ZTE, Netaş'ın yüzde 48'ini, 101 milyon dolara satın aldı

ZTE, Netaş'ın yüzde 48'ini, 101 milyon dolara satın aldı

Türkiye'nin en köklü bilişim şirketlerinden Netaş'ın artık Çinli bir ortağı var. Çokuluslu telekom donanımları ve sistemleri sağlayıcısı ZTE Corporation, Netaş'ın yüzde 48'ini satın aldı. Geçtiğimiz yıl sonunda duyurulan ve bugün itibariyle kesinleşen anlaşma, Netaş’ın, One Equity Partners’ın yönettiği portföy şirketi OEP Turkey Tech B.V.’ye ait yüzde 48,04 hissesi 101,3 milyon dolar karşılığında ZTE'ye satılmasını ön görüyor.

ZTE'nin açıklamasında satın almanın şirketin Türkiye ve Avrasya'da genişlemesine önemli katkı sağlayacağına vurgu var.  Açıklamada, "Türkiye'nin ICT endüstrisinde lider konumda olan Netaş, 2015'i 371 milyon dolar gelirle kapattı ve müşterileri arasında operatörler, bankalar, devlet ve özel kurumlar yer alıyor. Netaş'ın Ar-Ge merkezi alanında Türkiye'deki en büyük merkez olarak 800 mühendisi istihdam ediyor " ifadeleri yer alıyor.

Netaş’ın yenilikçi ürünleri ZTE’nin uluslararası müşterilerine açılacak

Netaş tarafından yapılan yazılı açıklamada, ZTE CEO’su Dr. Zhao Xianming, “ZTE olarak bu anlaşmayı Netaş ve Türkiye İletişim ve Bilgi Teknolojileri pazarına uzun vadeli stratejik perspektifimiz kapsamında yapıyoruz" diyor. Xianming'in aktardıklarına göre, anlaşmayla birlikte  ZTE’nin vizyonu, bilgi birikimi ve patent portföyü ile Netaş’ın başta VoIP, IT, GSM-R ve siber güvenlik olmak üzere birçok alandaki uzmanlığı sayesinde, ikili bilişim sektörüne daha da fazla heyecan verici çözümler sunacak. ZTE, Netaş’a ArGe yetkinlikleri ve ürün geliştirme süreçlerinin yanında mevcut 4,5G ULAK ürününü küresel anlamda daha rekabetçi yapmakta destek olacak. Bunun yanı sıra Netaş, ZTE’nin telekom servis sağlayıcılarına, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarına ve tüketicilere yönelik geliştirdiği çözümlerine erişim hakkına sahip olurken, Netaş’ın IoT platformu gibi yenilikçi ürünleri de ZTE’nin uluslararası müşterilerine açılacak. Netaş ve Netaş’ın müşterileri ZTE’nin mevcut proje finansmanı anlaşmalarından da faydalanacak.

ZTE’nin Netaş’a yatırımını yorumlayan OEP Yönetim Kurulu Üyeleri Andrew Dunn ve Joe Huffsmith “Netaş, OEP’nin yatırım yaptığı 6 yıl öncesinden bugüne yaklaşık yüzde 400 büyüyerek Türkiye’de olağanüstü bir başarı hikâyesi olmuş ve alanında amiral gemisi bir işletme haline gelmiştir. Netaş’ın son derece yetkin ekibi, kurumun bilişim sektörü yeteneklerini kuvvetlendirerek Netaş’ı Türkiye dışında da büyütmeyi başarmıştır" diyerek şirketin performansından duyduğu memnuniyeti dile getiriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.