Sina Afra, Markafoni'nin kapanışıyla ilgili açıklama yaptı
E-Ticaret

Sina Afra, Markafoni'nin kapanışıyla ilgili açıklama yaptı

Markafoni'nin kapanışı e-ticaret sektöründe son zamanların en önemli haberlerinden biri oldu ve biraz önce Markafoni'nin kurucu ortaklarından ve eski CEO'su Sina Afra'dan konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Markafoni'nin büyüme serüveninin 2008-2014 yılları arasındaki belki de en önemli isim olan Sina Afra, Markafoni'yi kurarak Türkiye e-ticaretine önemli bir katkı yaptıklarını dile getiriyor ve 2011-2014 yılları arasında Markafoni cirosunun 4 kat büyüdüğünü ekliyor. Diğer yandan 2014 yılında diğer ortaklarla birlikte Markafoni'deki hisselerini ve görevini devrettiğinin altını çizerek, sonraki dönemde Markafoni'ye dair bir tasarrufu olmadığını vurguluyor.

Uzun süre Markafoni kurucusu olarak anılan Sina Afra'nın konuyla ilgili açıklamasını aşağıda okuyabilirsiniz.

Merhaba,

Kurucuları arasında yer aldığım Markafoni’nin, faaliyetlerine son vereceğini duyurduğu andan itibaren başta basın sektöründen olmak üzerek pek çok dostumdan görüş talebi aldım. Bu konuda bir bilgi kirliliği bulunduğunu gördüğüm için kısa bir açıklama yapmak istedim. 

Markafoni’yi 2008 yılında ortaklarım Tolga Tatari ve Ahmet Emre Sarı ile birlikte kurduk. Türkiye’de e-ticaret alanındaki standartları belirleyen ve bizler için halen çok büyük gurur vesilesi olan bir başarıya imza attık.

Dünyanın önde gelen internet ve medya şirketlerinden Naspers (MIH Allegro), 2011 yılında Markafoni  Grubu’nun çoğunluk hissesini satın aldı. Anlaşma kapsamında, anlaşmanın üçüncü yılının sonunda kurucu ortaklar ve Naspers arasında hisse devrinin yapılması öngörülüyordu. 2011-2014 yılları arasında Markafoni’nin cirosu 4 kat büyüdü.

Markafoni’nin kurucu ortakları olarak, 2014 yılında geri kalan hisselerimizin tamamını Naspers’a sattık ve şirketten tamamen ayrıldık. Dolayısıyla 2014’ten bu yana Markafoni ve yönetimiyle ilgili herhangi bir görevim, yetkim ve tasarrufum olmadı.

Markafoni’nin faaliyetlerinin sona ermesinden üzüntü duymakla birlikte, bu kararın sebeplerine ilişkin soruların doğru adresi olmadığımı bu bağlamda hatırlatmak istedim.

 

Saygılarımla,

Sina Afra

 

Yorumlar (19)
 1. Indirim Kodu Indirim Kodu

  Sina Bey artık heryerde Markafoni'nin kurucusuyum demeyi bırakır diye umuyoruz.

  1. Uzman Kişi Uzman Kişi

   Ne desin? Kurucusuydum mu desin?

  2. değilmi ?

  3. Yılmaz Sattı (@yilmazsatti) Yılmaz Sattı (@yilmazsatti)

   hayatımda duyduğum en saçma yorum.

  4. Bu arkadaşa indirim kodu vermemişler demek ki...

  5. backlink böyle alınmaz :) alınsada aramalarda siten böyle yükselmez.

   Bunun yanında yaptığınız yorum bir site için tam bir sosyal medya faciası. Gördüğün üzere hiçkimse yorumunuza destek vermemiş. Birde ilk sırada. Yani şu anda yorunu okuyan kimsenin sitenize itibar etmeyeceği bence aşikar.

  6. Lifecoentries Lifecoentries

   bence en doğru yorum bu :) bir e commerce sitesi kurdu ve girişimciliğin elon musk ı ilan ettiler sina afrayı :) popiliğini sattı da sattı ve sonu gelmemişti. bundan sonra nasıl konumlayacak kendini hepimiz merakla izleyeceğiz.

  7. Bence yorum gayet doğru ve haklı. Markafoni Sina Bey için bir başarı öyküsü ancak bir zaman sonra sıfırdan bir model bulmuş ve milyar dolarlık exit yapmışcasına sürekli Markafoni'den bahsetmesi artık rahatsız etmeye başlamıştı.

