Kaybolan ormanları geri getirmek için iki drone yeter mi?
Teknoloji

Kaybolan ormanları geri getirmek için iki drone yeter mi?

Ormanlarımızın hızla yok olduğu bir dönemden geçiyoruz. Doğal afetler, doğalmış gibi görünen afetler ve tabi ki tüketim çılgınlığı nedeniyle yılda ortalama 10 milyar ağacı kaybediyoruz. Scientific American'ın yayınladığı bir araştırmaya göre çoğu analist, küresel karbon emisyon oranındaki artışın neredeyse yüzde 15'ini "ormansızlaşmaya" bağlıyor. Bir başka deyişle küresel iklim değişikliğine doğrudan katkı sağlıyoruz. (Diğer yaptığımız şeyler dolaylı olarak sayılıyor.)

Avustralyalı bir mühendis ormansızlaşmaya karşı teknolojiyi kullanarak savaş açtı ve insanların elle yapmasının mümkün olamayacağı kadar çok oranda ağaç dikerek hasarın hafifletilmesine katkı sağlayacak bir çift insansız araç (drone) geliştirdi. NASA eski mühendisinin Oxford'da kurduğu Biocarbon Engineering adındaki oluşum, sadece iki drone'la dünyayı değiştirebileceğimize dair bir ışık yaktı ve haliyle bugüne kadar adından çokça söz ettirdi.

https://www.youtube.com/watch?v=JcJ7vLwtSIM

İki drone'dan oluşan ormanlaştırma timinin görev tanımları net. İlk drone, ağaç dikmeye elverişli arazi taraması yapıyor ve arazinin 3D haritasını çıkarıyor. Sonra belirli algoritmalarla bu arazideki en uygun ağaç dikilebilecek yerleri belirliyor. İkinci drone ise bu verileri alarak saniyede 1 atış yapabilen tohum silahı ile belirlenmiş yerlere tohum atmaya başlıyor. Bu da bir çift drone'un günde 100 bin ağaç dikebilmesi anlamına geliyor. 1 yılda 1 milyar ağaç için sadece 60 takım yeterli.

Drone kullanım alanlarının sınırının olmadığını, sadece Amazon'un kargo taşımacılığı hayallerinin bizi heyecanlandırmaması gerektiğinin harika bir örneği. Sizce daha farklı ve "faydalı" nerelerde kullanılabilir drone'lar?

Yorumlar (2)
  1. Gerçekten çok orjinal bir fikir, helal olsun adamlara... Drone'lar ile daha ne inovasyon yapılabilir sorusuna tekrar tekrar cevap veriyorlar...

  2. Bu konuda benimde bir fikrim var; şuan iş yüküm nedeniyle bu projeye zaman ayıramıyorum. Bu nedenle bu projeyi burada anlatacağım, belki biri veye bir kurum bu projeyi hayata geçirebilir. Düşündüğüm proje bir çevre projesi ve kısaca sahillerde kıyıya yakın yerleri dolaşıp, su üzerindeki çöpleri (poşetler, pet şişeler, kutular, kağıtlar, naylonlar vb.) kendi kendine toplayan bir dron. Bu dron güneş enerjisi ile şarj olduktan sonra, örneğin Kadıköy vapur iskelesi etrafında deniz yüzeyindeki çöpleri önceden belirlenen rota üzerinde gezerek toplayacak, daha sonrada kendisi için belirlenen park yerine (garaja) gidecek. Topladığı çöpleri buraya boşaltacak. Bu araç bir küçük sandal kadar olacak ve ön tarafında aynı biçerdöver'in ön tarafında bulunan aksam bulunacak ve tersine dönecek. Su yüzeyindeki çöpleri arkasındaki kasaya atacak. Bu Dron tüm sahil belediyelerine satılabilir veya kiraya verilebilir. Hatta tüm Dünya'ya satılabilir, hem çevreci hemde yüksek oranda gelir getirici bir proje. Ayrıca bu projeye Tübitak veya her yıl yarışma açan şirketlerin çevreci proje desteklerinden çok kolay yararlanabilir. Mavi bayraklı plajlar ve oteller içinde çok iyi bir proje. Ben hızlıca Dünya'da böyle Dron projesi var mı? diye İnternet'ten araştırdım benzer bir proje göremedim veya bulamadım. Özetle bu Dron projesi çok fizibil gözüküyor artık gerisini girişimci ve çevreci arkadaşlara bırakıyorum. Selamlar Akın - www.akinkisi.com