Taksist: Tüm İstanbul'da hizmet veren online taksi durağı
Girişim

Taksist: Tüm İstanbul'da hizmet veren online taksi durağı

Kullanıcılarına hem mobil uygulamalar hem de çağrı merkezi aracılığıyla taksi çağırma imkanı veren Taksist, 2016 Aralık'ta yayın hayatına başlamış bir girişim.

Bugüne kadar binden fazla taksiyi bünyesine dahil eden Taksist'in mobil uygulamalarınında da aylık aktif bin civarı kullanıcısı bulunuyor. Girişimin aracılık ettiği taksi yolculuğu sayısı ise günde ortalama 200 civarında seyrediyor.

"Şehrinizin yeni nesil taksi durağı" sloganına sahip girişim, İstanbul'daki mobil uygulama kullanma alışkanlıkları, görece düşük olan kesimi hedefliyor denilebilir. Webrazzi okurları Taksist uygulamalarının kullanıcı arayüzü anlamında geliştirilmeye açık olduğunu hemen fark edecektir.

İleri tarihe taksi rezervasyonu, Taksist'in öne çıkan özelliklerinden

Kullanıcılarının önemli bir bölümüne 7/24 açık olan çağrı merkezi aracılığıyla hizmet veren Taksist, şu an İstanbul'da 8 kişilik bir ekibe sahip. Metehan Kaydul tarafından kurulan girişimin, hem yazılım geliştirme hem de sermaye desteği aldığı bir Azerbeycanlı grup ile de ortaklığı bulunuyor.

Şimdilik Google reklamları haricinde herhangi bir pazarlama faaliyeti yürütmeyen girişimin ilerleyen dönemde taksi giydirmeyle başlayarak çeşitli tanıtım çalışmaları yapacağını öğrendik. Diğer yandan İstanbul'da günde yaklaşık 400 bin taksi yolculuğunun gerçekleştiğini paylaşan Kaydul, hedeflerinin yıl sonunda pazarda yüzde 2'lik bir büyüklüğe ulaşmak olduğunu paylaşıyor.

Bunlarında dışında girişimin öne çıkan özelliklerinden biri de ileri bir tarih için rezervasyon yapılmasına izin vermesi. Taksist'in mobil uygulamasında haritada üzerinde araç takibi ve sürücünün kimlik bilgilerini görebilme gibi özellikler de bulunuyor. Taksist sunduğu bonus programıyla, sadık bir kullanıcı kitlesi oluşturmayı hedefliyor.

Yukarıda da vurguladığımız gibi ağırlıklı olarak mobil uygulama kullanma alışkanlığı düşük olan insanları hedefleyen Taksist, ilerleyen günlerde özellikle İstanbul'un belirli bölgelerinde adından söz ettirmeyi hedefliyor. Taksist ile ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (15)
 1. Can Ertürk Can Ertürk

  Girişimleri hep desteklemişimdir, fakat biraz daha dikkat ve emek harcanması gerekiyor. Daha doğrusu daha özenli olunması gerekiyor.

  En azından şu bilgileri değiştirseydiniz keşke...

  https://i.hizliresim.com/LnZgN1.png

  1. Hakan Karamanlı Hakan Karamanlı

   bi bitmediniz..

   adamlar ne güzel yapmış işte, ne işin var senin kaynak koduyla bilmem neyiyle, sen testır mısın, seni bu iş için mi tuttular, sanane orada kullandıkları template adını değiştirmemişlerse.

   1. Mahmut Subaşı Mahmut Subaşı

    valla sız bıtmedıgınız ıcın onlar da btmıyor. yeter taksı taksı en son 5 yıl sonra neredeyse sıfır komısyonla hızmet edecegınızı bıle bıle butun zeka emek ve zamanı baskasının yaptıgı seyı kopyalayarak yapıyorsunuz.

   2. Can Ertürk Can Ertürk

    Hakan Bey, mevzudan baya uzaksınız sanıırm kaynak koduna bakma "tester"lıkla ilgili bir durum değil. Kaldı ki sormam lazım size giren çıkan ne?

   3. Tahir Akgün Tahir Akgün

    Üslubunuz eleştiri yapanı bırakın sizinle aynı fikirde olanlara bile ters durumda. Kaldıki çok mantıklı bir değerlendime yapılmış. Eğer girişimle ilgiliyseniz yapıcı eleştiriler ile ilgili daha makul tepkiler verebilirsiniz. Sanane banane ile olacak işler değil bunlar Hakan Bey!. SAYGILAR

   4. Katılıyorum hocam, template adı yazsa ne olur yazmasa ne olur. En azından saklamamışlar :)

    Bugün büyük ajanslar dahil templateden bozma site pazarlıyorlar. Yeni bir girişim için normal bir şey.

