Yiyeceğiniz yemeği tabağınızda gösteren girişim: Kabaq

Yiyeceğiniz yemeği tabağınızda gösteren girişim: Kabaq

Sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini kullanarak yiyecekleri dijital dünyaya taşıyan Kabaq, yemekleri 3D olarak tarayarak yiyecek seçme işlemlerini kolaylaştırıyor. Restoranlardaki sipariş verme işlemini yepyeni bir boyuta taşıyan Kabaq uygulaması, menüdeki yiyecekleri bir tablet veya akıllı telefon üzerinden seçmenize olanak tanıyor.

2016 yılında Alper Guler ve Caner Soyer tarafından kurulan Kabaq, temelde artırılmış gerçeklik teknolojileri ile donatılmış bir menü olarak hizmet veriyor. Hem Android hem de iOS platformlarına destek veren Kabaq, New York merkezli bir girişim. 200 bin dolarlık tohum yatırımla kurulan Kabaq, gelecekte tüm restoranlarda karşımıza çıkabilir.

Menüdeki yiyeceklerin 3D görsellerinin yanı sıra detaylı bilgilerini de paylaşan Kabaq, yiyeceklerin boyutlarından tutun da içindeki malzemelere kadar pek çok bilgi paylaşıyor. İleri derece tarama teknolojileri kullanan artırılmış gerçeklik uygulaması, yüksek kalite 3D modeller sunuyor.

Apple ARKit ile mobile geçiş

Kullanıcılarına yiyeceklerinin tabaklarında nasıl duracağını detaylı olarak gösteren Kabaq, sipariş sonrasında oluşabilecek sorunları minimuma indiriyor. İlk etapta sanal ve artırılmış gerçeklik gözlüklerinin yaygınlaşması ile yemek sektöründe lider çözümlerden biri olmayı hedefleyen Kabaq, mobil cihazlarda artırılmış gerçeklik kullanma sorunlarının ortadan kalması ile birlikte yüzünü mobil cihazlara çevirdi.

Google ARCore ve Apple ARKit ile kısa zamanda herkesin dikkatini çekmeyi başaran artırılmış gerçeklik teknolojileri Kabaq'ın gelecekte büyük kitlelere ulaşmasını sağlayabilir. Altyapısı Pandora Reality firması tarafından geliştirilen Kabaq'ın bir sonraki hedefi ise alacağı yatırımlarla birlikte kendi yazılım ekibini kurmak. Dilerseniz Kabaq uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.