Vladimir Putin'den bitcoin'in rakibi ethereum'a özel ilgi
Teknoloji

Vladimir Putin'den bitcoin'in rakibi ethereum'a özel ilgi

Son dönemde bitcoin'den daha hızlı büyüme gösteren ethereum, Rusya'da devlet desteğini arkasına almaya başladı. Ethereum'un arkasındaki isim olan Vitalik Buterin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile özel bir görüşme yaptı.

Geçen hafta düzenlenen St. Petersburg Economic Forum etkinliğinde Buterin ile bir araya gelen Putin, Kremlin'in yaptığı resmi açıklamaya göre ethereum'un popülerleşmesini istiyor. Söz konusu etkinlikte dijital ekonominin ayrı bir endüstri olmadığını vurgulayan Putin, yepyeni iş modelleri yaratmak için öncelikli bir temel olduğunu dile getirmiş ve Rusya'da ethereum'un yerel partnerler tarafından kullanılması yönündeki planları destekleneceğini açıklamış.

kaynak: ethereumprice.org

Ethereum Rusya'da büyüyor

Putin ile Buterin görüşmesi elbette önem arzediyor ancak ethereum'un hali hazırda Rusya'da ilgi gören bir şifrelenmiş para birimi olduğunu da belirtelim. Rusya Merkez Bankası daha önce ethereum'u pilot program olarak kullanmaya başlamıştı. Devlet bankası VEB de bazı yönetimsel işlevler için ethereum kullanmak için anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

Blockchain temelli bu teknolojiler çevrimiçi ödemeler ve kullanıcı verisi doğrulama işlemleri için oldukça önemli bir güç sağlıyor. Her ne kadar dünya çapında popüler olan şifrelenmiş para birimi bitcoin olsa da, Rusya bu konuda da kendi alternatifini kullanacak gibi duruyor. Son dönemde ethereum'un değerinin hızla atması da bu çalışmaların karşılık bulduğunu gösterir nitelikte.

Japonya'nın bitcoin'i resmi ödeme yöntemi olarak tanıması gibi Rusya'nın da ethereum için benzer bir adım atması mümkün olabilir. Eğer konuya ilgi duyuyorsanız detaylı bilgiler için ethereum.org'u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Ethrocks Ethrocks

  öff şimdi ister misin rusya'nın favorisi diye amerika eth'a savaş açsın..

  1. Fucketh Fucketh

   mETHtards... ICO'lar scam. Ethereum scam. Türkiyedeki herkes bir anda "kripto borsacı" oldu başımıza. Ama kimse bundan iki yıl öncesine ne ETH biliniyordu. 2015'te Bitcoinin uyuşturucu almak için kullanıldığı dışında kimse birşey bilmiyordu, şimdi gelinen nokta ise komik. Gülerek takip ediyorum.

   Şimdi mainstream olmaya başladığı için herkes Ethereum, Ripple diyor borsalarda alım satım yapıyor. İki kuruş para yapıcaklar diye. Linkedin'de maksimum 1-2 yıl verin, herkesin profilinde "Blockhain uzmanı, kripto para borsacı, vb vb." saçmalıkları görmek yakındır.

   DAO Hack olayından sonra zamanda geriye gidip, herşeyi eskiye çevirip "decentralized" mantığını öldürdükten sonra isterse fiyat $100.000 olsun, farketmez. Smart contract'ın içerisindeki buglar, başarısız olacak ICO'lar fiyatı tekrardan aşağıya çekicek. Crash yakındır.

   1. türkçe konuşsan da anlasak...

   2. Bybrawe Bybrawe

    Kısaca fiyatı bilerek yükseltiliyor. Yüklü miktarda para yatırıldı bu paraya belli bir süre sonra büyük yatırımcılar paralarını dövize çevirecek. eth batıracaklar. küçük yatırımcılar ağlayacak

   3. Fratesmer Fratesmer

    Piyasa senin gibi trollerle dolu. Seni dinlemeyenler çoktan kazandı.

   4. Fucketh Fucketh

    Ben Ethereum'u $0.30 fiyatından aldım. Hadi siz $400 fiyatından şimdi alım-satım yapmaya devam edin :)

   5. Ethrocks Ethrocks

    sen de aldıysan neden çamur atıyorsun? değişik..