Sosyal inovasyon platformu imece'nin 120 bin Euro fon desteği verdiği sosyal girişimler

Sosyal inovasyon platformu imece'nin 120 bin Euro fon desteği verdiği sosyal girişimler

Sosyal inovasyon platformu ‘imece’, ilk mesele sürecinde sosyal girişimcilere 120 bin Euro fon desteği verdiğini açıkladı. ATÖLYE ve Zorlu Holding’in kurucu ortaklığı, sosyal inovasyon platformu imece’nin, eğitim alanındaki sorunlara odaklanan dört takım kuluçka dönemine girmeye ve toplamda 120 bin Euro hibe almaya hak kazandı.

imece nedir?

Türkiye’nin sosyal inovasyon platformu olarak kendini tanımlayan imece, belirli bir takvim çerçevesinde, sosyal konular özelinde meseleler belirleyerek, bu meselelere, sosyal girişimleri ile çözüm üretebilecek takımlara, eğitim, mentorluk, ağ ve hibe olmak üzere çeşitli kaynaklar sağlıyor.

Sosyal meselelerin çözümüne katkı sağlamayı amaçlayan platform Türkiye’de de toplumsal meselelere, kendi gelir modelini üreten yeni bir bakış açısı getirerek sosyal girişim hikayelerinin ortaya çıkarılmasını hedefliyor. Sosyal dönüşüm yaratmak isteyen birey ve kurumlar ile sosyal etki odaklı girişim yaratmak isteyen tüm girişimcilere, Türkiye’nin her yerinden, her meslekten, her yaştan herkese açık.

Kazanan girişimler

Sosyal meselelere projeleri ile çözüm üretecek takımların desteklendiği imece’de, “eğitim” alanındaki meseleleri odağına alan ‘Hayal Gücü Merkezi’, ‘Minizma’, ‘Senfoni’ ve ‘Toyi’ hibeye hak kazanan sosyal girişimler oldu. Girişimleri incelemeden önce imece'nin seçim ve destek sürecinden bahsedelim.

200’ü aşkın başvuru alan ve bu başvurular sonucunda 15 takım seçen imece, bugün hibeye hak kazanan 4 girişimi paylaştı. Her bir girişim 30 bin Euro hibenin yanı sıra yoğun bir eğitim ve mentorluk desteğinin olduğu kuluçka dönemine geçecek. Bu arada belirtelim seçilen dört takım, bu dönem boyunca, projelerinin ihtiyaçları doğrultusunda strateji, tasarım, iletişim ve teknoloji odağında farklı destekler de alacaklar.

ATÖLYE Kurucu Ortağı Kerem Alper, Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül, S360 Genel Müdürü Kerem Okumuş

Bugün açıklanan kazananların haricinden imece'nin paydaşları da açıklamalarda bulundu. Burada dikkatimi çeken nokta ise farklı bir kuluçka merkezi olarak nitelendirebileceğimiz oldu. Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül'ün sözleri imece'yi anlatıyor: "imece’ye gösterilen yoğun ilgi toplumsal meselelere yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üretilebilmesi için çıktığımız bu yolda bizi daha da cesaretlendiriyor. Türkiye’deki diğer şirket ve kurumları da toplumsal meselelere çözüm üretilmesine öncülük etmeleri için bu platforma bekliyoruz."

Bakalım kurumlar arasında her geçen gün artan kuluçka merkezi rekabeti nasıl farklılaşmalarla devam edecek. Öne çıkan projeleri daha detaylı incelemek isteyenler için 120 bin Euro'yu paylaşacak 4 girişimi inceleyelim:

Projeler:

Hayal Gücü Merkezi

‘Hayal Gücü Merkezi’nin projesi ile çocuklar kendi potansiyellerini keşfedecek. Bugüne kadar “Soru Merak Kütüphanesi”, “Kamil ve Luna’nın Seyir Defteri” ve “Yapabilirim Meclisleri” ile 3000’e yakın çocuğa ulaşan Hayal Gücü Merkezi, ‘imece’nin eğitim ile ilgili mesele sürecinde de öğrencilerin ortak ilgi alanlarına sahip akranlarıyla beraber sorup, keşfedip, üretmelerini nasıl sağlayabiliriz sorusuna cevap arıyor.

