John McAfee, Bitcoin'e dolandırıcık diyen JPMorgan CEO'su Jamie Dimon'a meydan okudu
Finans

John McAfee, Bitcoin'e dolandırıcık diyen JPMorgan CEO'su Jamie Dimon'a meydan okudu

Geçtiğimiz günlerde JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, Bitcoin'in büyük bir dolandıcılık olduğunu ve tarihe damga vuran lale balonundan bile büyük bir balon olduğunu söylemişti. Jamie Dimon'a karşı en büyük meydan okuma, McAfee güvenlik şirketinin kurucusu John McAfee'den geldi.

John McAfee, Jamie Dimon'un ve onun gibi düşünenlerin aslında aptal olmadığını, onlara saygı duyduğunu belirtse de Bitcoin alanında yaptığı eleştirilerine itirazı olduğunu da ekledi.

Geçtiğimiz çarşamba günü CNBC'nin "Fast Money" programına konuşan McAfee şunları söyledi: "Bitcoin'i dolandırıcılık olarak adlandırıyorsunuz. Ben bir Bitcoin madencisiyim, Bitcoin'i biz çıkarıyoruz. Her bir Bitcoin'i oluşturmak bize yaklaşık 1.000$'a mal oluyor. Amerika için dolar üretmek kaça mal oluyor? Hangisi dolandırıcılık? Ne kadar olursa olsun kağıt masrafları hep. Bana ve diğer madencilere ise her Bitcoin başına neredeyse 1.000$ maliyet oluşuyor ve buna işin kanıtı deniyor!"

McAfee, madencilerin Bitcoin için çok büyük miktarda süper hesaplama gücü ve ciddi bir elektrik harcadığını yani yatırım yaptığını ve tüm bu yatırımın bir "değer" yaratmasının da doğal olduğunu ekledi.

McAfee: "Bitcoin'in kullanımı oldukça hızlı bir şekilde artıyor ve bu nedenle değerinin de artması oldukça doğal. Tabi ki tüm teknolojiler gibi hızlı yükselişler ve düşüşler olacaktır, tıpkı tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi fakat aynı zamanda kesinlikle bir dolandırıcılık değildir."

John McAfee'nin ünlü Bitcoin destekçilerinden biri olduğu zaten bilinen bir gerçek. Yaz başında Twitter'da çok açık bir iddiada bulunarak 3 yıl içerisinde Bitcoin'in değerinin 500.000$'ı bulacağını iddia etmişti.

Bu iddiasını ortaya attığından bu yana Bitcoin'in değerinde meydana gelen artış da onu destekler nitelikte. Şu anda yaşanan düşüş, uzun vadeli değişim ile karşılaştırıldığı zaman aslında uzun vadede hala ciddi bir yükseliş söz konusu.

John McAfee'nin popüler yazılımı dışında son yıllarda medyaya ve yasalara karşı aşırı yorumları da oldukça gündemde. Kendisi popüler bir aktivist olarak tanınıyor.

Yorumlar (4)
 1. Serdar Kizil Serdar Kizil

  Bu söyleyen zatı muhterem 500.000 dolar ile piyasada ki bitcoin miktarını çarpsın.tüm dünyanın bu para birimine fon sağlamak için çalıştığını var sayıp akabinde dünya totalinde ki dolar miktara karşılaştırsın (tabi bizim bilmediğimiz başka gezegenlerden girdiler gelmeyecek ise)bir bitcoin karşılık gelen dolar kimden ve ne karşılığı alınacak?...saçmalayarak işin ciddiyeti kaçırılıyor.belki de böyle olması isteniyor.ne de olsa bir sürü garibanın parası içeride ve sadece inananların sırtında büyüyor ve büyümeli yalan ne kadar büyük ise kitleler o kadar çabuk inanır.yeni dünya düzeni olan başka bir para birimine yatırım yapmak isteyenler.parayı" bitirip" elde edilen kaynak ile bunu hayata geçirebilirler.yüzde 10 bir devletin! veya zümrenin, elinde ise düşünülen tutara geldiğinde ( 500 bin dolarlar değil tabi yukarıda belirttiğim mantık ile dünyada ki reel dolar karşılığı 7500 dolar bandında daha mantıklı)bunu elden çıkarıp yani dağınık irili ufaklı yatırımcının parasını cebe indirip.bir hayalden başlatıp, başkasının emeği sırtından büyüttüğü devletler üstü bir bütçeye kavuşa bilir.

  1. Liberalbay Liberalbay

   Bitcoin'in tamamının dolar karşılığında alınması gerekmez. Dünya üzerinde Dolar sayısı Türk Lirası sayısından elbette fazladır fakat birim Dolar şu anda birim Türk Lirası'ndan daha değerlidir, tüm Dolarların değeri de tüm Türk Liralarının değerinden kat kat fazladır. Dolar kazanabilmeniz için tek yöntem Türk Lirası ile takas yapmak da değildir, yani; Bitcoin elde etmek isteyenler Bitcoin karşılığında iş yapıp yevmiye veya maaşlarını alabilirler. Ayrıca Dolar sayısı diğer fiat para birimlerinde olduğu gibi sürekli artmaya devam edecek, yani dünyadaki tüm Dolarlarla Bitcoin'i karşılayamayacağımız düşüncesi de hatalı çünkü bu ölçümlenemez. Basılan herhangi bir fiat paranın rezervleri tükenmeye yaklaşırsa değeri de artacaktır; bu sefer de Bitcoin paritesine göre Bitcoin değeri düşecektir. Fakat asıl önemli olan rezervlerdir. Bitcoin'in 21 milyon 9 olan miktarı nasıl sabitse, dünyadaki dolar, petrol vs. rezervlerinin miktarı da sabittir (tabi bizim bilmediğimiz başka gezegenlerden girdiler gelmeyecek ise). O yüzden Bitcoin'e doğrudan "para birimi" olarak değil, "doğrudan harcanabilen rezerv" olarak bakmanızda fayda var.

 2. bitcoin hakkında temel bilgilere sahip olunmadan "yok bu sahtekarlıktır" , "yok garibanların parasını toplamaktır" "modern zaman düzanbazlığı" vb yaftalarını vurmak cehaletten ibarettir.

  Bankaların büyük çoğunluğu ( jp morgan / chase vs vs ) bitcoin in bir balondan ibaret olduğunu ileri sürmekteler. İstisnasız , dünyadaki tüm bankalar insanların parasını kullanmak ve onların parası üzerinden kazanç elde ederler. Bakınız Türkiye'deki bankaların karlılık oranına . 40-50 kalemde ücretlendirme yapıyorlar. Online eft den dahi 5tl para alınıyor.

  Şimdi, ben neden, beni sömürmek isteyen bankacılara inanayım? Bankalar şunun farkındalar "dijital kripto para" bankalara koca bir balyoz indirecek.

  John McAfee bin bahsi gecen videosunu izledim.Söylediklerinin büyük çoğunluğuna katılıyorum. Söylediği önemli noktalardan biri :

  - Amerika için 1000 dolar basmanın maliyeti nedir ? - Sadece kağıt

  - Biz ise 1 bitcoin kazanabilmek için (bitcoin madenciliği için 1000 dolar harcıyoruz - elektrik , işlemci gücü vs ....)

  Hangisi daha değerli ?

  Bankalar orta vade de kredi verme dışında bir fonksiyonları kalacağına inanmıyorum.

 3. Doğa Adamı Doğa Adamı

  bu bankacının özel hesaplarına bi bakmak lazım kendinde acaba ne kadar bitcoin var:)