Bitcoin ikiye bölündü; bitcoin cash ilk işlem gününde uçuşa geçti
Finans

Bitcoin ikiye bölündü; bitcoin cash ilk işlem gününde uçuşa geçti

1 Ağustos'ta bitcoin beklendiği gibi ikiye bölündü. Yaklaşık 18 saat önce gerçekleşmeye başlayan ikiye bölünme sonrasında bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash (BCC) olmak üzere iki farklı kripto para birimi ortaya çıktı.

Bir kripto para alım-satım şirketi olan ShapeShift'in CEO'su Erik Voorhees'in dediği gibi, bu kripto para dünyası için tarihi anlardan biri olarak kayıtlara geçti.

Bölünme üzerinden saatler geçmesine rağmen bir blok oluşmaması kripto para sahiplerinde görüş ayrılıklarına neden olsa da 7 saat sonra bitcoin cash'in ilk blockchaini oluştu.

Bitcoin cash ilk işlem gününde 400 doları geçti

CoinMarketCap verilerine göre 219$'dan işlem görerek hayata başlayan BCC, şu anda 439$ üzerinden işlem görüyor. Hacim olarak Ripple'ı geride bırakarak en büyük üçüncü kripto para bitcoin cash oldu.

Bitcoin'in işlem hızındaki yavaşlıklar nedeniyle SegWit2'ye geçmesini desteklemeyen bir grup madenci, kapasiteyi 2MB değil de 8MB'a çıkarmak için bitcoin cash yazılımını oluşturdu ve bu sayede bölünme gerçekleşti. Bitcoin ve bitcoin cash'in yakın geleceği için şu anda bir şey söylemek mümkün değil. Buna tamamen pazar karar verecek ve burada da en önemli oyuncular büyük şirketler. Bitcoin cash'in alacağı destek, geleceği ile ilgili çoğu soruyu cevaplamış olacak.

Bölünme resmen gerçekleştiğine göre bu konuyla ilgili yorumlarınızı tekrar yazmayı ihmal etmeyin.

Yorumlar (6)
 1. Öncelikle Bitcoin Cash'i bitcoin diye nitelendirmemek gerekiyor, teknik olarak sadece altcoin(shitcoin) diyebiliriz. Hali hazırda UASF süreci başarılı bir şekilde devam etmekte. Fiyat artışı da henüz bütün borsalarda satış imkanı olamamasından kaynaklanıyor. Bitcoin bölünmez, bölünemez; Satoshi amcamızın kemikleri sızlar:)

 2. Evi arabayı sat ethereuma bas

  1. Ethereum ne alaka. Bcc ye bas evi arabayı sat. Bugun 400 dolar yarın olur 200 dolar gene. Seneye 600 dolar birader. Bu kripto dünyası böyle. Yüzde kaçyüz kar marjı var. Ethereum öle değil. Zaten yükselmiş az kar ettiriyo. Ama tabiki yatırsanda zarar etmezsin

 3. Artik Ethereum

 4. Borsalar arasi isim farki var,

  BCC - BitConnect Cash

  BCH - Bitcoin Cash

  Dikkatli olun :)

 5. Web Developer Web Developer

  BCC ile karıştırılıyor ama bölünen yeni birimin adı BCH olsa gerek