Türk-İngiliz ortak girişimi Pointr, Gatwick havalimanında kullanılmaya başlandı
Teknoloji

Türk-İngiliz ortak girişimi Pointr, Gatwick havalimanında kullanılmaya başlandı

Havalimanı veya alışveriş merkezi gibi yön bulmanın zor olduğu büyük alanlarda kullanılmak için tasarlanan Pointr, Londra ve Birleşik Krallık'ın en işlek ikinci uluslararası havalimanı olan Gatwick'te kullanılmaya başlandı. Bluetooth Beacons teknolojisini kullanan Pointr, yön bulma sürecini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Axel KatalanEge Akpinar ve Can Akpinar tarafından Türk-İngiliz ortak girişimi olarak kurulan Pointr, Londra, İstanbul ve Dubai'de ofislere sahip. Kapalı alanlar için lokasyon ve data platformu olarak kendini tanıtan Pointr, Beacon teknoloji sayesinde akıllı telefonunuza gerçek zamanlı navigasyon bilgileri gönderiyor.

Pointr desteği sayesinde 2 bin Beacon noktasına sahip olan Gatwick havalimanı, kullanıcılarına havalimanının dijital haritasını sunacak. Beacon desteği sayesinde havalimanına gelen yolcuların doğru noktalara ulaşmasını amaçlayan Pointr, havalimanı içerisinde kaybolma nedeniyle kaçırılan uçak problemini ortadan kaldırmayı hedefliyor.

GPS'ten daha verimli

GPS teknolojisine oranla daha verimli çalışan Bluetooth Beacons, gelecekte sadece havalimanları ile sınırlım kalmayarak pek çok kapalı alan için kullanılabilir. Son olarak Gatwick havalimanının Pointr arayıcılığıyla kişisel verileri toplamayacağını açıkladığını da iletelim. Sadece kalabalık noktalar için genel verileri toplayacak olan Gatwick, toplanan bilgileri havalimanını geliştirmek için kullanacak.

Yorumlar (3)
  1. Beacon isi degil Turkiye'de dunyada patlamis bir is modeli. Milyon dolarlik sirket kurmak pazara giris bariyeri olmayan, uc bes tane mobil program gelistiricinin dahi yapabilecegi bir is alaninda artik cok zor. Tamam guzel bir basari hikayesi ama rakip o kadar cok ki. Surdurulebilir buyume zaten imkansiz da hizli buyumek bir startup icin bu alanda cok daha zor. Karli bir is de degil

    1. Is modeli beacon olursa kesinlikle katiliyorum, bir beacon takip push gondermek katma degeri cok zayif, USP'si sifira yakin bir model. Pointr'in modeli ilk gunden beri bu degil, tamamen isin teknolojisine ve anlamli kullanimlarina odaklaniyoruz. Bu sene baska duyurularimiz da olunca daha net olur diye umuyorum :)

  2. Yusuf Ülkü Yusuf Ülkü

    İç mekan haritalarının git gide önem kazandığı günümüzde mantıklı bir iş modeli.