Paravion, Bavul.com'u kapatacağını açıkladı [Güncellendi]

Paravion, Bavul.com'u kapatacağını açıkladı [Güncellendi]

2014 sonunda Bavul.com'u satın alarak Türkiye pazarına giriş yapan Romanya'nın en büyük online seyahat acentası Paravion, Türkiye'den çekiliyor. Bugün itibariyle Bavul'un iflasını açıklayacağını belirten Paravion, kapsamlı bir yeniden yapılanma sürecine girecek.

2011 yılında Turkcell’in kişisel seyahat asistanı olarak faaliyete başlayan Bavul, 300 bin kullanıcısıyla transfer edildiği Paravion çatısı altından gittikçe önemli bir yere sahip olmuştu. Paravion, geçtiğimiz yıl toplam 78 milyon euro ciro açıklamış ve bunun 23 milyon eurosunun Türkiye'den geldiğini belirtmişti.

Bavul'un parlak günleri ise pek uzun sürmedi. Şirket tarafından Romanya basınına yapılan açıklamalara göre Bavul'un operasyonel zararı son dönemde birkaç milyon euro'yu buldu. Buna gerekçe olaraksa, ülkenin son 12 ayda yaşadığı politik sorunlar ve güvenlik problemleri gösteriliyor. Buna ek olarak Türk lirasının bu yıl yaşadığı değer kaybının da şirket için bir dezavantaja dönüştüğü belirtiliyor.

İspanyol GED Capital'ın sahip olduğu Paravion, Türkiye'den çekilmesinden sonra yeniden yapılanacak. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Güncelleme: Bavul.com gelişmeyi az önce yaptığı resmi açıklamayla doğruladı. Bavul.com'un operasyonlarını Eylül ayı itibariyle durduracağını belirten açıklamada, kararın gerekçesi şu şekilde açıklanıyor

Bu kararımızda pazarda oluşan aşırı rekabetçi fiyat politikalarının karlılığı oldukça azaltması ve tedarikçilerimizin çoğuna yaptığımız ödemelerin euro cinsinden olması ve kurdaki hızlı değişiklikler etkili olmuştur.

Bu süreçte bavul.com müşterilerinin mağdur edilmeyeceğinin altını çizen şirket “Özellikle belirtmek isteriz ki; bugüne kadar bizden uçak bileti, otel konaklaması ve tur paketi almış olan tüm yolcularımızın seyahatleri güvence altındadır. Tüm seyahatler gerçekleşene kadar müşteri hizmetlerimiz servis vermeye devam edecektir” diyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.