Motor/scooter çağırma uygulaması Scotty, İstanbul'un trafik derdini çözmek istiyor
Mobil

Motor/scooter çağırma uygulaması Scotty, İstanbul'un trafik derdini çözmek istiyor

Uber, bundan 15 ay önce Hindistan'da rakibi Ola Cabs ile aynı gün motosikletli taşıma hizmetini başlattığında bu işin Türkiye'de, özellikle İstanbul'da uygulanıp uygulanamayacağını tartışmaya açmıştım. Scotty de işte bu tartışmaya bir yanıt veriyor ve İstanbul'da motosiklet/scooter çağırma dönemini başlatıyor.

Misyonunu şehre ve hayata değer katmak olarak tanımlayan Scotty, şehir trafiğinden kurtulmak isteyen herkese güvenli, ekonomik, zamandan tasarruf sağlayacak bir seçenek sunuyor. Android ve iOS uygulamalarıyla hizmet veren girişim, bulunduğunuz noktaya bir motosikletli çağırmanızı ve bu motorla (yolcu olarak) seyahat etmenizi sağlıyor. Motoru olan kullanıcılar da kendi motorlarıyla yolcu taşıyarak gelir elde edebiliyor.

Kendi adına motoru olmayan ve sürücü çalıştırmayan Scotty, yazılımı 3 aydan kısa bir sürede geliştirilen bir girişim. Scotty'nin kurucusu Tarkan Anlar'dan aldığım bilgilere göre Scotty şimdiye dek 10 binden fazla kullanıcıya ulaşmış. İstanbul genelinde 200’e yakın (güvenli sürüşü ve dokümanları kontrol edilmiş) motor sürücüsüne ulaşılabiliyor. Her gün 100’e yakın yolculuğa aracılık eden Scotty'nin günlük aktif kullanıcı sayısı da bini buluyor.

Twitch'in kurucu ortağından yatırım aldı

Tarkan Anlar - Scotty

Speednext ve Vidpanel'in kurucu ortaklarından biri olan Tarkan Anlar, tohum yatırım öncesinde 75 bin dolar, tohum yatırım turunda ise 500 bin dolar yatırım aldıklarını paylaşıyor. AngelList'teki yer alan bilgilere göre de Tirto Adji ile Justintv ve Twitch’in kurucu ortağı Justin Kan, Scotty'nin ilk yatırımcıları arasında yer alıyor.

Yıl sonu hedefi 3 bin motor, günlük 15 bin yolculuk

Yıl sonuna kadar 3 bin aktif motosiklet kullanıcısına ulaşmayı ve günlük 15 bin yolculuğa eşlik etmesini hedefleyen Scotty, önce İstanbul’da sonra Türkiye’de büyümeyi hedefliyor. Bu hedefi 'motosiklet taksi' olarak anılmadan başarmak isteyen Scotty'nin doğru bir mevsimde çıkış yaptığını aşikâr. Diğer yandan hangi hızla büyüyeceğini merakla bekliyorum. Zira İstanbul, çözülmesi gereken bir trafik sorunu olduğu kadar motor sürücüleri için de biraz zor bir şehir.

Eğer Scotty'yi kullanacağınızı düşünüyorsanız Android veya iOS uygulamalarını indirebilir, motor/scooter sahibi olarak Scotty'ye katılmak isterseniz usescotty.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar (39)
 1. Güzel düşünce güzel uygulama fakar kış aylarında ve yağmurlu havalarda riskli olacağı için ciro düşecektir eminim bunu düşünmüşlerdir, ufak 3 tekerlekli üstü kapanabilen araçlarla tam olur.

  1. Cenk Kaya Cenk Kaya

   Selamlar :)

   Güzel düşüncelerin için teşekkür ederiz. Scotty uygulamasını kullanan motosiklet kullanıcıları trafikte her gün gördüğün bireysel kişiler, Scotty olarak motosikleti olan kullanıcıların diğer kullanıcılarla yollarını paylaşmasını sağlıyoruz. Bu nedenle bizim için önemli olan kullanıcıların güvenliği. Mesaimizin büyük bir kısmını güvenlik seviyesini maksimize edebilmek için kullanıyoruz. Değerli yorumlarınla gelişmemize katkı sağladığın için teşekkür ederiz.

  2. Türker Uğuş Türker Uğuş

   3 tekerlekli araçlar sıkışık trafikte arabaların arasından geçmede pek de başarılı olamayabilir.

