Emoji destekli url kısaltma servisi: coool.ws [Yerli GitHub]
Teknoloji

Emoji destekli url kısaltma servisi: coool.ws [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Yayınlandığı günden bugüne 10 binin üzerinde url kısaltılan coool.ws ile dilediğiniz emojiyi kullanarak url kısaltması yapabilirsiniz. Aynı zamanda bir altyapı olarak konumlanabilen coool.ws, yaklaşık 4 ay önce GitHub'da açık kaynak olarak yayınlanmış bir kütüphane.

Kısaltmak istediğiniz url'i ve hangi emojileri kullanmak istediğinizi soran coool.ws ayrıca kullanıcılarına herkese açık ve basit bir istatistik altyapısı da sunuyor. Örnek olarak http://coool.ws/😉👍😍 adresine tıklayarak Webrazzi'ye yönlenebilirsiniz. :)

Klasik bir url kısaltma servisinden farklı olarak emoji desteği de bulunan coool.ws, emoji domain'leri desteklemesi ve Heroku vasıtasıyla kendinize özel kurulum yapabilmenizle öne çıkıyor. Çağatay Çalı tarafından geliştirilen url-shortener kütüphanesi GitHub'da 80'in üzerinde star alıp 8 kez de fork edilmiş.

Veritabanı olarak MongoDB, sunucu tarafında Heroku ve Node.js kullanan kütüphaneyi aynı zamanda terminalden de çalıştırmak veya sunduğu API hizmetinden yararlanmak da mümkün. Gerçek hayatta kullanmak kadar kod okuma ve katkıda bulunmak için de hafif ve anlaşılır bir görünümde olan url-shortener'ı GitHub'da inceleyebilir, dilerseniz katkıda bulunabilirsiniz.

Webrazzi üzerinde url-shortener gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (3)
 1. Bu tarz bir kütüphanenin yorum almaması üzücü. Fikir olarak mükemmel.

  1. Çağatay Çalı Çağatay Çalı

   Merhaba Ferit, teşekkür ederim güzel yorumun için, beni motive ettiğini söylemeliyim. Projeyi hackernews'de yayınladığımda 17 adet yorum ve 30 kere beğenildi, bu ülkemizde açık kaynak koda olan bakış açısı ile ilgili olabilir. HN'deki gönderiyi görmek için, https://news.ycombinator.com/item?id=14450050.

   Teşekkürler.

   Çağatay Çalı

 2. klasik url servislerinden farklı kullanımı işlevsel geldi. Tebrikler başarılar..