Ekip, bunun için de çocukların ortak ilgi alanlarına sahip akranlarıyla buluşmasını kolaylaştıran, sorma, keşfetme ve üretmeye imkân veren bir mobil uygulama geliştirmeyi hedefliyor. Platform, çocukların meraklarını ve becerilerini toplayıp bu bilgiler doğrultusunda çocuklara içerik ve sosyalleşme olanakları sağlayacak.

Hayal Gücü Merkezi; Emre Alettin Keskin, Yiğit Tekşen, Engin Binbaş, Umur Ozan, Emre Kunt, Umut Aldemir, Nilay Kılınç ve Aybüke Ebter’den oluşuyor.

Minizma

Minizma’nın projesi ile öğretmenler kendi geliştirdikleri içerikleri paylaşabilecek. Eğitim alanında bambuakademi ile oldukça önemli bir deneyime sahip olan Minizma ekibinin ‘imece’’nin eğitim ile ilgili mesele sürecindeki projesinin odağında, öğrencilere ulaşmada çarpan etkisine sahip olan öğretmenler var.

‘İlk ve ortaokulda görev yapan ve derslerinde etkileşimi artırmak isteyen genç öğretmenlerin erişmekte zorlandıkları kaynaklar daha erişilebilir kılınabilir mi?” sorusu ile yola çıkan Minizma ekibi; öğretmenlerin derslerinde uyguladıkları çeşitli deney, çalıştay gibi içerik ve materyalleri paylaştıkları ve görüntüledikleri ücretsiz bir dijital platform geliştirmeyi amaçlıyor.

Platform, öğretmenlerin alternatif ders içeriklerine hızlı bir şekilde erişebilmesinin yanı sıra birbirleri ve konu uzmanları ile hızlı ve etkili iletişim kurmasını hedefliyor.

Minizma; M. Furkan Polat, R. Betül Gültekin, Feyza Nur Gemici, Esma Beyza Yıldız ve Muammer Dolmacı’dan oluşuyor.

Senfoni

Senfoni’nin lokasyon bazlı çocuk dostu mobil uygulama projesi ile çocuklar ve aileler mahalle kültürü ile yeniden buluşacak ‘Başka Bir Okul Mümkün Derneği (BBOM)’ çatısı altındaki okullar aracılığı ile birçok çocuğa dokunan BBOM Ailesi üyeleri tarafından kurulan Senfoni ekibi, kentli, doğa ve deneyimden kopuk 3-10 yaş arası çocukların ebeveynlerinde, oyun aracılığıyla çocukların gelişim ihtiyaçlarına yönelik nasıl bir farkındalık yaratırız sorusuyla yola çıkmış.

Ekip; interaktif, çocuk dostu haritalar içeren bir web sitesi ve mobil uygulaması ile aynı mahalledeki aileleri buluşturmayı hedefliyor. Böylece aile ve çocukların kendi mahallerinde kaliteli vakit geçirebilmesini, mahalleden kopuk olmamalarını ve ailenin bir eğitim paydaşı olarak özümsenmesini hedefliyor.

Senfoni; Etrit Shkreli, Aycan Y. Akçil, Erdem Ergin, İlke Kalaycı ve Önder Küçükural’dan oluşuyor.

Toyi

Toyi’nin projesi ile her çocuk yaratıcılığını kullanarak kendi oyuncağını tasarlayacak. Toyi ekibi; içinde bulundukları durum nedeniyle yaratıcı materyallere ulaşamayan 6-12 yaş aralığındaki çocuklara nasıl destek oluruz sorusuyla yola çıktığı ‘imece’ sürecinde, çocukların yaratıcılıklarını kullanarak dâhil olduğu, ucuz maliyetli, uzun kullanımlı ve ileri dönüşümü hedefleyen bir oyun kiti oluşturmaya odaklanmış durumda.

Kit; üç boyutlu yazıcıda üretilen, barındırdığı slikon bağlantı parçası ile çocukların etraflarını keşfetmelerini ve buldukları cisimleri hayal güçleri ile kendilerine ait oyuncaklara dönüştürmelerini sağlıyor. Takım, hazırladıkları kiti çocuklara bir workshop ile sunarak, çocukların olumsuz etkileri oyunla iyileştirme ve hayal gücünü üretime geçirmesine katkı sağlıyor. Toyi; Elif Atmaca ve Ögeday Uçurum oluşuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.