Yiyeceğiniz yemeği tabağınızda gösteren girişim: Kabaq
Mobil

Yiyeceğiniz yemeği tabağınızda gösteren girişim: Kabaq

Sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini kullanarak yiyecekleri dijital dünyaya taşıyan Kabaq, yemekleri 3D olarak tarayarak yiyecek seçme işlemlerini kolaylaştırıyor. Restoranlardaki sipariş verme işlemini yepyeni bir boyuta taşıyan Kabaq uygulaması, menüdeki yiyecekleri bir tablet veya akıllı telefon üzerinden seçmenize olanak tanıyor.

2016 yılında Alper Guler ve Caner Soyer tarafından kurulan Kabaq, temelde artırılmış gerçeklik teknolojileri ile donatılmış bir menü olarak hizmet veriyor. Hem Android hem de iOS platformlarına destek veren Kabaq, New York merkezli bir girişim. 200 bin dolarlık tohum yatırımla kurulan Kabaq, gelecekte tüm restoranlarda karşımıza çıkabilir.

Menüdeki yiyeceklerin 3D görsellerinin yanı sıra detaylı bilgilerini de paylaşan Kabaq, yiyeceklerin boyutlarından tutun da içindeki malzemelere kadar pek çok bilgi paylaşıyor. İleri derece tarama teknolojileri kullanan artırılmış gerçeklik uygulaması, yüksek kalite 3D modeller sunuyor.

Apple ARKit ile mobile geçiş

Kullanıcılarına yiyeceklerinin tabaklarında nasıl duracağını detaylı olarak gösteren Kabaq, sipariş sonrasında oluşabilecek sorunları minimuma indiriyor. İlk etapta sanal ve artırılmış gerçeklik gözlüklerinin yaygınlaşması ile yemek sektöründe lider çözümlerden biri olmayı hedefleyen Kabaq, mobil cihazlarda artırılmış gerçeklik kullanma sorunlarının ortadan kalması ile birlikte yüzünü mobil cihazlara çevirdi.

Google ARCore ve Apple ARKit ile kısa zamanda herkesin dikkatini çekmeyi başaran artırılmış gerçeklik teknolojileri Kabaq'ın gelecekte büyük kitlelere ulaşmasını sağlayabilir. Altyapısı Pandora Reality firması tarafından geliştirilen Kabaq'ın bir sonraki hedefi ise alacağı yatırımlarla birlikte kendi yazılım ekibini kurmak. Dilerseniz Kabaq uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (5)
  1. Güzel fikir

  2. Güzel bir uygulamaya benziyor, indirip deneyeceğim.

  3. Sinan Ergin (@sinanergin) Sinan Ergin (@sinanergin)

    Güzel fikir. Uygulanabilirliği yüksek.. Özgün ve hayatın içinden bir ihtiyaca karşılık gelmiş..

  4. Mc Donald's yada Burger King 'e gittiğiniz zaman menülerde aynı "üstün kaliteli" görselleri bulabilirsiniz.

    Ama kasaya gidip "bigmac" sipariş ettiğinizde görselden farklı olarak, dandik karton kutuya yapışmış peynir, ters koyulmuş burger ekmeği vb. gibi sorunlarla karşılaşırsınız.

  5. Bundan 1 sene önce startupbootcamp etkinliğinde tanıştığım Gürcü Augep firması birebir aynı işi yapıyor. Onların çıkış noktası, "yabancı bir ülkeye gittiğinizde Çin alfabesine bakıyor gibi oluyorsunuz, yemekleri görmeden sipariş ediyorsunuz" gibi bir hikayeye dayanıyordu. Fikri çok ilginç bulmuştum ama ekip global çaplı denemelere karşın yaygınlaşamadı. Sanırım pratik değil. Augep'i de facebook sayfalarından inceleyebilirsiniz, youtube da videoları da var.