İlk yarıda yüzde 4 bin yükselen Ripple, kripto para piyasasının yıldızı oldu
Finans

İlk yarıda yüzde 4 bin yükselen Ripple, kripto para piyasasının yıldızı oldu

2017'nin ilk yarısında kripto para dünyasının yıldızı Ripple'nin para birimi olan XRP oldu. XRP, ikinci mali çeyreğini yüzde 3 bin 997 artışla (yaklaşık 0.26 dolar artış) tamamladığını açıkladı. Her ne kadar şu anda yüzde 9.72 oranında bir düşüşle 0.16 dolara kadar değer kaybetmiş olsa da genel toplamda yaşanan yükseliş, etkileyici bir büyüme yaşandığının ve bunun devam edecebileceğinin göstergesi.

Sadece 2. çeyrekte Ripple 11 milyar dolarlık alım-satım işlemine aracılık etti ve şu anda pazar payı olarak bitcoin ve ethereum'dan sonra en değerli 3. kripto para birimi olarak yerini alıyor.

Ripple yöneticilerinden Miguel Vias, CNBC'ye "XRP ile ağırlıkla uluslararası ödemelere odaklandık. Muhtemelen elimizdeki bu değerle ilgili olarak ne yapacağını bilen ve hedefine doğru ilerleyen tek kriptopara birimiyiz" açıklamasında bulundu.

Ripple, dijital para birimlerinin ciddi yükselişler yaşadığı bu dönemden pay alan girişimlerden biri. Kripto paralara dünya çapında ses getirmeye devam ederken bir yandan da finans kuruluşları ve ülkeler bu duruma karşılık neler yapacaklarını düşünmeye çalışıyorlar. Çin, kendi kripto para birimi üzerinde çalışmayı düşünürken, Güney Afrika Merkez Bankası kripto paraları kontrol altına alabilmenin yollarını düşünüyor. Güney Kore ise yakın zamanda bitcoini resmi olarak tanıdığını duyurmuştu.

Uzmanlar, ciddi yükselişlerin yaşandığı bu dönemin kriptopara piyasasına yatırım yapmak doğru zaman olduğunu belirtiyor. Burada en önemli nokta, hangi para biriminin size hitap ettiğini anlayabilmeniz. Çünkü yaşanan bu büyük yükselişlerin uzun vadede, dünya ekonomisinde çok büyük değişimlere yol açacağı düşünülüyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Bu konuda yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın.

Yorumlar (4)
 1. Millet hayal satın alıyor pis patlıcak

  1. Saruman mısın sen ? Nasıl bir bet bu...

  2. Ripple 'ı araştırmadan yazmışsınız. Ripple, bankaların kullandığı bir teknoloji, yani bitcoin gibi köşeye attım, dursun denilen bir para birimi değil.

   Araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum.

 2. Gökhan Kavşit Gökhan Kavşit

  Bak buraya yazıyorum 3 tl den 50 tl ile ripple alacağım 2020 de bu mesajı okuduğunuzda ben trilyoner olabilirim biraz piyasayı okuyun ripple diğer koinlere göre daha güven verici diye bas bas bağırıyor uzmanlar ki ben ekim kasım 2017 tarihinde bitcoinin 10.000 tl olduğunu gördüm ve şu an aralık ayında 78.000 tl olduğunu görünce artık keşke dememek için ripple ve etheryum alıyorum zengin olunca sizi unutmazsam buraya yazarım