İngiltere 1 gigabit internet için harekete geçti
Teknoloji

İngiltere 1 gigabit internet için harekete geçti

HD bir filmi saniyeler içinde indirdiğinizi ya da dosya aktarımlarınızı saniyeler içinde gerçekleştirdiğinizi hayal edin. İşte bu hayal İngiltere için çok yakında gerçeğe dönüşüyor. Hükümetin verdiği karar doğrultusunda İngiltere yakın zamanda full fiber internet alt yapısına geçecek.

İnternet hızını 50 katına çıkaracak olan bu altyapı çalışmasına Manchester ve Bristol'ün de aralarında bulunduğu pilot şehirlerden başlanacağı ifade edildi. Pilot şehirlerde ilk önce iş yerleri, okullar ve hastaneler gibi kamuya açık yerlerde denenecek olan bu yeni altyapı sisteminin 6 şehirde hayata geçmesi planlanıyor.

Hızı saniyede 1 gigabite ulaşan "full-fiber" internet hizmetiyle fiber optik kabloların sokaklardaki dağıtım kutularına kadar gelmesi sağlanıyor. Eski kabloların internet hızını düşürmesi nedeniyle fiber optik kabloların kullanıcıya kadar getirilmesinin yolu açılıyor.

Daha önce Speedtest.net'in yayımladığı küresel raporda Ağustos itibarıyla dünyada en hızlı internetin saniyede 156 megabit ile Singapur'a ait olduğu belirlenmişti. İngiltere'nin bu yeni alt yapı ile birlikte Singapur'u oldukça geride bırakması bekleniyor. Aynı raporda Türkiye'nin 14.59 megabit ile 85. sırada olduğunu düşünüldüğünde alt yapı konusunda atmamız gereken ciddi adımlar olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumlar (5)
  1. Aylık 45 TL gibi bir ücrete Macaristan'da kullanıyorum zaten. Avrupa'da en iyi internet altyapısı sanılanın aksine Macaristan'dadır. Tek fark ülkenin teknoloji ile ilgili haber yapabilecek bir lobisi bulunmuyor ve kendilerini bu Dingiltere gibi reklam edemiyorlar.

    1. Bravo!

  2. Umut Ali Alaraş Umut Ali Alaraş

    çok iyi bir şeyler oluyor neden türkiyede yok ya?

  3. İngiltere'de sürekli internet kopar, yavaştır. Kimseyi kandırmasınlar. Daha geçen gün hükümeti eleştirdiler. İngiltere'de yaşayan bilir..

  4. 3 yildir fransada yasiyorum. 1gbit download, 60mbit upload evdeki internet (bu hizlara gercekten ulasilabiliyor). yaklasik 25eu oduyorum. Kota ya da adil kullanim gibi seyler soz konusu degil. Bu altyapinin butun fransa'da oldugunu soyleyemem ama cogu merkez boyle.