 2. mevsimselliğin yanı sıra kaza riski ve korsanlık da baş etmeleri gereken başlıca sorunlardan olacaktır. Türkiye'de motorların yolcu taşımayla ilgili yasal düzenlemeleri olduğuna pek ihtimal vermiyorum ben açıkçası..

  1. Cenk Kaya Cenk Kaya

   Merhabalar,

   Güzel düşüncelerin için teşekkür ederiz. Mevsimsellik elbette olacaktır. Kaza riski ve diğer olumsuzlukların da hiç yaşanmaması için var gücümüzle çalışıyoruz. Yasal olarak motosikletler iki kişilik ulaşım araçları olarak tanımlanırlar. İki kişinin yolculuğunu paylaşması aleyhinde herhangi bir kanuni düzenleme bulunmuyor. Değerli yorumlarınla gelişmemize katkı sağladığınız için teşekkür ederiz.

  2. Cevap alana kadar sormaya devam ; Sürücüler eğitimli mi ? Nasıl eğitiyorsunuz ? Malum, "Can" emanet edilecek de...Motorlar emniyet şeridinden gidiyor mu ? Normalde yasak da...Müşteriler için hayat ve kaza sigortası yapıyor musunuz ? Allah korusun ama önlem almak lazım ! Fiş, fatura işi nasıl oluyor ? Kask kimden ? Kask için hijyeni nasıl sağlıyorsunuz ?

   1. taksiye bindiğinizde şoförlerin eğitimlerini sorguluyor musunuz? Scotty sürücüleri belirli bir yıl tecrübesi olan ve güvenli sürüş eğitimlerinden geçmiş kişiler. Motorlar emniyet şeridinden gidiyor evet. Yunuslar da emniyet şeridini kullanıyor. Ve Emniyet şeridini olası acil durumda işgal etmedikleri için, emniyet şeridini kullanan araçlara ceza yazılırken yanlarından özgürce geçebiliyoruz. Yolda gitsek "git öte" diyerek üzerimize araç sürülürken emin olun emniyet şeritleri uygun hız ve doğru konumda bizim için daha güvenli olabiliyor. Özellikle acaba bu dallama üzerime kırar mı şimdi diye temkinli gittiğimiz sürece. Taksilerin emniyet şeridinden gitmesini de sorgulayarak güvenlik riski olduğu gerekçesi ile herhangi bir mecrada yazı yazdınız mı? Scotty için müşteri ve çalışan yok. Motoru olan kullanıcılar yolculuklarını paylaşarak masraf bölüşme esasına dayalı bir eylem gerçekleştiriyorlar. Yani kullanıcının iki kişilik motorunda yasal olarak taşıyabildiği ikinci kişi için trafik sigortası bulunuyor. Devamlılık arz etmeyen gelir kazanımlarında vergi konularını ayrıca bir araştırın fiş fatura neden ne için kime keseceksiniz? Kask tabi ki sürücüden, herhangi bir arkadaşımızla motora bineceğimiz zaman kaskını al gel demiyoruz. Kaskımız varsa çağırıyoruz yoksa hayatını riske atmıyoruz ve bindirmiyoruz. Yolculuğumuzu paylaştığımız kişiye de aynı şekilde. Hijyen konusuna gelince kaskın yanında tek kullanımlık bone bulundurulması zorunlu. Ben ayrıca antibakteriyel sprey ile günlük temizlik yapıyorum. Ama bu kendi tercihim çünkü aynı kaskı eşim dostum kardeşim de kullanıyor.

    Ayrıca dün birlikte yolculuk yaptığım bir beyefendi -kendisi aktif bir otomobil sürücüsü- scotty ile yolculuk yaptıktan sonra motosikletlere bakış açım değişti, daha bir fark eder oldum. Gerçekten hiç adam yerine koyup araçtan saymadan hareket ediyorlar. Artık özellikle yol vermeye çalışıyorum ve sempati duymaya başladım" dedi.

    Biz scotty sürücüleri için en temel şey de bu işte. 14 yıllık motor kullanıcısı olarak trafikte bir farkındalık yaratabiliyorsak temel amacımıza ulaşmışız demektir.