  2. Taksist Taksist

   Can Bey Merhaba,

   Sistemin web sayfası için hazır bir tema kullandık, henüz UX tarafında bir çalışma yapmadık web için bu sebeple oradaki küçük bir meta yı atlamışız. Aslında hep önümüzde duran bir kısım ama mobil ve back office tarafını geliştiriken web arayüz tarafında eksiklerimiz kalmış. Bu konuda bizi düzelttiğiniz için teşekkür ederiz.

   İlgili alan biraz önce düzeltilmiştir.

   Saygılarımızla

   TAKSİST

   1. Girişimin sahiplerine hayırlı uğurlu olsun, inşallah projeniz güzel bir noktaya gelir.

    Bu arada bu yazacaklarım ortaya: Bazı insanlar herhangi bir projeye hasta olur ama kendisi yapmak istesede yapamaz. Kıskançlıktan kafayı yerler ve saatlerce düşünürler, acaba ben bu projenin ne açığını bulsamda hemen yazsam diye... içlerini rahatlatmak için yazıyorlar ama aslında komik duruma düştüklerinin farkında değiller. Bizim ülkemizde millet birbirini çekemiyor, bunu kabul edelim. bir iş yapıldıysa ona hayırlı olsun, işin gücün ras gelsin denilir geçilir ama böyle yok bu template falan gibi laflar doğru değil. Template kullanmak ayıp bir şey değil ki? amatörlük değil ki? Bugün milyonluk projelerin alt yapısında da admin template veya herkese açık alanlarda template kullanılıyor. Bizde artık template kullanıyoruz, tasarımcıların tripleriyle uğraşmak istemiyoruz. Ayrıca işin değeri 1 ise 5 diyorlar. 5 ise 15. gerek yok fazla para vermeye. Önemli olan iş görülüyor mu, görülüyor. müşteri memnun mu, memnun. Gerisi önemli değil. Herkes herkesin projesine emeğine saygı duymalı. Herkesin işi gücü ras gelsin. Saygılar.

  3. Hakan Karamanlı Hakan Karamanlı

   Muhtemelen onlarca kopyacı girişimciden birisiniz, üslubunuza dikkat edin, oradaki template adını gördünüz diye çok mu büyük bir iş başardınız?

   1. Can Ertürk Can Ertürk

    Hakan üslupla ilgili bir problemim yok burda tema kullanabilir özenilip kaldırılabilir diye bir uyarıda bulundum bunlar dikkat edilmesi gereken durumlar, kaldıki Taksist yetkiliside uyarı için teşekkür etmiş. Bu durumda "kopyacı" , "sanane", vs uslup sıkıntısı olan sizsiniz her mesajda ekstra bir yaftalama var.. Nereden biliyorsun kopya kaç girişim yaptığımı :) .. Pes...

 2. Hakan Gün Hakan Gün

  Kesinlikle mükemmel bir girişim. Bitaksi den 10 kat daha iyi çalışıyor. En azından %100 güvenli.

  1. Girişimcileri tebrik ederim. Bir ihtiyacı karşılamak için kolları sıvayıp takdir edilecek bir işe soyunmuşlar. Umarım arayüzü en kısa sürede toparlayıp kullanımı daha kolay bir hale gelir.

   "bi'taksi^den 10 kat daha iyi çalışıyor" ve "%100 güvenli" verilerinin dayanağını merak ettim sadece. Nasıl bir ölçüm yaptınız ve 10 kat daha iyi çalıştığını tespit ettiniz. %100 güvenli olduğu tespitiniz sonrasında herhengi bir olumsuzluk olursa kişileri teminat altına siz mi alıyorsunuz? Nedir yani?

 3. İzmir' e de böyle bir girişim yapılamaz mı

  1. Startup için başlangıç sermayesi katabilecek yatırımcı bulunursa TaxiPls.com yada TakeMeTaxi.com ve sonrasında sadece taksi çağırma uygulaması değil direk taksi duraklarının işletmeciliğini yapan TAXIGAR ve TAXIGARAJ ve geleceğin uçan taksilerinin var olacağını hatırlatarak buna uygun marka TAKSiPORT'un da sadece İzmir değil Türkiye'nin ve Dünyanın lüks ve orta segment araçlarla toplu taşıma hizmetine yeni bir bakış açısı getirebiliriz. Şu başlangıç sermayesi meselesi kendi araç ve kiralık veya satın alınan plakalarla uygulanması gördüğüm kadarıyla zaman alacak fakat sizin özellikle İzmir'den ihtiyaç belirtmeniz beni başlangıçta sadece uygulama ile bu işe girişme kararına yoğunlaşmamı sağladı. Teşekkür ederim Emre Bey.

 4. Bir çok taksi ve durak aplikasyon çalışması var ama burada aslan payını alan şirketler melesef paydan asla taviz vermek istemiyorlar . bence bu tür projelerle ilgili yeniliklerin ön plana çıkacağı ve reklam konusunda biraz daha çalışma yapılması kanısındayım.