Google AMP'ye öne çıkan snippet'ler eklendi

Google AMP'ye öne çıkan snippet'ler eklendi

Google, Hızlandırılmış Mobil Sayfaları'ın (AMP) arama sonuçları üzerinde direkt bir etkisinin olmadığını her fırsatta dile getiriyor. Ancak AMP biçimi olan site sahipleri hız kazanan internet sayfaları ile büyük bir avantaj yakalıyorlar. AMP, haber içeriği üreten sitelere ve e-ticaret siteleri de dahil birçok site için de oldukça önemli bir yere sahip.

Google, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar'a yönelik bir adım daha attı ve mobil arama sonuçlarına AMP temelli Öne Çıkan Snippet'leri eklediğini resmen duyurdu.

Google, konuya yönelik resmi açıklamasında AMP'nin Google arama sonuçlarındaki sıralamaya bir etkisinin olmadığının altını çiziyor. Yeni özellik ile Öne Çıkan Snippet sonuçlarının AMP ile artık bağlantı kurulabilmesinin mümkün olduğu belirtiliyor.

Öne Çıkan Snippet, Google Arama sonuçlarında sayfanın üst kısmında özel bir blok içinde arama sonuçlarını gösteriyor. Bu sayede ilgili sayfadan alınan yanıtın bir özeti ile sayfanın bir bağlantısı, başlığı ve URL'si bu blokta görünüyor.

Aşağıdaki örnekte olduğu gibi, Google aramalarında “Twitter nasıl kullanılır?" sorusunun yanıtını Google mobil aramalarında görmekteyiz. Sorunun yanıtı Forbes'ın AMP entegreli Öne Çıkan Snippet'i ile karşımıza çıkıyor.

Diğer bir  örnekse webde yapılan aramalarda görüyoruz. Bu sefer aynı sorunun yanıtını Wired'ın Öne Çıkan Snippet'i  yanıtlıyor.

Avantaj ve Dezavantajları

“Öne Çıkan Snippet"ten iyi bir SEO çalışması olan siteler çok da güzel faydalanacaktır şüphesiz. Çünkü Google'ın arama sonuçlarında çıkan bu Snippet'ler anahtar kelimelerinize bağlı olacak ve otomatik olarak Google'ın insiyatifinde olacaktır.

Öte yandan 'Öne Çıkan Snippet'in dezavantajı olur mu?' sorusu da akılları kurcalayan diğer bir konu. Google'da kullanıcının aradığı bilgi bir linke tıklamadan karşısına çıkmış olacak. Bu durum sitelerin trafiğini düşüş gibi bir risk taşıyabilir. Sayfa sahipleri isterlerse Öne Çıkan Snippet'leri devre dışı bırakabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.