    Risk mi diyorsun evet işe gidip gelirken günde en az 2 defa üzerimize kıran araçlardan kaçarken buluyoruz kendimizi. Ama önemli nokta şu riski yaratan motosikletler değil araç sürücüleridir.

    otomobil ve motosiklet kazalarının riskini değerlendirirken kullanıcı sayısına bağlı ağırlıklı ortalamalarına bakmak lazım. Kaza geçiren motosikletlerin çok büyük çoğunluğunun kısa sürede sipariş yetiştirmek zorunda olan kapınıza ürünü iki dk geç getirdiğinde parasını ödemeyeceğinizi söylediğiniz genç tecrübesiz, ekipmansız bakımsız motorlara sahip kuryeler olduğunu da çok net görürsünüz.

    Böyle güzel faydalı kullanıcı dostu bir uygulamayı desteklemek yerine gömmeyelim lütfen.

 3. 2 tekerlekli taşıtların ticari olarak insan taşıması yasak değil miydi herşeyden önce yahu ?

  neyse , kendim gibi regülasyona karşı çıkan türk gençlerine bayılıyorum =) umarım o rakamları yakalarsınız arkadaşlar en kısa sürede

  1. Cenk Kaya Cenk Kaya

   Selamlar :)

   Güzel dileklerin için teşekkür ederim öncelikle. Yasal olarak motosikletler iki kişilik ulaşım araçları olarak tanımlanırlar. İki kişinin yolculuğunu paylaşması aleyhinde herhangi bir kanuni düzenleme bulunmuyor.

   Belirttiğimiz rakamları yakalamak için tüm ekip arkadaşlarım çalışıyorlar. Sizlerin de bu şehri güzelleştirme amacımıza destek olmanız bizi gerçekten mutlu ediyor :)

   1. tamam hep motosikletlerin iki kişilik olduğundan bahsetmişsiniz onu anladık ve kabul ettik asıl size sorulan şu bir vergiye tabii olmayışınız yani bu yolculuktan bir gelir elde etmeyi hedefliyorsunuz bununda bir vergi tarifesi ve kanunlar kapsamında bir belge veya kanuna esas olması gerekir bu konuyu nasıl aşmayı düşünüyorsunuz devlet ile alakalı bu duvarı nasıl aşacaksınız yoksa tabiki iki kişi bir motorda yolculuk yapıyorsa kimse buna bişey demez ama burda bir ticaret söz konusu bir taşıma karşılığı ödenen bir bedel var ve en önemliside can taşıyorsunuz bir kaza olasılığında büyük bir risk var yani mesela benim bir arkadaşım ticari taksi ile seyahat ederken bir kaza geçirdi ve felç kaldı yürüyemiyor ticari aracın sigortasından yüklü miktarda tazminat aldı bu konulardan bahsedin hep geçiştirici ve aynı cevaplar motosiklet iki kişilik bir araçtır yok motorda iki kişi yolculuk edebilir bizde biliyoruz iki kişilik olduğunu yani bu memleketin insanını iyice koyun ettiniz kimse sana dedimi motor tek kişiliktir veya üç kişiliktir bir motorsikletin iki kişilik bir taşıma aracı olduğunu söylemeden mantıklı cevabınızı bekliyorum

 4. Meriç Kara Meriç Kara

  Bu da Webrazzi'ye yazdığım ilk yorum olsun.

  Hayatınızda kaç defa hiç motora binmemiş birini artçı olarak aldınız bilmiyorum, ben 15-20 kere aldım. Bu artçılardan biri hariç geri kalanların hepsi dengemi beni tehlikeye atacak kadar bozdu ve normal seyir hızımı %50-60 kadar düşürmek zorunda bıraktı. Hele ki İstanbul gibi bir yerde, yani dangalağın bu kadar çok olduğu bir yerde, motosikletin sürücüsü için de yolcu için de riskin aşırı derecede yüksek olduğu bir fikir ve iş modeli. Yani olmaz demiyorum, olur, ama ölümlü ve yaralanmalı kazalara karşı yolcudan feragat almak şart. Öyle feragatnameyi gördüğü zaman da yolcu büyük ihtimalle vazgeçecektir hizmetten.

  Motosiklet sadece sürücü tarafından değil, artçı tarafından da dengede tutulması gereken bir araç. Sırf motosiklete binebilmek için "daha önce bindim ben" diyecek çok fazla insanla karşılaştım. Büyük sıkıntılara girdim. Bu yüzden riski çok yüksek ve bence yolcudan ziyade, motosikleti kullanan kişi açısından tehlikeli bir girişim olur moto-taksi.

