Vladimir Putin'den bitcoin'in rakibi ethereum'a özel ilgi

Vladimir Putin'den bitcoin'in rakibi ethereum'a özel ilgi

Son dönemde bitcoin'den daha hızlı büyüme gösteren ethereum, Rusya'da devlet desteğini arkasına almaya başladı. Ethereum'un arkasındaki isim olan Vitalik Buterin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile özel bir görüşme yaptı.

Geçen hafta düzenlenen St. Petersburg Economic Forum etkinliğinde Buterin ile bir araya gelen Putin, Kremlin'in yaptığı resmi açıklamaya göre ethereum'un popülerleşmesini istiyor. Söz konusu etkinlikte dijital ekonominin ayrı bir endüstri olmadığını vurgulayan Putin, yepyeni iş modelleri yaratmak için öncelikli bir temel olduğunu dile getirmiş ve Rusya'da ethereum'un yerel partnerler tarafından kullanılması yönündeki planları destekleneceğini açıklamış.

kaynak: ethereumprice.org

Ethereum Rusya'da büyüyor

Putin ile Buterin görüşmesi elbette önem arzediyor ancak ethereum'un hali hazırda Rusya'da ilgi gören bir şifrelenmiş para birimi olduğunu da belirtelim. Rusya Merkez Bankası daha önce ethereum'u pilot program olarak kullanmaya başlamıştı. Devlet bankası VEB de bazı yönetimsel işlevler için ethereum kullanmak için anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

Blockchain temelli bu teknolojiler çevrimiçi ödemeler ve kullanıcı verisi doğrulama işlemleri için oldukça önemli bir güç sağlıyor. Her ne kadar dünya çapında popüler olan şifrelenmiş para birimi bitcoin olsa da, Rusya bu konuda da kendi alternatifini kullanacak gibi duruyor. Son dönemde ethereum'un değerinin hızla atması da bu çalışmaların karşılık bulduğunu gösterir nitelikte.

Japonya'nın bitcoin'i resmi ödeme yöntemi olarak tanıması gibi Rusya'nın da ethereum için benzer bir adım atması mümkün olabilir. Eğer konuya ilgi duyuyorsanız detaylı bilgiler için ethereum.org'u ziyaret edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.