Game of Thrones hackerları, fidye olarak milyonlarca dolarlık bitcoin istiyor

Game of Thrones hackerları, fidye olarak milyonlarca dolarlık bitcoin istiyor

Geçtiğimiz Ağustos başında bir grup hacker, günümüzün en popüler dizilerinden biri olan Game of Thrones'un yayıncısı HBO'nun sistemine sızarak 1.5 terabayt büyüklüğünde veriyi çaldığını iddia etmişti. Geçtiğimiz hafta serinin dördüncü bölümünü yayınlanmadan önce sızdıran hackerlar, görünüşe göre HBO'ya göz dağı veriyordu. Zira NY Times'ın yeni haberine göre hackerlar daha fazla veriyi paylaşmamak için HBO'dan fidye istiyor.

Hackerlar çaldıkları belgeler arasında Game of Thrones'un gelecek bölümü dahil, beş bölümü ve bu bölümlerin senaryolarının yanı sıra HBO'nun şirket içi yazışmaları ve önemli raporlarının olduğunu söylüyorlar. Hackerlar şirket içi yazışmaların ellerinde olduğunu dile getirseler de HBO, e-posta sisteminin ele geçirildiğini inkar etmişti.

6 milyon dolarlık bitcoin

Gözdağı vermek isteyen hackerlar geçtiğimiz Cuma günü Game of Thrones'un 4. bölümünü, HBO'daki gösteriminden 3 gün önce sızdırmıştı. HBO CEO'su Richard Plepler'ı hedef alan bir videoda 6 ay boyunca sisteme sızmak için uğraştıklarını dile getiren “Mr. Smith” mahlasını kullanan bir hacker, HBO yetkililerinden 6 aylık maaşlarını fidye olarak talep etti.

Talep ettiği fidyenin bitcoin şeklinde ödenmesini isteyen Mr. Smith, fidyenin ne kadar olduğunu belirtmese de miktarın 6 milyon dolar dolaylarında olduğu tahmin ediliyor. Hackerların gözdağı vermek için yayınladıkları bölümün yaklaşık 300 MB boyutlarında olduğunu düşünmek,  çaldıkları verinin büyüklüğüyle ilgili fikir veriyor.

Çalınan verilerin tamamı ise yaklaşık 1.5 terabayt, kısacası şu ana kadar buz dağının çok ama çok küçük bir kısmı kamuoyuna sızdırıldı. Yaklaşık 3 yıl önce Sony'nin de benzer bir hacker saldırısı ile karşı karşıya kaldığını hatırlatalım. Saldırı sonucunda 50 bin Sony çalışanının kimlik bilgileri ve şirket içi e-postaları ele geçirilmişti.

Son olarak fidyenin ödenmemesi durumda sadece Game of Thrones değil HBO'nun başka dizilerinin yayınlanmayan bölümlerinin paylaşılması tehditi de var. HBO'nun bu isteğe nasıl karşılık vereceğini bekleyip göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.