  Ha üç tekerli (salıncak amortisörlü değil, sabit amortisörlü) motosiklet olursa belki. Ama o da zaten İstanbul'un trafiğinde çok fazla avantaj sağlayacak kadar pratik değil. Zaten o modeller çok pahalı olduğu için yine kar marjı çok düşük bir iş modeli olacaktır.

  Ki en büyük problemi en sona yazmak isterim:

  Kask ve ceket senin uygun değilse, ki buradan hacimden bahsetmiyorum. Mesela artçımın taktığı Arai RX-7 GP de medium, benim taktığım Arai Rebel de medium, ikisi de Arai! Ama artçımın RX-7'si benim kafamı korumaz, çünkü yuvarlak kafatası için üretilmiş. Benim kafa köşeli, yani onunki beni, benimki onu korumaz. Bir de ne var bilyior musunuz? Toplamda 7 bin liraya ulaşan bu iki kaskın bu sene değişim vakti geldi çünkü üç yılı aşkın süredir kullanıyoruz, hiç kazaları yok ama YİNE DE DEĞİŞMELERİ GEREKİYOR. Çünkü bu meretin bir KULLANIM ÖMRÜ var. Ha bir de kask denen meret bir kere darbe aldı mı bir sonraki darbede tuzla buz bile olabilir. Gelen ekipmanın bana uygun olduğunu bilsem bile nasıl emin olacağım? Kaldı ki yarım kask. Aman abicim, ben şu çarpışma testini vereyim uzayayım. Açık kask taktığınızda kafanıza gelecek darbelerin istatistiksel olarak %45,3 o makyajınızın bozulmaması gereken yere yiyorsunuz. Afiyet olsun.

  Google'da arayın: Helmet impact zones.

  Teşekkürler.

  1. eğer artçınız sizin dengenizi bozabiliyorsa bence kendi sürüşünüzü gözden geçirmeli ve eğitim almalısınız. çok abes bir hareket yapılmadığı sürece arkadakinin ne yaptığı sizi pekte etkilemez, küçük scooter'lar da belki biraz. yine de artçıyı binmeden önce uyardığınızda, minimum da bile söylediğinizi yaptığı sürece tecrübeli bir sürücüyseniz pekte umrunuzda olmaz.

   bunlar dışında söylediklerinizde haklısınız tabii ki.

   1. Katılıyorum. Meriç Bey, kendi sürüşünüzü gözden geçirmeli ve eğitim almalısınız.

   2. Merickara Kara Merickara Kara

    Yalnızca Ducati marka motosikletler üzerinde 142 bin kilometresi olan, California Superbike School mezunu, ileri sürüş teknikleri eğitimlerinin tamamını almış bir sürücü olarak, hayatımda bundan daha aptalca yapılmış bir yorumla karşılaşmadım.

    Sen neye biniyorsun Ozan? Ne kullanıyorsun bakalım? Dilersen bir gün artçın olayım bakalım "Kendi sürüşünü gözden geçirmek" durumunda kalıyor musun kalmıyor musun?

 5. Mustafa Mustafa

  Yasal değil..

  1. Cenk Kaya Cenk Kaya

   Merhabalar :)

   Yasal olarak motosikletler iki kişilik ulaşım araçları olarak tanımlanırlar. İki kişinin yolculuğunu paylaşması aleyhinde herhangi bir kanuni düzenleme bulunmuyor. Değerli yorumlarınızla gelişmemize katkı sağladığınız için teşekkür ederiz.

   1. Mustafa Mustafa

    Güzel yaklaşım ama yemezler :) Şimdi eğer Volt modelinde yapsaydınız o zaman motorlu yolculuk paylaşımı olurdu. Ancak kullanıcı taksi yerine kapınıza ulaşım için motor çağırıyorsanız o zaman paylaşım değil bildiğin ticari iş oluyor.

 6. tehlikeli. hele istanbul'da. meriç yazmış ben de motorla işe gidip geliyorum bisikletle de çok gidip geldim yıllarca.

  iki kiş hemde sıkıntı, sürücü değilde arkada oturanın dengesizliği ki mutlaka denk gelecek ve allah göstermesin kazalar olursa astarı yüzünden pahalıya gelir.

  bence bunu yapmayın bi el atın metrolar çoğalsın :)

 7. Hergün Anadolu- Avrupa yakası arası mekik dokuyan, günlük istinasız köprü trafiği çeken biri olarak kaç defa motor almaya niyetlensemde, trafikte gözlemlediğim durumlar, ailemin karşı çıkması gibi nedenlerden dolayı bir türlü gerçekleştiremediğim hayal. Kağıt üzerinde mantıklı gelsede Allah korusun çok büyük sorunlar yaşanabilir. Riskli iş, bayanlar tercih etmez, kask takmak gıcık, kışın berbat, emniyet şeridinde bile yol bulamadığınız anlar var vs.. yolunuz açık olsun ..

