Audi'nin A8 L modeline kablosuz şarj özelliği geliyor

Audi'nin A8 L modeline kablosuz şarj özelliği geliyor

Alman otomotiv firması Audi, elektrikli hibrit modeli A8 L e-tron'un artık kablosuz şarj özelliğine de kavuştuğunu resmi olarak duyurdu. Bugüne kadar akıllı telefonların kablosuz şarj edilebilmesini konuşurken, Audi'nin otomobillerinde sürücüyü kablo karmaşasından kurtararak kablosuz şarj özelliğini sunması oldukça yenilikçi bir hamle oldu.

Audi'nin A8 Long versiyonunu, Audi'nin en lüks otomobillerinden biri olarak anmamız sanıyoruz yanlış olmaz. Kablosuz şarj için Audi sahipleri özel bir şarj ünitesine sahip oluyor. Bu ünite, park yeri ya da araç şarj etmek için uygun yerlerdeki zemine yerleştiriliyor. Audi A8 L ise bu ünitenin üzerine park ettiği zaman, elektrikli otomobil otomatik olarak şarj olmaya başlıyor. Yapılması gereken tek şey, Audi A8 L'in ön kaputunun altında bulunan 14.1-kWh'lık elektrikli motoru tam bu ünitenin üzerine gelecek şekilde aracı park etmek oluyor.

Kablosuz şarj özelliği opsiyonel donanım

Audi A8 L için gelen bu kablosuz şarj özelliği, aracın opsiyonel bir seçeneği olacak. Bu ekstra donanımın, ilk etapta sadece ekstra donanımlarına para ödemeye daha çok hazır olan pazarlarda sunulması bekleniyor. Beklentilere göre donanım bu yüzden ilk etapta sadece ABD ve Çin pazarlarına sunulacak.

Hibrit bir model olan Audi A8 L, 3 litrelik TFSI V6 motoruyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Benzinle çalışan aracın motoru tam 442 beygir gücünde. Bununla birlikte Audi A8 L sadece elektrik gücüyle yaklaşık 50 kilometrelik bir yol kat edebiliyor. Audi A8 L'in kablosuz şarj özelliğini anlatan tanıtım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.