Hyperloop One, dünyadaki en güçlü 10 olası Hyperloop rotasını açıkladı

Hyperloop One, dünyadaki en güçlü 10 olası Hyperloop rotasını açıkladı

Hyperloop One ekibi, çalışan bir Hyperloop kurmak istiyor ancak hem endüstriyel olarak hem de hükümet bazınca çok ciddi ortaklara ihtiyaçları var. Bu anlamda yaklaşık 1 yıl önce güçlü ortaklar bulabilme adımını biraz da ülkelerdeki potansiyel ortaklara yükleyebilmek için yani bir başka deyişle gerçekten "istekli" ülkeleri bulabilmek ve onlarla beraber çalışabilmek için küresel bir yarışma başlatmışlardı. "Hyperloop One Global Challenge" yarışması kazananları geçtiğimiz gün duyuruldu.

Kazanan ülkeler ABD, İngiltere, Meksika, Hindistak ve Kanada olmak üzere 10 farklı rota oldu. Dünyanın dört bir yanından yüzlerce ekipten gelen her öneriyi özenle inceleyen Hyperloop One, her birinin altyapı, teknoloji, çevresel unsurlar, ulaşım problemleri ve ekip potansiyeli bazında değerlendirerek kazananları belirlemiş.

ABD

Cheyenne – Denver – Puelbo (580 km)

Chicago – Columbus – Pittsburgh (785 km)

Miami – Orlando (414 km)

Dallas – Houston (1.030 km)

İngiltere

Edinburgh – London (666 km)

Glasgow – Liverpool (545 km)

Meksika

Mexico City – Guadalajara (531 km)

Hindistan

Bengaluru – Chennai (335 km)

Mumbai – Chennai (1.102 km)

Kanada

Toronto – Montreal (644 km)

Bu listede İstanbul'un olması gerektiğine inanıyorum ve bu nedenle İstanbul için ve hatta Türkiye'den bir başvuru alınıp alınmadığını bir mail ile Hyperloop One ekibine sordum. Dönüş yapmaları durumunda yazıyı güncelleyeceğim.

Bu rotaları kazanan ekiplerin işi asıl şimdi başlıyor. Hyperloop One ekibi ile yapacakları görüşmeler ve onlardan alacakları destek ve yönlendirmeler ile beraber her bir rota hakkında ayrıntılı analiz yapmak, rotaların potansiyel günlük yolcu sayıları üzerinde tahminlerde bulunmak ve her bir rota ve araştırma hakkında olası olabilirlik incelemesi hazırlayacaklar.

Genel olarak bu kazanan takımlarla beraber Hyperloop One ekibi, 150 milyondan fazla insanın hayatını etkileyecek ve yaklaşık 6.000 km'dan fazla Hyperloop kurulumu tamamlanmış olacak.

Hyperloop One ekibi ilk tamamlanmış Hyperloop'u 2021 yılına kadar tamamlamak istiyor ve yine 2021 yılında 3 farklı rotayı ticari olarak kullanıma açmayı planlıyor.

Hyperloop One şirketinin temel amacı yeni bir ulaşım sistemi geliştirmek. Şirket bunu ilk kez Elon Musk tarafından önerilen teknik konsepte dayanılarak, manyetik kaldırmayı kullandıkları bir pist üzerinde, süper düşük basınçlı sızdırmaz tüpleri ve bölmeleri kullanarak hem insanlar hem de yük taşıyabilmek için bir ulaşım ağı oluşturmak. Daha önce paylaştığımız yazılarda da bu hedef adım adım ulaştıklarını gözlemleyebiliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.