  1. Cenk Kaya Cenk Kaya

   Merhaba :)

   Motosikleti tehlikeli yapan bilinçsiz motosiklet ve otomobil kullanıcıları. Bizim Scotty’deki amacımız bu konuda hem motosiklet kullanıcılarını bilinçlendirmek hem de bir motosiklet ile yolculuk deneyimi yaşayan insanların farkındalığını motosiklete karşı arttırmak. Buna bağlı olarak motosiklet kullanıcılarına olan empati seviyesini arttırmak. Güvenlik seviyemizi maksimize edebilmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. En büyük çekincelerimizden birisi kadın kullanıcıladı bizim de projenin başında fakat yeniliklere ve hayatı daha güzel yaşamayı seven kadınların sayesinde şu anda her ay yüzlerce yeni kadın kullanıcı Scotty ile hayata geç kalmamayı tercih ediyor.

 8. Ozknozsrt Ozknozsrt

  Meriç ve Volkan'a ben de katılıyorum. Bence tekrar düşünün

 9. Konakpier Konakpier

  Adamın aptal olması lazım buna binmesi için.

  1. Ben kullandım aptal mıyım?

   1. Themind Themind

    Evet :)

 10. Erman K. Erman K.

  Kask konusunun nasıl çözüldüğüne dair bir açıklama olmaması bile yeteri kadar ciddi yaklaşılmadığının kanıtı. Bu konu çok ama çok ciddi bir konu.

 11. 10 yıldır İstanbul da scotter kullanıyorum bugüne kadar her ağırlıktan yaştan artçı taşıdım genelde hiçbirininde tecrübesi yoktu ama bana hiç ciddi bir sorun yaratmadı sadece biraz daha fazla efor harcamama sebep oldu bu durum sizin fiziki yapınızdan motorunuzun yapısına kalitesine ve dengesine gücüne göre değişmektedir örnek: pcx le taşırken zorlandığım kişiyi xmax 400 le ferah ferah taşıyabiliyorum.Güvenlik konusunda bazı sorunlar olabilir ama motosiklet kullanan kişilerin otomobil kullananlara göre daha sorumluluk alabilen ve daha bilinçli insanlar olduklarını göz önünde bulundurursak risk dahada azalıyor kışın dediğiniz gibi işler düşer ona şüphep yok ama İstanbulda 6-7 ay iş yapılabilir. Sonuçta bu bir girişimcilik imkan ve cesaret gerektirir öncü olmak zordur ama işler istedikleri gibi giderse bence çok hızlı büyüme yakalanabilir denemeden bilemessiniz

 12. sistem hazır.. çoğu şeyi nasıl yaptıkları anlaşılıyor zaten. güvenlik? o kolay ya onu çözeceğiz.. yasal mı? aleyhinde herhangi bir kanuni düzenleme yok.. gibi cevaplarla bu iş yapılıyorsa rakip olmak isteyen hemen rabia işaretiyle bir logo yapıp pazara dalabilir: http://www.star.com.tr/dunya/mr-spockin-meshur-hareketinin-sirri-ortaya-cikti-haber-1005509/

 13. Mahmut Subaşı Mahmut Subaşı

  kusura bakmayin da ger girisim bir sonrakine gebedir. dusunce guzel zaten amac olum kalim meselesi vb acil durumlarda ulasmak istediginiz yere varmak. onun disinda bende tercih edilecegini dusunmuyorum risklerden dolayi. an itibariyle yasal olabilir ama yoneticilerde bu anlayis olduktan sonra yatirimlari kademeli ve dikkatli yapmanizi tavsiye ederim. malum 1 gunde 1 yasa ile dukkanlar kapaniyor sektorler bitiyor

 14. Bu uygulama senelerdir hep aklıma geliyor ama uygulamak için bütçe sıkıntım vardı ve ilk olacağı için yapmaya cesaret edemedim ben İzmirde yaşıyorum eğer İstanbulda yaygın kullanımı olursa başka büyük şehirlerede yapılabilir, scoty kadın kullanıcıları bi erkek sürücünün artçısı olmaya çekinebilir bu yüzdende kadın motor sürücüsüde olmalı umarım belirttiğiniz sayıya ulaşırsınız.

