3 bin doları gören bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin yükselişi
Finans

3 bin doları gören bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin yükselişi

İnsanoğlunun keşfettiği muhtemelen en sansasyonel para birimi bitcoin, 3000 dolar ile yeni bir zirve yaptı. Uzmanlar bitcoinin alternatif kripto para birimlerinin artışına yanıt verdiğini düşünüyor.

Şifrelenmiş ve merkezi bir yönetimden uzak olan bitcoin'in değeri geçtiğimiz haftalarda 2 bin 400 dolar seviyesine çıkmış ama 1900 dolar seviyesine düşerek şaşırtıcı bir grafik çizmişti. Kaybettiği ivmeyi yeniden yakalayan popüler para birimi 3000 dolar sınırını geçerek yeni bir rekora daha imza attı (bu yazıyı yazdığım anda 1 bitcoin 2983 dolar değerindeydi.)

Bitcoin'in yeni bir düşüş yaşayıp yaşamayacağı net değil ama uzmanlar bu yükselişi tabir-i caizse "bitcoin'in intikamı" olarak yorumluyor. Şifrelenmiş para birimi dikeyinde yatırım fonu yöneticisi olan Tim Enneking, bitcoin alternatiflerine (bkz: Ethereum) girişin bitcoin'e nazaran daha hızlı olduğunu söylüyor. Yani bitcoin'in büyüme hızı konusunda bu alternatiflere karşı kendini korumak istediğini vurguluyor. Bir başka şifrelenmiş para birimi yatırım fonu yöneticisi olan Jehan Chu ise alternatif para birimlerinin gördüğü ilginin bitcoin'e de yaradığına işaret ediyor.

Hong Kong merkezli bitcoin borsası BitMEX'in kurucusu Arthur Hayes ise diğer para birimlerinde getiriler yüksek olsa da bitcoin'in halen hakkında en çok konuşulan şifrelenmiş para birimi olduğunu söylüyor ve 'kral'ın tahtını koruduğunu söylüyor. Bir yandan da bitcoin'in diğer para birimlerinin hızlı büyümesini yakalamak istediğini ekliyor.

Asya pazarının etkisi

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yükselişinde Japonya ve Güneydoğu Asya'daki artan yönelimin etkili olduğundan da bahsetmek gerek. Western Union ve MoneyGram gibi para transferi yöntemlerinin yavaş ve yüksek komisyonlu olması insanları bitcoin ve diğer şifrelenmiş para birimlerini kullanmaya yönlendiriyor. Son 2 yılda 65 milyon dolar para transferine aracılık eden Bluepan büyüyen bu pazarın sadece küçük bir nişanesi. Japonya'nın hükümet nezdinde Bitcoin'i ödeme yöntemi olarak tanıması da Asya pazarındaki büyümenin giderek hızlanacağına işaret ediyor.

Diğer yandan Bitcoin'in fidye yazılımlarında kullanılması (bkz: wannacry) kripto para birimleri için olumsuz bir etkiye sahip. Ancak bu etkinin bitcoin'i ve diğer para birimlerini yolundan etmesi pek mümkün gözükmüyor.

"Ahh bitcoin alsaydım" mı diyorsunuz?

Bitcoin son 5-6 yılda rekor bir yükseliş yakaladı ve her sıçramanın ardından bitcoin'in yükselişini kaçırmaktan yakınan insanlar görür hale geldik. Şahsen 2014 yazında 20 sterlin (60 TL civarı) karşılığında 1/3 bitcoin'i almış ama devamını (bilerek) getirmemiş biri olarak bu yakınmaların bir anlam ifade etmediğini ve halen bir fırsat olduğunu söylüyorum. Bu teklifime rasyonel bir gerekçe arayanlar içinse Danimarkalı Saxo Bank'ın tahminlerini gösterebilirim. Saxo Bank'a göre bitcoin'in pazar hacmi 10 yıl içinde 1,75 trilyon dolara ve 1 bitcoin'in değeri 100 bin doları bulacak. Saxo Bank'ın abarttığını düşünebilirsiniz ama bitcoin 754 dolar iken 2017'de 2 bin dolar olacağını öngören kurumun da Saxo Bank olduğunu belirtmemde fayda var. Keza diğer şifrelenmiş para birimlerinin de sizi zengin edebileceğini söyleyebiliriz.

Bitcoin, Ethereum hakkında daha fazla veriye dayalı bilgi isterseniz CoinDesk Research'in State of Blockchain, Q1 2017 raporunu inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (17)
 1. Türkiyeden güvenilir alım yapılabilecek kaynaklar var mıdır? Bilen birisi varsa paylaşabilirse sevinirim.

  1. Koinim, BTCTurk, Bitkapital, Paribu üzerinden alım yapabilirsin. Ama aldıktan sonra güvenli bir wallet e transfer etmeni tavsiye ederim.

   1. Mesela neresi ?

 2. Türkiye'de BTCTurk ile alım satım yapabillirsiniz. Bunun yanında Koinim de var.

 3. Ethereum, Ripple vs. Türkiye'de diğer para birimlerini alabileceğimiz güvenli bir adres var mı peki?

  1. Cengiz Murat Cengiz Murat

   shapeshift var ya amk.

