IKEA, İngiltere'de güneş panelleri ve ev pili satmaya başlıyor

IKEA, İngiltere'de güneş panelleri ve ev pili satmaya başlıyor

IKEA, solar panel ve depolama ürünleri ile İngiltere'de güneş enerjisi pazarına giriş yapmaya hazırlanıyor. Ürünler, İngiliz güneş enerjisi şirketi Solarcentury tarafından sağlanıyor ve yine aynı şirket tarafından çatı kurulumu, bakım ve onarım hizmetlerinin verilmesi planlanıyor. 25 yıllık garanti ve 6 yıllık her türlü bakım garantisi ile IKEA, güneş enerjisi pazarına hızlı bir giriş yapacak gibi görünüyor.

IKEA'nın "do it yourself" yani "kendin yap" konseptine biraz aykırı olsa da solar panel paketleri oldukça makul bir kurulum ücretiyle tüketicilere sunuluyor ve ortalama bir paket 4.000 doların altında bir fiyatla satışa sunuluyor. Ayrıca isterseniz akü veya panelleri kendi mevcut sisteminize de bağlayabiliyorsunuz. Yani paket olarak alma zorunluluğunuz bulunmuyor.

IKEA'nın paylaştığı verilere göre İngiltere'de ortalama bir evi güneş panelleri ve depolama sistemleri ile donatmak, yüzde 80'e varan enerji tasarrufu sağlayabiliyor.

Ikea bu pazara girerek bir bakıma güneş paneli ve depolama sistemleri üreticileri arasında da bir rekabet başlatabilir. Her ülkede bu ürünlerin satışını yapmaya başlaması durumunda bir çok farklı üretici ile işbirliğine gideceği kesin.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.