BASF, blockchain ile tedarik zinciri takibini deniyor

BASF, blockchain ile tedarik zinciri takibini deniyor

Alman kimya devi BASF, tedarik zincirinin takibi için blockchain'i kullanmak üzere çalışmalara başladığını duyurdu.

BASF, blockchain girişimi olan Quantoz ve IoT girişimi olan Ahrma iş birliği ile geliştirilen ve blockchain teknolojisin kullanan bir platformu test etmeye başladığını duyurdu. İki girişimin ortak üretimi olan bu yeni platform, Daimler'in desteklediği ve otomobil sektörüne odaklanmış bir hızlandırıcı olan Startup Autobahn'ın bir parçası olarak geliştiriliyor. Daimler'in de blockchain teknolojisini test eden şirketlerden olduğunu belirtmekte fayda var.

Gerçek zamanlı üretim hattı takibi

Startup Autobahn'da yapılan sunuma göre bu platform, tedarik zincirindeki malların hareketleri ve güncel konumu hakkında bilgi sağlamayı amaçlıyor. Bu sistem sayesinde örneğin kaybolan otomobil parçalarının, üretim hattı boyunca diğer noktalarla paylaşılan bilgiler sayesinde bulunması sağlanabilir. Senaryolar, bu platformu kullanacak firmanın işleyişine göre çeşitlendirilebilir tabi ki.

BASF performans materyalleri sorumlusu Jürgen Becky, genç girişimcilerle çalışmaları konusunda "Büyük fikirlerin küçük başladığına inanıyoruz, bu nedenle hareket kabiliyeti olan ve geleceğini değiştirme potansiyeline sahip genç girişimcilerle çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.