0wikipedia: Wikipedia'ya girmenin alternatif yolu
Genel

0wikipedia: Wikipedia'ya girmenin alternatif yolu

29 nisan Cumartesi günü Wikipedia (Türkçesiyle Vikipedi) için konulan erişim engeli halen devam ediyor ancak Wikipedia'ya VPN'siz  bağlanmanın da bir yolu daha var; 0wikipedia.org.

0wikipedia.org, Wikipedia içeriklerinin tamamını tıpkı resmi sitesinde olduğu gibi görüntülemenizi sağlayan bir adres. Dolayısıyla erişim sorunu yaşadığınız herhangi bir Wikipedia bağlantısının başına '0' ekleyerek de Wikipedia'nın geniş bilgi havuzuna VPN'siz erişebiliyorsunuz.

0wikipedia.org'un nasıl ortaya çıktığını henüz bilmiyoruz ancak görünüşe göre bu adres de Wikimedia Vakfı'na ait. Zira Wikipedia kullanıcı hesabımla giriş yapabiliyorum ve katkı sağladığım maddeleri görebiliyorum. Wikipedia'nın içinde veya Quora'da da bu adrese dair bilgi bulamadım. Wikipedia'nın bu adresi engelli pazarlar için yayına aldığını tahmin ediyoruz. Bu yeni adresin engellenip engellenmeyeceği ise ayrı bir soru işareti...

Hatırlatmak gerekirse Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Wikipedia.org'u (Vikipedi’nin tüm dil sürümleri dahil) “terörizmi destekleyen” içerikler gerekçesiyle 29 Nisan'da engellemişti. Wikimedia Vakfı da konuyla ilgili Türkçe bir açıklama paylaşmıştı.

 

Yorumlar (17)
 1. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Güzel ülkem ne günlere kaldı :(

  1. Impetus Impetus

   Güzel ülkeni terörü destekleyen ülke olarak gösteren, bu makalelerde yapılan güncellemelere izin vermeyen, bu maddelerdeki yanlış bilgilerin düzenlenmensini engelleyen bir sitenin anladığı dilden konuşulmuştur.

   Fransa'yı işidi destekleyen ülke diye gösterseler onlarda bir ses cikarirdi. Yabancı şirket veya vakıfların yönettiği siteler ülkemizi ciddiye almayacak kadar büyük/önemli değildir. En nihayetinde işbirliği yapacaklar. Twitter vs yaptığı gibi.

   1. Milyonlarca sayfası olan bir sitenin birkaç sayfası çıkarlarınıza uygun değil diye milyonlarca sayfayı da beraberinde engellerseniz bu ancak sizin cehaletinizi gösterir. Cahil bir toplum çok güzel yönetilir merak etmeyin. Bilgiye düşman olmaya devam edin. Bu ülke Github'ın bile engellendiğini gördü, yine sadece birkaç sayfa yüzünden. Bu mantıkla hiçbir şekilde ilerlenemeyeceği gün gibi ortada. Bu engellemenin doğru bir sebebi varsa da birkaç sayfa yüzünden milyonlarca sayfayı engellemek sizin amacınızı sorgulatır. Engellerle hiçbir şeyin çözülemeyeceğini biliyoruz. Gidip problemli bulunan birkaç sayfayı engelleselerdi kimse gidip 0wikipedia diye bir siteyle uğraşmazdı herhalde. İnsanlar bilgiye ulaşamıyor. 2017 yılında bilgiye ulaşmamız engelleniyor ve bunu savunuyorsunuz.

   2. Yav bırak bu ayakları. Adamlar maddeleri koymuşlar, altına da kaynaklarını sıralamışlar.. Senin devletin bunlara karşı çıkıyor, peki argümanı ne? Ne ile karşı çıkıyorsun? Adamların iddialarını çürütebiliyor musun?.. "Hayır ben bunu kabul etmiyorum, kaldırılsın!" E adamlar da soruyor neden kaldıralım, çürütebiliyor musun ya da başka bir kanıtın, bir şeyin var mı? "Yok! Olsun kaldırılsın..Biz büyük ülkeyiz, bizim cumhurbaşkanımız dünya lideri..Kaldırın!" Yahu adamlar bunu yer mi? :) Gerçi malum şahıs ve tepedeki diğer şahıslar gayet memnun, sonuçta millet okumazsa, eğitimsiz kalırsa oyları daha da artacak, yüzde 50 değil, yüzde 70 alacaklar ileride.. Ama işte olan bu ülkenin vatandaşına oluyor ona üzülüyorum..

   3. Artvizyoncem Artvizyoncem

    Konuya böyle bakabilen insan sayısı maalesef çok az :)

    Özgür ansiklopedide bizim kültürümüzle alakalı bilgileri ya yayınlamıyorlar ya da saçma sebeplerle maddeyi kaldırıyorlar.

