Volkswagen'in elektrikli otomobili EV, Tesla ile rekabet edebilmek için daha uygun fiyatlı olacak

Volkswagen'in elektrikli otomobili EV, Tesla ile rekabet edebilmek için daha uygun fiyatlı olacak

Volkswagen ilk tam elektrikli motorunu görücüye çıkardığı elektrikli otomobili ile Tesla'ya rakip olmaya hazırlanıyor. İsmi henüz paylaşılmayan I.D. Concept kod adıyla görücüye çıkan bu araç hem tasarımı hem de fiyatıyla Tesla Model 3'e rakip olarak tasarlanmış.

Teknik ve tasarım olarak Tesla Model 3'e rakip olarak tasarlandığı daha önce de paylaşılan bu yeni otomobilin fiyatıyla ilgili şimdiye kadar bir bilgi paylaşılmıyordu. Volkswagen'in baş stratejisti Thomas Sedran Almanya'da düzenlenen Otomobil Forum'da ilk defa fiyat konusunda bir bilgi paylaştı. Sedran, "Tesla Model 3'ten 7.000$-8.000$ daha ucuz olmasını hedefliyoruz" şeklinde açıklamada bulundu. Bu bilgi doğrultusunda I.D. Concept'in yaklaşık olarak 28.000$ civarında olacağını söyleyebiliriz.

Volkswagen CEO Herbert Diess 2017 yılı başında "Tesla'nın yapabileceği her şeyin üstesinden gelebiliriz." dedi ve I.D Concept'in Model 3'ü her açıdan yenebileceğini ekledi.

"Bu yeni dünyada pazar lideri olacağımızdan eminiz. Tesla ciddiye aldığımız bir rakip. Yüksek segmentten geliyorlar ve aşağı iniyorlar" şeklinde açıklamada bulunan CEO Herbert Diess bu yaz üretime giren Model 3 ile ilgili olarak; "Yeni mimarimizle onları bulundukları yerde durduracağız ve orada kalmalarını sağlayacağız" dedi.

VW, muhtemelen Tesla'nın Model 3'ün piyasaya çıkmasından bir yıl sonra yani 2019'da Avrupa'da aracı piyasaya çıkarmayı planlıyor. ABD'de ne zaman kullanılabileceği ise henüz belli değil.

Elektrikli araç piyasası dışında VW ayrıca Audi'nin A3 ve BMW'nin 3 Serisi ile de ciddi bir rekabet içerisine girecek çünkü VW Golf boyu elektrikli aracı ile elektrikli olmayan araçlardan da pazar payı almaya çalışacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.