 2. İbrahim Kavakli İbrahim Kavakli

  Özel alışveriş kulüplerinin devri bitti. Eğer bir yenilik yapmayıp işi oluruna bırakırsanız dev şirketi batırırsınız.

 3. Ülkede girişimciliğin en güzel özetini vermiş kendisi. Artık bir bağım yoktur diyerek. "Yap işlet devret" mantığı. Bu adam girişimcilere örnek olmak için konuşmalar yapar, seminerlere davetlere katılır göğsünü gere gere konuşur. Lakin şimdi "bir bağım yok". Öküz öldü ortaklık bozuldu misali. Benim kızdığım şey bambaşka; gelişen bir ülkede özellikle gelişen bir ülkenin gelişen bir sektöründe öncülerin ve öncü adayların (girişimcilerin) girişimlerini yapıp büyütüm bir noktaya getirip satmalarına aklıma ermiyor. Aklımın ermediği girişimin para kazanıyor, ağzınla söylemişsin 4 kat yükselttik diye, peki neden satıyorsun ? Neden devrediyorsun ? Sonra böyle açıklamalar felan ya fasafiso. Söyleyecek çok şey var aslında ancak nereden nereye laf yetiştiyorum ki.

  1. Sebebi şu: Satışlar artsa da girişim para falan kazanmıyor, para kazanmadığı için de efektif olarak ortakların cebine giren bir şey olmuyor. Şirketi sattığı zaman aynı borsa gibi (sözde) şirketin geleceğine yatırım yapıldığı için 1 liralık şirket, 1000 lira üzerinden değerlendirilip paralar ödeniyor ve ortakların cebi "gerçek" parayı o zaman görüyor. Bu kadar basit.

 4. Alışveriş Blogları Alışveriş Blogları

  Markafonin kapanışı e-ticaret sektörü için bir milad bence. Özellikle Türkiye e-ticaret piyasası n11, gg, hepsiburada gibi büyük ölçekli kuruluşların tekeline girmiş durumda ve bu durum kısa veya uzun vadede pek değişecek gibi görünmüyor.

 5. Bobbygeneric Bobbygeneric

  başarının babası çoktur da başarısızlık yetimdir.

  1. iyimiş kullanırım yeri geldiğinde :),

 6. Firma birleşme ve satın almalarında ne yazık ki başarılı sonuçlar istatistiksel olarak azınlıkta kalmaktadır. Bunun çok farklı nedenleri olmakla birlikte exit yapanları sorumlu tutmak doğru bir yaklaşım olmaz. Ancak yaşadığım iki firma satışı tecrübemde exit yapanların kurum sürekliliği tarafında bulunmalarının oldukça sıkıntılı olduğunu değerlendirdim.

 7. Sİna Afra bu yorumunun zeminini 4 yıl önceden hazırlıyordu, çünkü hissde devri yapmadan önce private shopping sektorunun çökeceğini ve Markafoni'nin kapanacağını herkes gibi O da biliyordu.

  O'nun asıl başarısı Markafoni'yi kurmak değil, Markafoni'yi Naspers'a güzelce pazarlamaktır.

  Uzun lafın kısası gelecek için temennim; zararına ürün satarak ciroları büyüten ve devamında exit yapıp ceplerini dolduranların yarattığı bir ortamda değil.. Gerçekten karlılığı yakalayıp uzun yıllar çalışanlarına verimli bir çalışma ortamı kuranların başarılı sayıldığı bir sektorde yaşamak dileğiyle.

  1. Hurşit Hurşit

   +1

  2. Kurtuluş Kara Kurtuluş Kara

   +1

 8. artık her firma kendi satış sitesini kurmuş durumda. ne almak istiyorsam sitelerinde aradığımda daha net bir şekilde ürüne ve bilgiye ulaşıyorum. indirim kodlarını da kendileri yayınlamaktalar. firmalar artık bu tarz sitelere komisyon ödemek istemiyor. daha ucuza ürün satıp daha çok karlılık için kendi sitelerini oluşturuyorlar ki çok mantıklı da. mesela lcw de 9.90 olan tişört aracı sitelerde 16.90 olabiliyor. yok 60 lira üstü harcamada kargo bedava vs diye de alışverişe sevk etme durumları varken yani itici şeyler bunlar. ama firmalar kargoyu dahi ürün 1 lira da olsa bedava karşıladıklarından kullanıcıları cezbetmekteler. bu başlangıçtı daha çok aracı site batacaktır.