Uber, Londra'daki çalışma lisansını kaybetti
Mobil

Uber, Londra'daki çalışma lisansını kaybetti

Dünyanın en önemli araç çağırma servisi olan Uber, İngiltere'nin Londra şehrindeki çalışma lisansını kaybetti. Londra şehrinin taşımacılık alanıyla ilgilenen resmi kurumu Transport for London (TfL), Uber'in bu ay sonunda bitecek olan çalışma lisansını yenilemeceğini açıkladı.

Transport for London'dan yapılan açıklamalara göre Uber'in lisansını yenileyememesinin nedeni kurumsal sorumluluk eksiklikleri ve potansiyel kamu güvenliği sorunları. Londra şehrinde 3.5 milyon yolcu ve 40 bin sürücüye sahip olan Uber, konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu kararla birlikte Londra'nın yenilikçi şirketlere kapalı olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini belirtti.

Londra belediyesi kararı destekliyor

Kararla birlikte Uber'in tüm Londra faaliyetlerinin bir anda durdurulmayacağını da ekleyelim. Lisans süresinin sonlanacağı güne kadar Uber sürücüleri Londra'da yolcu taşımaya devam edecekler. Uber'in ise karara itiraz etmek için 21 günü bulunuyor.

Uber'in Londra'daki en yetkili ismi olan Tom Elvidge konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu karar nedeniyle 40 bin lisanslı Uber sürücüsünün işsiz kalacağını belirtirken Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, Transport for London'a destek olarak Londra'da hizmet vermek isteyen her şirketin belli standartlar ve kurallara uyması gerektiğinin altını çizdi. Eski CEO'su olan Travis Kalanick nedeniyle pek çok skandalla uğraşan Uber'in Londra'daki lisans sorununu nasıl çözeceğini zaman gösterecek.

Yorumlar (7)
 1. Satrancokulu74 Satrancokulu74

  Uber İngiltere'nin kullanıcılara mesajı şöyle:

  As you may have heard, the Mayor and Transport for London have announced they will not be renewing Uber’s licence to operate in our city when it expires on 30 September.

  We are sure Londoners will be as astounded as we are by this decision. By trying to ban the app from the capital, the Mayor and Transport for London have caved in to a small number of people who want to restrict consumer choice.

  Not only will this decision deprive you of the choice of a convenient way of getting about town, it will also put more than 40,000 licensed drivers who rely on our app out of work.

  We will be immediately challenging this decision in court.

  If you want to continue using the Uber app in London - and to defend the livelihoods of 40,000 licensed drivers - please sign this petition urging the Mayor to think again.

  Tom Elvidge,

  Uber London

 2. Uber ortaya çıktığı günden bu yana defalarca söyledim/yazdım bu işin sonu kötü bitecek diye ama bir çok yorumcu beni neredeyse dövecekti (ben sanki taksicilerden çok memnunmuşum gibi!) ama dediğim zamanla çıktı!

  Üstelik bu henüz başlangıç!

  Daha önce de bir çok ülkede lisansı iptal edildi!

  Olay şu; böyle bir iş yapma yöntemi yok! Klasik iş yapma yöntemlerinin dışına çıkacağız diye dev bir sektörün köküne kibrit suyu dökemezsiniz! Taksiciler kısa mesafe gitmiyorlarmış! Evet biliyorum, beni almayan taksicilere de arkalarından güzide laflarımızdan döktürüyorum ama bunun karşılığı binerim Uber'e gösteririm gününü değil!

  Bir taksi plakası günümüzde kaç para! Vergisi, uymak oldukları kurallar vesaire falan...

  Uber ise yoğurdun kaymağını yeme peşinde ve bunu utanmadan/sıkılmadan yapıyor!

  Sonra bunun adına "teknoloji devri" diyor!

  Yersen!

  Olay bu!

  Taksicilik sektöründe ki tüm prosedüre uysun, vergilerini tam versin ve bu işi yapabilir statüsü kazansın kimse ses etmez.

  Teknoloji havadan para kazanmak üzerine kurulursa adı "teknoloji" olmaz!

  1. Çok sığ bir yorum olmuş. Türkiye özelinde konuşuyorsak eğer, taksi fişlerinde KDV olmaz. Yani vergi vermiyorlar. Peşin çalışıyorlar. Plakaların pahalı olmasının tek sebebi plaka sahipleri. Hiçbir denetleme kurumuna hesap vermiyorlar. Rekabet kurumunca denetlenmiyorlar. Yeri geldiğinde para üstü vermeyi bile reddediyorlar. Taksicilerin de çoğu sabıkalı vs.

   UBER'i sadece araç kiralama olarak görmemek gerek. Otonom araç teknolojisine yaptıkları yatırım ile paylaşımlı otonom araç teknolojisi geliştiriyorlar. Bu sayede trafikteki gereksiz araç sayısını azaltarak enerji verimliliği de sağlamayı hedefliyorlar.

   Yaşanabilir bir gelecek için UBER ve benzeri şirketlerin açtıkları yolu hafife almamak gerek. Dünya zaten küreselleşiyor. Klasik iş yapma şekilleri dediğiniz şeyler zaten sorgulanıyor. Daha marjinal fikirli girişimler daha bir çok tabuyu yıkacak, emin olabilirsiniz.

   Disrupt or be disrupted!

   1. taksilerin yasal mevzuatları intizamlı , odası, vergi levhası, taşıma belgesi, sürücü bilmem ne kağıdı vs vs..

    gel gelelim hepsi kağıttan başka birşey değil, bu yıl turizmde taksi terorü rekoru kırıldı bence, bu yıl hemen hemen tüm turist müşterilerimiz (suttanahmette küçük bir oteliz) taksiciler tarafından dolandırıldı. abartısız diyorum hemen hepsi. ve turizm polisi dahil hiç bir müdahele yok, akıl almaz bir durum. DENETİMSİZLİK.

    UBER en azından kazıklanmanın önüne geçiyor.

 3. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Ben de olaya değişik bir açıdan bakmak istiyorum.

  Elektrikli araçlar ile yakıt maliyetleri düşünce, akıllı sistemler ile araçlar kendi kendilerini kullanmaya başlayınca, ya bir firma çıkar da ben araçlarımı sadece kiralayacağım, satmayacağım derse ne olur?

  Örneğin sabah evden çıkarken çağırdığınız araç kapınızda belirse, sizi istediğiniz yere götürse ve sizden mesala 80 kuruş alsa, trafik kazası, park etme, vergi, bakım, tamir gibi dertleriniz olmasa...

  Bir daha araba satın alır mıydınız?

  Bunu da buraya not düşmüş olayım.

 4. Selami O. Selami O.

  Uber = Korsan

 5. Sertaç Işıklar Sertaç Işıklar

  Sen devlet olarak bir ulaşım sistemini denetlemez isen , taksicilerin yarısı sabıkalı , dolandırıcı veya potansiyel suclu olursa , müşteri olarak işimiz düştüğünde de , trafikte karşımıza çıktıgında da hayatı zehir eden milyon tane haydutla boğuşmak yerine tabiki doğru düzgün hizmet verenleri seçeceğiz. Uberi engellemeye çalışacağına taksi sistemini uber kalitesine getir , ondan sonra söz söylemeye hakkın olsun.Şu anki durumda vatandaşa hizmet etmek istiyorsan taksileri yasaklaman lazım uberi degil