    Ben kendim yaşadım. Çok değerli bir yazarımızın eserleri ile ilgili ansiklopedide (Türkçe olan wikide) madde olmadığını gördüm. (aynı şekilde eserleri olan bir başka tarihçinin vardı)

    Sebebini merak edip yazarın kendisine yazdım. Çok ilginç ve alçakgönüllü bir cevap geldi :) O zaman şaşırmıştım ve bir kez daha anladım ki bu tarz yabancı menşeili kaynakların, vakıf adı altında , özgürlük vs. safsataları ile bir yozlaştırma-asimilasyon çalışmaları yürüttüğünü...

    Şimdi bir çok insan bu yorumu beğenmeyecek biliyorum. Kendilerini bilgi pınarı sanan bir çok cahil (ki benim şuan kendi evimde 1000 civarı kitabım var. Okuduklarım 2 binden fazla...) mangalda kül bırakmayacak.

    Mademki özgür ansiklopedi, mademki belli bir coğrafyaya ve dile ait yayım yapıyor... O zaman o ülkenin kural ve kaidelerine göre hareket etmeyi bilecekler... Ansiklopedinin yöneticileri, kontrolörleri, editörleri işini doğru düzgün yapacak...

    İngilizcesinde o zaman 2,5 milyon madde vardı. Bizdekinde ise 25 bin kadar. Ama kaldırılan maddelere dikkatle baktığınızda manzarayı görebiliyorsunuz.

    Umarız yakın zamanda bu tarz konular doğru denetim ve düzenlemeler ile yasaklanmadan, yanlışlıklar düzeltilerek yapılmaya başlanır.

    Kurala uymayan hangi girişim olursa olsun bizim ülkemizdeki girişimini yürürlükten kaldırmak konusunda ÖZGÜR olsun ^_^...

 2. "0wikipedia.org’un nasıl ortaya çıktığını henüz bilmiyoruz ancak görünüşe göre bu adres de Wikimedia Vakfı’na ait. Zira Wikipedia kullanıcı hesabımla giriş yapabiliyorum ve katkı sağladığım maddeleri görebiliyorum."

  bakınız bu dramdır... 😂😂😂

  1. Wikipedia ya ait değil. DNS kayıtlarında kimin actiği belli değil. Wikipedia.org için açıkca kime ait olduğu gözüküyor. Şifreyi kaptırmayın :)

  2. Ilter Ilter

   Resmen öyle. Araştırmacılıktan sıfır alırlar.

 3. wikiwand.com bu siteyi öneririm bir browser uzantısı sayesinde wikipedia liklerini direk olarak kendi sayfasında engelsiz açıyor ve görsel olarak daha iyileştirmiş şekilde

 4. An itibari ile BTK'ya gerekli bildirim yapmış bulunmaktayım.

  1. yapmazsan namerdsin.

  2. Barbarlar çalışıyor :) Bir de evlenir 5-10 tane çocuk yapar ileride, kendini klonlar, oh deme keyfine :)

  3. Bu ülkenin gençlerinin önünü kesemeyeceksiniz! Yeni nesil gümbür gümbür geliyor. '90 ve önceki nesiller gibi değil, artık bilgiye kolaylıkla erişmiş, okuyan, araştıran, sorgulayan bir nesil var. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün ilke ve inkılaplarına bağlı bu nesil, ülkenin bulaştığı pislikleri temizleyip, tekrar yükseltecek. Bunun için çok çalışacağız.

 5. Bilgilendirme iyi oldu. yalnız ben böyle bir saçmalık görmedim. Önce booking şimdi de wikipedia. Bir sonraki de Google mı olacak yani ?

  İnternette bilgi alma özgürlüğünün kısıtlanmasından başka birşey değil bu yapılan...

 6. Fransa'da wifi adını "deaş" ya da "isis" gibi bir şey yaptı bir genç, şaka olsun diye, tutukladılar.

  Wikipedia'nın kapatılmasına gerekçe gösterilen durumda ise, yalan ve sahte belgelerle Türkiye'yi DEAŞ'le işbirliği varmış gibi gösteriyor. Başka kullanıcılar düzelttiğinde ise buna Wikipedia yönetimi müsaade etmiyor, düzenlemeyi geri alıyor. Sahte belgeye, olmayan ilişkiye nasıl bir kanıt getirmek lazım ki. Bu terör örgütüyle savaştık, savaşıyoruz. Şehit verdik yav. Daha ötesi var mı? Ellerinde sahte, üretilmiş belgenin sahteliğini ispat etmek zorunda mıyız? Her önüne gelen deli, ya da işte bu örnekte görüleceği gibi propaganda ekipleri sahte belge üretince onlarla mı uğraşacağız!

  Bir sefer de bu propaganda savaşı devrinde milletinizin, devletinizin menfaatlerinin yanında olun. Bilgiye isteyen ulaşır. Wikipedia'ya mahkumsanız, zaten özgür olamamışsınız demektir. Üstelik, bilgi sadece Wikipedia değildir.

 7. Adsense reklamları çıktığına göre site Wikipedia'nın resmi bir sitesi değil. Webrazzi'de görüp kullanmaya başlamıştım. Bugün bir kez daha kullandım fakat karşımda Adsense reklamlarını gördüm.

 8. artık girilmiyor.