Google Analytics'e ses tabanlı sorgu özelliği geliyor

Google Analytics'e ses tabanlı sorgu özelliği geliyor

Google Analytics'te sesli veya yazılı komutlarla soru soru sorulabilmesini sağlayan ses tabanlı sorgu özelliği devreye alınıyor. Artık mobil uygulamanız veya internet sitenizle ilgili sorgular için arayüzü karıştırmak zorunda kalmayacaksınız.

"Geçen hafta gerçekleşen mobil cihaz trafiğinin, masaüstü trafiğine oranı kaç?", "Dün kaç yeni kullanıcı kazandık?" veya "Geçen ay en çok trafik aldığımız ülke hangisi?" gibi sorularınız varsa artık bunun için veri analistini (sizin şirketinizde bu kişilerin pozisyonu her ne ise) yormak zorunda kalmayacaksınız. Google Analytics arayüzünü açıp bu komutu direkt kendisine sorabilecek veya yazabileceksiniz. Google Analytics Ürün Yöneticisi Annissa Alusi'nin bu soruları sorarak yaptığı her deneme birkaç saniye içerisinde doğru sonuçlara ulaşabildiğine göre yakında siz de ulaşabilirsiniz.

Ölçüm ve Analizden Sorumlu Kıdemli Müdür Babak Pahlavan, sesli sorgu ve doğal dil işleme kontrollerinin eklenmesi işleminin çok da kolay olmadığını belirtiyor. Yapımı 3 yıl süren bu proje Pahlavan'ın paylaştığı bilgiye göre Google'ın şu anda Android ve aramalarda kullandığı dil işleme teknolojileri olmasa çok daha uzun sürecekti.

Bu özelliğin en çok yardımcı olacağı kişiler yöneticiler ve veri analistleri olacak. Son dakika toplantıları, müşteriyle görüşme öncesi ve telefon görüşmeleri öncesi acil bilgiler için veri analistlerine ulaşmak ve onların zamanını almak yerine arayüze girip hızlı ve basit bir şekilde talep ettikleri veriye ulaşabilecekler. Böylece veri analistleri de çok daha detaylı ve önemli işlere daha fazla zaman ayırabilecekler.

Ürün yöneticisi Alusi "Bu özellik, Google Analytics'in arayüzünde de önemli değişimlere neden olacak ve çok daha sık kullanılmasını sağlayacaktır" diyor.

Yalnızca İngilizce komutları algılayabilecek bu özellik yarından itibaren birkaç hafta içerisinde herkese açılmış olacak. Google içerisinde Analytics Intelligence adı verilen çok daha geniş bir projenin bir parçası olan sesli komut özelliği, müşterilerin Analytics verilerini daha iyi anlamalarını amaçlıyor.

Alusi, şu anda sadece "ne" sorusuna net cevaplar verebilecek olan bu özelliğin ilerleyen dönemlerde "neden" sorusuna da cevap vermesi üzerinde çalıştıklarını da ekliyor. Yani ileride Google Analytics'e "İstanbul'dan geçen hafta gelen trafik ne kadar arttı?" sorusunu sorduktan sonra "neden arttı?" sorusuna da cevap alabileceksiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.