Google arama sonuçlarında AMP logosunu daha görünür hale getiriyor

Google arama sonuçlarında AMP logosunu daha görünür hale getiriyor

Google, AMP (Accelerated Mobile Pages) yani hızlandırılmış mobil sayfaları özelliğinin arama sonuçlarında daha fazla dikkat çekmesini sağlayabilmek için normalde gri ve silik görünen AMP logosunu daha kalın ve koyu renkli göstermeyi test ediyor.

SEO danışmanı Aleyda Solis tarafından ilk olarak paylaşılan bu yenilikle beraber Google'ın hangi sayfaların AMP teknolojisi sayesinde hızla yükleneceğini net olarak kullanıcıya sunuyor.

AMP ile ilgili asıl problem ise kullanıcıların bu ikonun ve özelliğin henüz ne işe yaradığını pek bilmiyor olması. Çoğu kişi bunu reklam gibi algıladığı için tıklamaktan kaçınıyor.

Google'ın AMP özelliği, internet kullanıcılarının tıkladıkları sayfalara daha hızlı erişmesini sağlayan bir cache özelliği. Açık kaynaklı olan bu sistemi kullanmak isteyen herkes Google'un cache sunucularını kullanabiliyor ve böylece içeriklerinin çok daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlayabiliyor.

AMP, Facebook'un Instant Articles özelliğinden farklı olarak içeriği kendi sunucularında barındırmıyor. Bu da farklı bir problemi ortaya çıkarıyor, kullanıcılar her zaman "en güncel" içeriğe ulaşamıyor olabilirler. Bu konuyla ilgili de Google'ın çalışmalar yaptığını düşünüyorum.

Hepsi bir yana, Google'ın daha koyu ve daha kalın olarak AMP logosuna yer veriyor olması, hem kullanıcıların daha çok ilgisini çekecektir hem de daha fazla yayıncıyı bu özelliği kullanmaya itecektir. Bu da Google için çok daha fazla veri ve trafik anlamına geliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.