet puanlama ve görüş/öneri paylaşma gibi özelliklere sahip. İşletmesinin kampanyalarını da müşterilerle paylaşabilen Ordeks, istendiği takdirde reklam yayınları da yapabiliyor.

Ordeks'i kullanan işletmenin onayı alındığı takdirde banner reklam, menü arasında reklamlar ve gizli reklamları Ordeks üzerinden yayınlamak mümkün. Garsonların kullandığı akıllı saatler ve el terminalleriyle entegre bir şekilde çalışan Ordeks, bu sayede hem garsonları bilgilendiriyor hem de sipariş sürecini hızlandırıyor.

Yeni özellikler kazancak

İşletme sahibi için de çeşitli kolaylıklar sunan Ordeks'in admin paneli üzerinden menüyü düzenlemek mümkün. Aynı panel üzerinden hesap isteme ve garson çağırma fonksiyonunu da görüntüleyebilen Ordeks'e kısa zaman içinde yeni özellikler geleceğini de ekleyelim.

Yakın zamanda gelecek güncellemeyle yeni özellikler kazanacak olan Ordeks, admin paneline düşen onaylanan hesap ödemelerini ve siparişlerin fişinin otomatik kesilmesi için gerekli entegrasyona sahip olacak.

Donanım tarafını merak edenler için tamamen krom kaplama olan Ordeks kutusu, tableti sabitleyen ve darbelerden koruyan bir tampon bölgesine de sahip. Masaları delmeden veya herhangi bir zarar vermeden mengene sistemi ile masalara sabitlenen Ordeks, hem işletmenin hem de müşterilerin işini oldukça kolaylaştırıyor. Ordeks'in gelecek planı ise sistemlerini tüm Türkiye'de yaymak ve ülkemizde bulunan en geniş ve en hedefe yönelik reklam ağlarından birine dönüşmek.

Yorumlar (5)
 1. Bunu yapan başka girişimler var diye biliyorum. Belki de ziyaret ettiğim restoranlarda vardı bilmiyorum.

 2. Bu yeni girişim işlerini çok abartmaya başladınız. Tablet menü nedir ? Türkiye'de yıllardır bunun üzerine hizmet veren firmalar zaten vardı, sanki yeni bir şeymiş yapması zormuş gibi. Hiç bir anlam ifade etmeyen bir tanıtım videosu tasarımdan yoksun geliştirlemeyecek kadar basit bir mobil arayüz ile girişim yaptıklarını sanıyorlar. Birde asıl yapılması gereken özellikleri yakın zamanda gelecek diye beceremedikleri işten zaman kazanmaya çalışmışlar. Başarı odağı görmediğim palavradan girişimdir benim için.

  1. Cengiz Cengiz

   Emre bey zaten yeni bir şey yada yapması zor bir şey olduğu iddia edilmiyor, ayrıca içerik sadece "tablet menü" den ibaret değil cihazların birbiriyle entegre çalıştığı sipariş alınan, garson çağrılabilen, hesap istenen ve anlık yönetilebilen bir sistem.Daha başlangıç aşamasında olan bir işe karşı olumsuz da olsa yapıcı bir eleştiri yapmaktansa ( örn: sermayeye bağımlılığı yüksek bir girişim) " beceremedikleri işten zaman kazanmak " , " palavradan girişim " gibi tabirlerle içi boş bir eleştiri getirmişsiniz.Bir fikrin veya projenin girişim sayılabilmesi için yeni bir icat yada buluş yapılması gerektiğini düşünmüyorum, ki bunu başaran işletme sayısıyla tüm girişimlerin oranını kıyaslayarak kendinizde basit bir fikir sahibi olabilirsiniz.Ürünün arayüzüyle ve tanıtım videosuyla ilgili fikirlerinize kısmen katılıyorum, elimizdeki imkanlar dahilinde daha iyi ve yaratıcı çalışmalar yapmayı düşünüyoruz.Saygılar dilerim.

 3. Protel A.Ş. bunu yapalı yıllar oluyor. Şu an İstanbul'da birçok büyük restoran zincirinde kullanılıyor zaten.

  https://www.protel.com.tr/urunler/wizlo-e-menu/

 4. Kürşad Kürşad

  Bende böyle bir girişim fikri düşünmüştüm geçen sene. Çıkan girişimleri inceliyorum büyük kısmı firmalara ek maliyet oluşturan yardımcı materyaller gerektiriyor. Lakin ben hem kullanıcı tarafına hemde firmaya sıfır maliyetli bir sistem fikrini kavramsallaştırdım diyebilirim. İnşallah fırsatını bulup yazabilirim.

  Bu sistemler gelecek vaat ediyor.