Şok indirim marketleri Cepte Şok ile e-ticarete açıldı
E-Ticaret

Şok indirim marketleri Cepte Şok ile e-ticarete açıldı

Türkiye'nin en yaygın indirim market zincirlerinden Şok Marketleri, Cepte Şok  (Android, iOS) ile online alışveriş trendine katılıyor.

Cepte Şok ile mobilden ve web'den e-ticaret açılımını yapan Şok şimdilik mağazadan teslimat modelini izliyor. Yani cepten sipariş verip ürünleri kapıda teslim almıyorsunuz. Aksine alışveriş sepetinizi hazırlayıp online ödeme yaptıktan sonra ilgili markete giderek sipariş elden teslim almanız bekleniyor. Ancak ürünü alacak kişinin siparişi veren kişi olması şart değil. Dolayısıyla evden sipariş verildiğinde eve dönen herhangi bir aile bireyi markete uğrayıp vakit kaybetmeden ve ödeme yapmadan istenen ürünleri satın alabiliyor. Siparişi veren kişinin teslim alma saatini seçmesi ve cebine gelen kodu siparişi alacak kişiyle paylaşması gerekiyor.

26 mağazası e-ticaret servisi veriyor

Cepte Şok, ilk etapta Türkiye genelinde 26 mağazasında bu imkanı sağlıyor. Şok Marketleri, 74 ilde 4 bin 500'ü aşkın mağazası bulunan bir marketler zinciri ve bu özelliğiyle elden sipariş almak için gayet yaygın bir ağ sunuyor.  Şok'un müşteri profilinin yönelimine göre mobil alışveriş hizmetini hızla yaygınlaştırması mümkün olabilir. Halihazırda düşük metrekareden yüksek verim almak üzere kurgulanan indirim marketleri için alışveriş deneyimini mağaza dışına taşımak verimi arttırabilecek bir faktör. Bununla birlikte ilerleyen dönemlerde eve teslimat özelliğinin bir seçenek olarak uygulamaya eklenmesi mümkün olabilir. Bu indirim marketi için ek maliyet yaratsa da, talebin artışı bu maliyeti karşılayacak oranda olabilir.

Arkasında Yıldız Holding var

Diğer yandan Türkiye'de market alışverişinin e-ticaretin bir parçası olarak çok düşük seviyede olduğunu ama giderek yaygınlaştığını söylemek yanlış olmaz. Bu dikeyde kapanan girişimler olsa da Getir gibi yenilikçi girişimler pazara bir dinamizm getiriyor. Hatırlatmak gerekirse kuruluşu 1995'e uzanan Şok Marketleri, Ağustos 2011'de Gözde Girişim (Yıldız Holding iştiraki) liderliğinde bir konsorsiyum tarafından satın alınmış ve kendini yenilemeye başlamıştı. Şok Market, 2011 yılında Yıldız Holding bünyesine katıldığında bin 200 mağaza ve 4 bin 500 çalışanı vardı. Şirket 2016 yılını ise 4 bin mağaza ve 17 bin  çalışanla kapattı. Yani dört yılda dört katı bir büyüme yakaladı. Şirket 2017 yılında da her gün 3 mağaza açarak 4 bin kişiye daha iş olanağı sağlamayı hedeflediğini açıklamıştı. Şok'un e-ticaret açılımı fiziksel mağaza yatırımını yavaşlatacağı anlamına gelmiyor tam tersine tamamlayıcı bir hizmet olarak sunuluyor.

Yorumlar (10)
 1. güzel olmuş siparişi ver içerde oyalanma paketini al çık, gerçi yaz aylarında market içinde gezmek te bi başka oluyor :)

 2. Canturk Canturk

  işte bu ya. işte bu. benim gibi alışveriş yapmaya sıkılanlar için müthiş birşey. inşallah tez zamanda antalya konyaaltı yeşil vaha şubesine gelir bu sistem

 3. Şok Aktüel Şok Aktüel

  Sonunda beklendiği gibi yaptılar teşekkürler

 4. Western Western

  Evet arkadaşlar burada konu mankenimiz Cepte Şok varken bu konu üzerinde durmak gerekir diye düşünüyorum. Cepte Şok'un denediği sistem artık ihtiyaç haline gelmiş olarak görüyorum ben. Her ne kadar Cepte Şok henüz kapıya teslim teslimat modeline geçmemiş olsa dahi ileri de bu fikir üzerinden yürüyen, tüm markalara tüm alışveriş magazalarına, bakkalına kadar bu sistemi açan, sanal magazaları da sistemine dahil edebilen, fiyat karşılaştırabilen, lokasyon bazlı arama yapabilen, ticaretteki soyut kavramlara somutluk getirebilen, faturayı içine dahil eden, karşı tarafa ödeme yapıp alabilen, kendine özgü para birimi olan, teslimat modellerini çeşitlendirebilen ve teslimatı üçüncü şahıslara açabilen, stok takibi yapabilen, pos&fatura cihazlarıyla entegre çalışabilen, ticareti karşılıklı puanlayan, değerlendiren, hizmet sektörüne, rezervasyon sektörüne el atabilen, alıcı-satıcı arasında köprü kurabilen bir girişim çıkacak ve unicorn hatta decacorn olacak diye bekliyorum ben. Size aklımdaki ve üzerinde çalıştığım fikri beyan etmiş oldum. Sesli düşündüm sayın.

  1. Biz bu anlattığınız fikri hayata geçirmek üzereyiz. Facebook sayfamızdan bize ulaşırsanız uygulamayı denemeniz için link gönderebiliriz: https://www.facebook.com/usetaptap/ :)

 5. Serkanince Serkanince

  Ankara niyeyse bu tarz girişimlerde hiç listelenmiyor. Bakalım ne kadar görmezden gelecekler başkentimizi. İstanbul doyuma ulaşınca patlayınca göreceğim ben sizi.

 6. Eyüp Rüzgar Eyüp Rüzgar

  Şok Market önce çalışma saatlerini düzenlesin.9 da kapanan market mi olur. Akşam ezanı okundu mu kapatıyorlar. Hele hele insanların dışarı çıktırı saatlerde özellikle sıcak batı illerinde çoktan kapanmış oluyor. Sırf bu yüzden açıkken bile girmiyorum artık şoka.

 7. Seda Çakmak Seda Çakmak

  Şok market bence hem hesaplı hemde kaliteli ürünler satıyor

 8. bence şok market en uygun market en ucuz sebze ve meyve reyonu şok markette ayrıca

 9. Hiç bir yerde bunun reklamını görmedim bugün tesadüfen bir forumda linkine rastladım demekki reklam yetersiz.