Akıllı Ulaşım Çözümleri Yarışması, İstanbul'un ulaşım sorunlarını çözecek projeleri arıyor
Teknoloji

Akıllı Ulaşım Çözümleri Yarışması, İstanbul'un ulaşım sorunlarını çözecek projeleri arıyor

Akıllı şehir teknolojileri büyükşehir yönetimlerinin uzak duramayacağı bir alan. Bu alanda yeni bir adım atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi de Akıllı Ulaşım Çözümleri Yarışması ile yenilikçi ulaşım çözümleri bulmayı hedefliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen yarışma, hem İstanbul’un ulaşımı için yaratıcı çözümler bulmayı hem de girişimcileri ve girişimcilik kültürünü desteklemeyi hedefliyor. Yarışma kapsamında İstanbul’da ulaşım deneyimlerinin yenileyecek ve/veya mevcut yöntemlerini iyileştirecek yenilikçi teknolojik çözümler aranıyor.

En az 2 kişiden oluşan takımların ve en fazla 3 yaşındaki şirketlerin başvurabileceği yarışma, fikir aşamasını geçmiş (belli bir olgunluğa ulaşmış) ve değerlendirme sürecinde en az demo veya prototip gösterilebilecek önerileri kabul ediyor. Zira uygulamanın birincisi seçilecek projenin İBB tarafından hayata geçirileceği/uygulanacağı vadediliyor.

Ulaşımı kolaylaştıracak veya güçlendirecek her projeye kapı açık

Yenilikçi beyinlere konu açısından herhangi bir kısıtlama getirmeyen Ulaşım Daire Başkanlığı, İstanbul ulaşımını ilgilendiren ve yenilikçi bakış açısı getiren her öneri değerlendirmek istiyor. Yani toplu ulaşım, yolcu (vatandaş-turist) taşımacılığı, yolcu-belediye etkileşimi, kara ve deniz ulaşımı, yük taşımacılığı gibi konuların biri veya birkaç tanesi ile ilişkilendirilen herhangi bir proje ile başvuru yapabilirsiniz.

Yarışmanın birinci projesinin uygulamaya geçirilmesinin yanında ilk 3'e seçilen projeyi sırasıyla 25 bin, 15 bin ve 10 bin TL ödül de bekliyor. Eğer bu alanda bir proje fikriniz varsa 31 Ağustos 2017 tarihine kadar başvurmak için akilliulasimcozumleri.istanbul adresini ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul'un 2015'te dünyanın en kötü trafiğine sahip kenti olduğunu düşünürsek, bu yarışmanın hepimizi (İstanbul'da yaşanları) heyecanlandırması gerektiğini söyleyebilirim...

Yorumlar (4)
 1. Koskoca İBB liseler arası şiir yarışması düzenliyor sanki.

  Ödül tutarları komik denecek kadar motive edici.

  Proje konusunun İstanbul trafiğine çözüm olduğundan emin miyiz?

 2. Mahmut Subaşı Mahmut Subaşı

  trafik sorunu akilli telefonlarin degil akilli yoneticilerin isi. gaza geldiler bi taksiden sonra heralde

  1. Gulut91 Gulut91

   Akıllı sürücü ihtiyacını da unutmamak lazım. Ortalık maganda dolu

 3. Different Different

  KiralikKoltuk.com etki alanı adı üzerinde proje geliştirmek isteyene ücreti mukabilinde devredebilirim. [email protected] by Domainyoner.com