  2. Bitkapital üzerinden alınıyor diye biliyorum.

 4. Isa Yeter Isa Yeter

  Ethereum, Ripple TR'de alabileceğiniz bir yer yok, ben kraken.com u kullanıyorum. Ripple Şirketi alım-satım işlemleri için resmi olarak da kraken'i öneriyor zaten.

 5. Ethereum candır, gerisi heyecandır.

 6. Sanki böyle yatırım tavsiyesi gibi olmuş, sonuna yatırım tavsiyesi değildir diye ekleseniz iyi olurdu sanki. Bitcoin yükünü aldı gidiyor, arada bu kervana yeni dijital paralar katılmaya devam ediyor. Örnek vermek gerekirse, Ethereum (ETH) Bu dijital para Ocak ayında 8.44$ bandında geziyordu, şuan 350$. Ocak ayında bu paraya yatırılan 100$, bugün yaklaşık 4200$ oldu.

  İleride benzer değerlere çıkacak, hızlı atlamalar yapacak yatırım bekleyen veya al/unut yapılacak para oldukça var, takip etmeniz gerekli tabi (: Arkadaşların belirttiği sitelerden BTC alabilirsiniz veya kredi kartı ile alım yapabileceğiniz borsalar mevcut, onlardan da alım yapılabilir. Bu arada, BTC ye karşı ETH özellikle Rusya tarafından müthiş pompalanıyor, Çin//Rusya birlikteliği ile bu seyir yukarı doğru artabilir de, artmaya bilir de ;)

  1. Ethrocks Ethrocks

   Mesela "Ripple'dan uzak durun" deniyor, ETH sağolsun iyi kazandırdı erken girenlere ama geç kalanlarda etkisi henüz yok gibi. ETH'un 2014 fiyatlarında (birim fiyatı henüz cent olan) başka hangi birimler öne çıkıyor sizce? Tamam yatırım tavsiyesi olmasın, yorum olsun :)

 7. Şentürk Şentürk

  Bu sistemin ne olduğuna anlamış değilim. nasıl para kazanılıyor. para nasıl üretiliyor. madencilikte neyin nesi anlamadım. Kyros gibi sistem mi ? hayırlısı diyelim

 8. Bitcoin alıp saklayabileceğin güvenli wallet olarak blockchain üzerindeki wallet olabilir mesela.

  Fakat sağlam şifresi olmayan veya internet tabanlı hiçbir wallet %100 güvenli değildir.

  Wallet girişlerde Google Authenticator üzerinden de şifre oluşturarak girilmesi daha güvenli bir önlem olabilir..

  Ama en güvenlisi Ledger Wallet gibi Hardware wallet lar. Şu an TR de satışı yok sanırım, yurtdışından getirtmek gerekiyor.

  Ripple uzak durulması gerekiyor diyenler Ripple in teknolojisini kullanmaya başlayan bankaları bi araştırsın önce.

  Swift yerine kullanılan ve swiftten daha hızlı ve daha az masraflı bir işlemden bahsediyoruz.

  Türkiyeden kısa süre önce Akbank , uluslararası para transflerinde ve ilk olarak Almanyada deneme başlayacağını söyledi.

  Ripple teknolojisi daha da kullanılacak.

  Ethereum ise türkçe tabiriyle gümbür gümbür geliyor. Putin direk destek veriyor ve desteğin devam edeceğine emin olabilirsiniz.

  Rusya en fazla kara para dönen yerlerden biridir. Putin de bu işin başıdır. O yüzden ethereum üzerinden dönecek transferleri siz düşünün.

  Bitcoin için 7-8 yıl içinde 1 bitcoin = 100.000 USD ye ulaşacağı söyleniyor. Analistler ve bankalar tarafından. Örnek Alman Saxo Bank. Ulaşır mı bence evet.

  Webrazzide haber olmaya başladıysa, sen şimdi bunu okuyorsan zahmet edip, gazetelerde bitcoin haberi çıkmaya başladıysa, ekonomi siteleri vs dolar euro yanında bitcoin değeri gösteriyorsa popüler olmaya başladı ve daha da artacak demektir. ;)

  1. Ethrocks Ethrocks

   Bir yandan da Ağustos öncesi BTC için tehlikeli, fork riski var değeri düşmeden çıkmak lazım haberleri dönmeye başladı. Kafalar karışık..

 9. Bitcoin adım adım yükseliyor ^^

 10. Modakronik Modakronik

  Bütün bu paralar bir süre sonra insanlığın başına bela olacak kimden gelip kime gittiği bilinmeyen merkez bankaları tarafından ihraç edilmeyen bu tip paralar olsa olsa mafya parasıdır bir bakmışsınız bir gün uluslararası anlaşma ile yasaklanmış değer SIFIR sonuc da bu para esrar ve benzeri yasadışı şeylerin ticaretinde kullanılan bir beladır dünyayı güvenli yer yapmak için bu tip denetimsiz paralar eninde sonunda yasaklanacak

 11. Bilgi Ajandam Bilgi Ajandam

  Zamanında keşke bende bitcoin alsaydım diyenlerdenim :) İnşallah birgün balon olup patlamaz! : )