Alibaba’dan Echo rakibi masaüstü sesli asistan: Tmall Genie

Alibaba’dan Echo rakibi masaüstü sesli asistan: Tmall Genie

Her geçen gün giderek popülerleşen masaüstü sesli asistanlara bir yenisi daha ekleniyor. Amazon ile birlikte dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Alibaba, masaüstü sesli asistan yarışına dahil oluyor. Amazon Echo ve Google Home benzeri bir çözüm sunmayı vadeden e-ticaret devi, masaüstü sesli asistanı olan Tmall Genie’i tanıttı.

Gücünü AliGenie sesli asistanından alacak olan Tmall Genie, tıpkı diğer masaüstü sesli asistan modelleri gibi akıllı ev ve müzik kontrolü yapabilecek. Kullanıcısına hava durumunu ve günün öne çıkan haberlerini de sunacak ve sesli komutlar ile çalışacak.

Yetenekleri gelişebilir

Alibaba’nın alışveriş sitesi olan Tmall’dan ürün sipariş etme özelliğine de sahip olan Tmall Genie, tasarım anlamında Amazon Echo ve Google Home’a oldukça benziyor. Şimdilik sınırlı yeteneklere sahip olan Tmall Genie'in yeni özellikler kazanıp kazanmayacağını ise zaman gösterecek. Bu noktada Amazon'nun sesli asistanı olan Alexa'nın 15 bin yetenek barajını aştığını da hatırlatalım.

Tmall Genie, Alibaba'nın merkezi olan Çin'de popüler bir ürün haline gelebilirse küresel anlamda masaüstü sesli asistan pazarının lideri olan Amazon Echo'ya güçlü bir rakip olabilir. Yaklaşık 73 dolar fiyat etiketi ile karşımıza çıkacak olan Tmall Genie, 17 Temmuz itibariyle satışa sunulacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.