Sina Afra'nın girişimi Evtiko'ya yeni yatırım geldi
Yatırım

Sina Afra'nın girişimi Evtiko'ya yeni yatırım geldi

Geçtiğimiz günlerde Sina Afra'nın girişimi Evtiko'nun yeni bir yatırım aldığının duyumları geldi. Konuyla ilgili Sina Afra'yla konuştum; duyumlarımızı doğrulayarak biraz da ayrıntı paylaştı.

Öncelikle gerçekleşen yatırım, şirketin kuruluş aşamasında aldığı yatırımın devamı niteliğinde, yani bunu yeni bir tur olarak değerlendirmek doğru olmaz. Ama miktarı da hiç fena sayılmaz...

Aldığım bilgilere göre, başlangıçtaki 4.3 milyon dolarlık yatırımın üstüne, bu sefer 4 milyon dolar daha eklendi ve böylece Evtiko'nun bugüne kadar aldığı yatırım miktarı 8.3 milyon dolara yükseldi.

Yakında Barselona, Madrid ve Roma'ya açılacak

Bu aralar yurt dışı açılımı için çalışmalarını sürdüren Evtiko, kısa süre içinde Barselona, Madrid ve Roma'da operasyonlara başlayacak. Sina Afra'nın bizzat görüşmeler yapıp, yurt dışı operasyonu için CEO arayışında olduğu da öğrendiğim bir diğer detay.

Bildiğiniz gibi evinizi direkt olarak sisteme girip, teklifinizi alıp, teklifi kabul ederseniz kısa süre içinde satışı gerçekleştirebildiğiniz bir girişim olan Evtiko, iş modeli sebebiyle fazlasıyla sermayeye ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden özellikle yurt dışında operasyona başlamasıyla birlikte yeni ve daha büyük yatırım turlarının haberlerini alacağımızı tahmin ediyorum.

Önümüzdeki haftalarda girişimin yurt dışı operasyonu ve diğer gelişmeler hakkında daha detaylı haberleri sizlerle paylaşıyor olacağız. Şimdilik bu son dakika yatırım gelişmesini paylaşıp, sözlerimi noktalamış olayım...

Yorumlar (9)
 1. Uzman Kişi Uzman Kişi

  Tabi ki Sinan Afra ya yatırım gelecek, bana gelecek değil ya,

  Daha 1 senelik projenin aldığı yatırımlara bak,

  Bağlantı işte ne olacak, yoksa 4. katta oturan dayın ya da 7. kata oturan amcan, al bakalım alabiliyor musun yatırım falan,

  Para parayı çekiyor işte.

 2. Mustafa Mustafa

  Aslında bu iş yasal değil. Bunu farkındalar mı acaba?

 3. hiç rakam paylaşılmamış. Gönül isterdi ki şu kadar ev şu fiyatlara satıldı gibisinen veriler görmek

 4. İş konusunda Sina Afra'nın elinin deydiği her şeye şüphe ile bakardım. Çünkü eski işi şirket satışlarına aracılık etmek olduğundan yatırımcıların nelere dikkat ettiğini iyi biliyor. Bu yüzden bir işletmede sürdürülebilirlikten ziyade hızla pazar payı kapıp şirketi değerli gösterip - belki değerli yapıp - yatırımcılara satıp çıkmak gibi bir stratejisi var. Gerisi pek önemli değil onun için, bir derece haklıda.

  Ancak bu şekilde diğer yatırımları da şişirilmiş olabilir mi araştırmak gerekli.

  Lidyana'da ortak mesela, orada durum nedir?

  Atolye15'de ortak mesela orada durum nedir?

  Gardrops'ta durum nedir?

  TemizlikYolda'da durum nedir?

  ContentHouse'da durum nedir?

  SadeceOn'da durum nedir?

  Ve hatırlamadığım niceleri...

  Bunları araştırırken iki yönlü bakmak lazım. Bu işletmelerin asıl kurucuları, girişimcileri Sina Afra ile olan ortaklıklarından memnunlar mı? Satıp çıkıp eminim onların da hayalidir - Türkiye'de bunu öğrettiğimiz için - ama asıl merak ettiğim işletmelerinden memnunlar mı?

  Uzun lafın kısası. Girişimcilik ekosisteminde konuşulmayanların konuşulması bence çok daha önemli. Sina Afra neden çıkıp, arkadaşım ben Markafoni'yi sattım, çok hızlı büyüyorduk, karlılık sorunluydu evet biliyorum ama benim nihai amacım bu şirketteki hisselerimi satarak yerimi başka oyunculara bırakmaktır neden demiyor? Bunu söylese de girişimciler artık bu işlere onun perspektifinden bakabilse.

  Girişimciliği, dünyayı değiştirmek, çok daha güzel bir yer haline getirmek, buraları yeşillendirmek olarak anlattığımız sürece girişimcilik gelişmekte istenen seviyeye gellemeyecek. Girişimcilik, ekosistemin diğer bileşenleri, inkübasyon merkezleri, mentorlar, yatırımcılar, danışmanlar, çıkıp orda burda startuplar hakkında konuşan herkes bir "nemalanmak" için bu işi yapıyor, para kazanmak için yapıyor. Bunları anlatmamız lazım.

