Ethereum'un 250 doların altına düşmesinin tek nedeni haberler değil
Finans

Ethereum'un 250 doların altına düşmesinin tek nedeni haberler değil

Çin'in önce ICO'ları yasaklayacağına dair aldığı karar ve sonrasında tüm kripto para ticaretini bloklama kararının kesinleşmesi tüm kripto para piyasasını oldukça kötü etkiledi. Ether'in de piyasa değeri son 6 haftanın en düşük seviyesi olan 250$'ın altına düştü.

Ethereum'ın ICO'larda kullanılan temel kripto para birimi olması dolayısıyla bu düşüşün yaşanması oldukça doğal fakat bu haber sonrası Ether fiyatları tekrar 316$ seviyelerine çıkmıştı. 250$ gibi bir seviyeye düşüşün asıl nedeninin, geçtiğimiz haftalarda başlayan teknik tartışmalar olduğunu söyleyebiliriz.

ICO'ların son 1 yıl içerisinde %1450 oranında artış göstermesi, Ethereum'un teknik bir düzeltmeye ihtiyac duymasına neden oldu. Yapılan teknik düzeltmeler ve iyileştirmeler sonucunda da Ether fiyatının 250$'ın altına düştüğünü belirtiyor CoinDesk.

Bu düşüş iki farklı şekilde değerlendiriliyor. İlk olarak gemiyi kaçırdığını düşünen yatırımcılar için bir fırsat olarak görülen bu teknik düzeltmeler bir diğer grup için daha büyük bir düşüşün habercisi olarak görülüyor. İkinci grup, Ether fiyatlarının 136$'a kadar düşebileceğini ve o zaman yeni bir yatırım kapısı açarak tekrar yükselişe geçeceğini belirtiyor. Tabi her iki grubun yorumlarının da tamamen varsayımlara dayalı olduğunu unutmamakta fayda var.

Yorumlar (3)
 1. Mehmet Yılmaz Mehmet Yılmaz

  Webrazzi'nin haber kalitesi üzücü bir şekilde giderek düşüyor;

  "Ethereum’ın ICO’larda kullanılan temel kripto para birimi olması dolayısıyla bu düşüşün yaşanması oldukça doğal"

  Neden ki? İnsanlar ICO'ya katılmak için ETH satın alıyor, talebi olan şeyin de değerinin artması gerekmez mi? Ortada bir iddia var ama desteği yok, Eminim başka bir açıklaması vardır bu düşüşün, ama bu "oldukça doğal" olarak açıklanamaz herhalde.

  Sonra haberde ETH'ın inip çıktığını, bunun da teknik tartışmalar olduğunu öğreniyoruz ama bu teknik tartışmalar hakkında en ufak bir bilgi yok.

  Son paragraftan anladığım, bir grup fiyatın yüksekliğine üzülüyormuş buralardan alım yapıyorlarmış, diğer grup ise daha da düşmesini bekleyip alacakmış. (Bilmem doğru anlamış mıyım :\ ). Acaba bu gruplar kimler, teknik yeterlilikleri konu hakkında uzmanlıkları nedir? Örneğin ben de ETH bu seviyede kalır hiç bir yere kıpırdamaz diyorum o zaman ben de 3. grup sayılır mıyım?

  Haberin Coindesk'ten çeviri olduğu anlaşılıyor, Coindesk'i okumasam bu teknik nedenlerin ETH sistemindeki teknik güncellemeler olduğunu sanacaktım meğerse fiyat grafiğindeki teknik değerlendirmelermiş :( Coindesk bir analiz haberi yayınlamışken, Webrazzi'de ise aynı haber "söylentilere göre"ye dönüşmüş.

  1. Mehmet Bey merhaba, yazının ilk paragrafında "Çin’in önce ICO’ları yasaklayacağına dair aldığı karar"a atıfta bulunduğumuz için "Ethereum’ın ICO’larda kullanılan temel kripto para birimi olması dolayısıyla bu düşüşün yaşanması oldukça doğal" şeklinde devam etmemizde pek bir sakınca yok diye düşünüyorum yani yazı okunurken Çin'de ICO yasaklarının olması ve Ethereum'un da burada temel oluşturması arasındaki bağın kurulabileceğini düşünüyorum. Yazının teknik detaylarına girmedik çünkü dediğiniz gibi bir Coindesk haberi ve yazıda da tüm detaylara erişmek isteyenler için linki paylaşmıştım.

 2. Cemal Soydemir Cemal Soydemir

  Etherium ARZ limiti olmayan bir para eninde sonunda patlar yani 21milyon gibi bir sınırı yok bitcoin 21milyon sınırı var arıca buna kaybolan unutulan bitcoinlerde eklenirse belkide daha az bitcoin var piyasada ABD nin ve Avrupa ülkelerinin de yasaklamasından sonra bitcoinde dengeye gelir sonuçda bitcoinle gerçekde ne alınıp satıldığını özgürlüğün değil suçun para birimi olduğunu biliyoruz Bütün bunlara rağmen yinede bitcoin ayakta kalır Muhtemelen bazı hükümetlerde kendi sanal -paralarını piyasaya sürer Örneğin TLcoin olsa %70 -80 gibi geri alım garantisi verilse(10 dolara 30tl coin alan birisi her koşulda bunu 8 dolara geri satabileceğini bilse gibi) madenciliğe değilde transfer onayı üzerinden ücret ödense çok tutar ve karlı olur Üretimin kısıtlı ve ikama olduğu Yarı İletken teknolojisinin olmadığı ülkemizde bu gibi şeylerden gelir elde edilip yarı iletken teknolojine yatırım yapılabilir Kumdan çok iyi çam yapıyoruz neden işlemci hafıza birimleri yapamayalım