Paravion, Bavul.com'u kapatacağını açıkladı [Güncellendi]
Girişim

Paravion, Bavul.com'u kapatacağını açıkladı [Güncellendi]

2014 sonunda Bavul.com'u satın alarak Türkiye pazarına giriş yapan Romanya'nın en büyük online seyahat acentası Paravion, Türkiye'den çekiliyor. Bugün itibariyle Bavul'un iflasını açıklayacağını belirten Paravion, kapsamlı bir yeniden yapılanma sürecine girecek.

2011 yılında Turkcell’in kişisel seyahat asistanı olarak faaliyete başlayan Bavul, 300 bin kullanıcısıyla transfer edildiği Paravion çatısı altından gittikçe önemli bir yere sahip olmuştu. Paravion, geçtiğimiz yıl toplam 78 milyon euro ciro açıklamış ve bunun 23 milyon eurosunun Türkiye'den geldiğini belirtmişti.

Bavul'un parlak günleri ise pek uzun sürmedi. Şirket tarafından Romanya basınına yapılan açıklamalara göre Bavul'un operasyonel zararı son dönemde birkaç milyon euro'yu buldu. Buna gerekçe olaraksa, ülkenin son 12 ayda yaşadığı politik sorunlar ve güvenlik problemleri gösteriliyor. Buna ek olarak Türk lirasının bu yıl yaşadığı değer kaybının da şirket için bir dezavantaja dönüştüğü belirtiliyor.

İspanyol GED Capital'ın sahip olduğu Paravion, Türkiye'den çekilmesinden sonra yeniden yapılanacak. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Güncelleme: Bavul.com gelişmeyi az önce yaptığı resmi açıklamayla doğruladı. Bavul.com'un operasyonlarını Eylül ayı itibariyle durduracağını belirten açıklamada, kararın gerekçesi şu şekilde açıklanıyor

Bu kararımızda pazarda oluşan aşırı rekabetçi fiyat politikalarının karlılığı oldukça azaltması ve tedarikçilerimizin çoğuna yaptığımız ödemelerin euro cinsinden olması ve kurdaki hızlı değişiklikler etkili olmuştur.

Bu süreçte bavul.com müşterilerinin mağdur edilmeyeceğinin altını çizen şirket “Özellikle belirtmek isteriz ki; bugüne kadar bizden uçak bileti, otel konaklaması ve tur paketi almış olan tüm yolcularımızın seyahatleri güvence altındadır. Tüm seyahatler gerçekleşene kadar müşteri hizmetlerimiz servis vermeye devam edecektir” diyor.

Yorumlar (6)
 1. Organik hoşav işine girsinler bak o zaman neler oluyor :), bende göçüyorum az kaldı az,

 2. Girişen Adam Girişen Adam

  İşin aslını astarını anlamadan, dinlemeden her şeyle dalga geçme eğilimimizden kurtulmakta fayda var.. Öncelikle "hoşaf" işinin TRT'deki girişimcilik yarışmasında 1. olduğu haberi kuyruklu bir yalan (kaldı ki olabilirdi de). Eğer bu bilgiye balıklama atladıysanız, oltaya geldiniz demektir. Ayrıca yarışma bir girişimcilik yarışması, yani ölçeklenebilir şekilde kar edilmesini sağlayacak her şey değerlendirmeye alınabilir. Hoşaf konusunda yarışmada dikkate alınan da, hoşafın kendisi değil, normalden daha uzun süre dayanmasını sağlayacak bir teknik ile hoşaf işinin daha işletilebilir ve kar edilebilir hale getirilmesi... Hala "hoşaftan da girişimcilik mi olur" diye dalga geçmeye çalışanlar; hoşaf başlığını beğenmiyor ama Hamdi Ulukaya'nın yoğurtla yaptığını takdir ediyorsanız, başkalarıyla alay edeceğinize önce kendi içinizdeki çelişkiyi çözün derim. Biraz ufkumuzu geniş tutalım; her şey ile girişimcilik olur; hoşafla da olur, yoğurtla da! Elbette çok güzel bir teknolojik inovasyonla olsa daha iyi olur ama bakın "muhabbet tellallığı" ile girişimcilik yapan Tinder koca Manchester United'a sponsor oluyor... Enerjimizi yapılanı yerin dibine sokmak yerine, daha iyisini yapmak için harcamak daha akıllıca olur...

  1. Süleyman Süleyman

   Helal olsun çok güzel açıklamışsın, sana sonuna kadar katılıyorum yalnız şahsi görüşüm bu işin biraz da viral olduğu yönünde, bu habere inananlar yani hoşafın birinci geldiğine inananlar çok fena trollendi, doğru olan bu kızımızın finale kalması, birinci olması değil..

  2. Güzel bir cevap olmuş...

  3. HELAL OLSUN TEK KELİME İLE HARİKA YORUM

  4. Unispear Unispear

   verilebilecek en güzel cevaplardan biri olmuş. teşekkürler.

   aşağılık psikolojisinden kurtulamayanlar başkalarının işleriyle dalga geçsinler.

   biz işimizi yapmaya devam edelim.