Netflix'e dev rakip: Disney online TV servisini 2019'da kuruyor

Netflix'e dev rakip: Disney online TV servisini 2019'da kuruyor

Geçtiğimiz yıl Netflix ile içerik anlaşması yapan Disney, 2019 yılında kendi online video servisini kullanıma sunacağını açıkladı. Yapılan açıklama da Netflix ile olan içerik anlaşmasının da sonlandırılacağını belirten Disney, bu hamle ile iş birliği yaptığı Netflix'e rakip oluyor.

Tabii ki bunun beklenen bir hamle olduğunu da ekleyelim zira dünyanın en önemli içerik üreticilerinden biri olan Disney'in kendi online servisini kullanıma sunması sadece an meselesiydi. Ancak gelişmenin Disney CEO'su Bob Iger tarafından duyurulması, işe yeni bir boyut kazandırdı.Disney'in son mali çeyrek sonuçlarını açıklarken bu duyuruyu yapan Iger, şirketin 2018 başında ayrı bir ESPN servisi sunacağını ve yıllık 10 bine yakın spor müsabakası yayınlayacağını paylaştı.

Atılan bu adım Netflix'in film kütüphanesini oldukça kötü etkileyecek gibi görünüyor. Disney kendi yapımlarının haricinde Pixar, Lucasfilm ve Marvel gibi önemli stüdyoların filmlerine de sahip. Kısacası 2019 yılından itibaren Lucasfilm'in Star Wars filmleri, Pixar'ın animasyon yapımları ve Marvel Studios'un gişe rekorları kıran süper kahraman filmleri Netflix servisinde yer almayacak. Netflix ve Marvel iş birliği sayesinde ortaya çıkan dizi projeleri ise Netflix'te yayınlanmaya devam edecekler.

BAMTech tarafından geliştirilecek

Tabii ki 2019 yılına kadar tüm Disney filmlerinin Netflix üzerinden izlenebileceğini de ekleyelim. Disney'in online video servisi ise çoğunluk hisselerini kısa zaman önce 1.58 milyar dolara satın aldığı BAMTech firması tarafından geliştirilecek. Dünyanın en çok izlenen filmlerinin birçoğunda imzası olan Disney, internet dünyasını da ele geçirmeye hazırlanıyor.

İlk etapta sadece ABD'de hizmet verecek olan Disney'in online servisi, kademeli olarak diğer ülkeler için de kullanıma sunulacak. Orijinal içerikleri sayesinde popüler hale gelen bir platform olsa da 2019 yılında film kütüphanesinin önemli bir kısmını kaybedecek olan Netflix'in bu hamleye nasıl tepki vereceği ise merakla bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.