  1. Sadece bunların dışındakileri [dünyayı değiştirmek, çok daha güzel bir yer haline getirmek, yeşillendirmek, insanlara faydalı bir ürün sunup satıp para kazanmak] söylemek, anlatmakta olmamalı. Söylenen zaman da önemli. Eminim bahsettiğiniz şeyleri anlatan Girişimcilik, ekosistemi oyuncuları [ inkübasyon merkezleri, kuluçkalar, mentorlar, yatırımcılar, danışmanlar vs vs]da vardır lakin konuşulmayanların yanında devede kulak kalıyor. Bu tarz yorumlar için okuyorum işte webrazziyi. İyi çalışmalar.

  2. Muzaffer Muzaffer

   Sina Afra nın içinde bulunduğu herhangi bir yatırım başarıya ulaşmış mı? Grupfoni nin kurucusu olan Sina Afra kaç yatırımcının ahını aldı bilen var mı? Markafoni karsız iken 2011 de başarıyla satıldı ama Sina Afra ya verilen 3 sene süre sonunda sırf ciroyu arttırmak ve kendisine daha fazla para alabilmek için bugün kapanmaya götüren zararı 2014 itibariyle asıl yaratan o olmadı mı? Yatırımcı ekosisteminde herkes Sina Afra yı bilir ama gençler bilemesin ve PR yapmak için girişimcilik vakfını kurdu. Ona bile kendisi çok az bir para yatırıp başkalarına yatırtmadı mı? Sina Afra yı ileride çok daha fazla duyacaksınız...

 5. Bahadır Yılmaz Bahadır Yılmaz

  Bir gayrimenkul yatırım girişimi için çok büyük paralar değil bunlar. Sadece rakama bakıp "of yine Sina Afra yatırım aldı. Ben mi alacaktım?" diyip hayıflanacak bir durum yok. Maliyet, pazar, karlılık gibi metriklere bakmadan sadece yatırım rakamına bakıp yorum yapmak anlamsız. Her pazarın segmenti ayrıdır. Yatırımı kendi segmenti içinde değerlendirmek gerekli. Ayrıca tabii ki bu ekosistemdeki herkes başlama, hızlı büyüme ve para kazanma derdinde. Sina Afra da kendisine uygun olduğunu düşündüğü rolu üstleniyor bu ekosistemde. Türkiye'de ne iş yaparsanız yapın insanlarla uğraşmak zorundasınız. İstediğiniz kadar inovatif olun. Dünyayı değiştirmek gibi bir ilk amaç bir girişim için söz konusu olamaz. Siz başarılı olduğunuzda dünyayı çapınız ölçüsünde değiştiriyorsunuz zaten. YemekSepeti Türk yemek sektörünü değiştirmek için çıkmadı yola. Başarısı doğal olarak sektörü derinden etkiledi. Ama ilk amaç sektörün o günki şartları nispetinde kendine pozisyon alabilmek. Herşey bir yana Sina Afra kendi yaşıtları ile uğraşmaktan bıkmış ki rotayı yavaştan Y kuşağına çevirdi. GirVak gibi bir kurum ile hem ülkede gerçek girişim kültürünü yaymak hem de geri dönüşü daha uzun sürecek olmasına rağmen ayakları yere basan işler yapmayı tercih etmiştir. Sosyal girişimden bahsetmiyorsak konu her zaman paradır. Ve bu o kadar kötü birşey değildir. Sina Afra yarın Türkiye'nin Bill Gates i olursa inanın bu varlığın %10u Türkiye'deki ekosisteme yatırım olarak girse herkes bayram eder. Sina Afra veya bir başkası. Birileri zenginleşsin. Yasalar ve temel etik çerçevesinde kalındığı sürece geri kalan herşey mübahtır. Mithat bey sağolsun zenginin parası züğürtün çenesi hesabı liste yapmış tüm hisseleri. Silikon Vadisi gibi bir ekosistemde bile %3 başarı oranından bahsediliyor. Neredeyse tüm imkanların bir arada olduğu topraklarda. Her yatırımcı kendine uygun bir yatırım paleti oluşturmak istiyor tabi.

 6. Uzun vadeli, geleceği olmayan bir projedir. Kısa zamanda satın alma yapmalarının karşılığı olarak konutun değerinin daha altında teklif vereceklerdir tahminimce. Üstelik şirket bünyesinde satın alma yaptıklarından dolayı çeşitli vergilerde söz konusu olup, bu vergilerinde satıcıdan kesileceği için satıcı tarafından bakıldığında hiçte karlı bir ticaret olmuyor. Zaten acil satmak istedikten sonra çok fazla al-satçı var.

  Şu anki planları nedir bilmiyorum ama, çok merkezi konumda olan kelepir bir dairemizi gönderdim, satışı kolay olmayan bir konut olması sebebiyle teklif vermeyeceklerini belirttiler. Üstelik ertesi gün ev satıldı.

 7. Kesinlikle tırt. Test ettim tum verileri girdim denem amacli orali olan bile yok. Sanirim database olusturuyorlar. Cok inanilacak bir yatirim degil zaten. Buna yatirim yapmak akiĺ isi de degil.