 15. Başarılar.

 16. Mehmet Ali Mehmet Ali

  İlginç bir girişim. Yani bir çok insanın derdine çare olacak ancak gelişmesi nasıl olur tam bilmiyorum. Motorda risk fazla olduğu için çoğu insan bu yüzden tercih etmeyebilir. Yine de başarılar :)

 17. Fizibilitesi iyi yapılamamış bir proje gibi duruyor. İnsanlar, aile bireylerinin motosikletlerine bile binmeye çekinirken, üçüncü bir şahsın aracına binmek istemeyecekleri ortada. Kaldı ki motosiklet sürücüsü de, kendi motoruna binecek kişiyle arasında güven sorunu yaşayacaktır. Arkadaki kişi yolda giderken, kendi hatasından dolayı ellerini bırakıp düşerse ne olacak? Kabak projeye patlayacak. Sorumluluğu da müşteri komple kendisine almak istemez. Çünkü motosiklet sürücüsünü tanımıyor. Yani olası bir feragat imzalatamazsınız. Bu işler öyle kolay değil.

  1. sizin mantiginiza gore, uber kullanan kiside kapiyi acip bogaz koprusunde inip, assagiya atlayabilir. Evet motorsikletle ilgili cok buyuk onyargi var, ailemizden basliyor katiliyorum. Ancak bu araci yurt disinda bazi ulkelerde ozellikle asya da nufusun milyarlar oldugu ulkelerde, araba sayisina neredeyse ayni oranla (hesaplamadim goz karari) kasksiz, korumasiz, kazasiz sekilde cok rahat kullaniyorlar.

   Ben yaziyim siz anlayin: Motoru yada ekipmanlari arkadaki araclari uyarici renklerde, sekillerde yaptirmasidir, misafir yolcu gibi ibareler olabilir. Ayrica motorcularin en sol ya da en sagi kullanmasi kesinlikle pizzaci gibi kullanmamasi bu konuda guvenirliligi artiracaktir. Bunlari niye soyluyorum, motorcu arac kavgalari cok fazla oluyor, sikistirmalar da cabasi.

   1. Mrb bu akşam kullandım sabaha tekrar kullanacam

 18. merhaba , bu uygulama ile ilgili gecenlerde bi sürücü ceza almış ve motoru baglanmış , son gelişmeler nelerdir ? Sürücünün arkasında duruldu mu cezası ödendi mi ? motoru kurtarıldı mı ?

 19. Huseyin Huseyin

  Olmaz bu sekilde.. Su anda yasada açık var denilerek iş yapmak günlük fırsatçılıktır sadece.. Bir gün gelir yasa da bir gece de çıkar gerekirse.. Tanımadığın kişiyle iki tekerleğe binmek ? Tehlikenin dibi.. Saçmalık tüm bunlar.

 20. 7 eylulde sabah kullanabildim aynı gün 5 defa arama yapmama rağmen kullanamadım 8 eylul sabah 4 farklı bölgede işim olmasına arama yapmama eagmen yine sonuç yok anladığım hasbelkader servisi bu şimdi valikongındayım akmerkez için arama yapıyorum yine sonuc yok oyı şanslar millet!!

 21. Bu uygulama var ya müthiş.

  Geçen gün motosikletimi servise bıraktım, Karaköy’den Bahçeşehir’e acil dönmem lazım ki iş çıkış saatine denk gelmiştim. Aklıma scotty geldi. 1 dk geçmeden eşleşme gelmesine şaşırdım. Şansıma yakındaymış arkadaş. 2-3dk içinde geldi. Eldiven, dizlik, bone, kaskımı verdi. Normalde Dizlik kullanmayan biri olarak şaşırdım, hatta boşver dedim. Hava soğuk tak sen yine de diyince taktım :)

  Uzun lafın kısası taksiyle ortalama 1.5-2 saat ve 80lira üzeri tutacak yolculuğum 42 liraya geldi ki %20 indirimi de kullanabilirdim. En önemlisi de 35-40 dk civarı sürmesiydi.

  Her ne kadar taksi ve o işten nemalananlar yaptırdıkları ceza haberleriyle soğutmaya çalışsalar da ben kullanır, tavsiye de ederim. İstanbul’un trafik çilesine ilaç gibi gelir bu uygulama.

 22. gerçekten başarılı bir uygulama