Peak Games ve Hasbro anlaşmaya vardı; Hasbro oyununu yayından kaldırdı!
Oyun

Peak Games ve Hasbro anlaşmaya vardı; Hasbro oyununu yayından kaldırdı!

Türkiye’den çıkan en önemli oyun şirketlerinden biri olan Peak Games'in Hasbro ile arasındaki telif davası çözümlendi. Taraflar karşılıklı anlaşmaya vardıklarını açıkladı ve Hasbro kendi oyununu yayından kaldırdı.

Kısaca hatırlatmak gerekirse Peak Games, 2015’in başında Toy Blast bir oyun yayınlamış ve bu oyun 2016 sonunda ABD’de en yüksek ciro yapan ve en çok kullanıcıya ulaşan ilk 10 oyun arasına girmeyi başarmıştı. Hasbro ise Toy Blast ile benzerliği dikkat çeken My Little Pony: Puzzle Party adlı oyununu pazara sunmuş ve Peak Games bu benzerliği dikkate alarak ABD mahkemelerinde telif davasını açmıştı.

Yapılan resmi açıklamalara göre Peak Games'in Hasbro'ya açmış olduğu dava, tarafların kendi aralarında vardıkları anlaşma ile sonlandı. Anlaşmanın detayları paylaşılmıyor ancak gelinen noktada Hasbro, Toy Blast'ı bir şekilde kopyaladığını yaptığı kabul etmiş gözüküyor ve My Little Pony: Puzzle Party oyununu yayından kaldırdığını paylaşıyor.

Peak Games'in bir dünya devi tarafından kopyalanması sanırım dünya çapında işler çıkarabileceğimizin bir kanıtı niteliğinde. Resmi açıklamayı aşağıda (pdf) görebilir, yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

"Statement regarding Peak Oyun Yazilim Ve Pazarlama AS v. Hasbro, Inc. and Backflip Studios, LLC Lawsuit Peak Games has sued defendants Hasbro, Inc. and Backflip Studios, LLC, alleging that their game My Little Pony: Puzzle Party, infringes Peak Games’s copyrights. The parties have agreed to a confidential settlement of the dispute.

Hasbro and Backflip Studios acknowledge their respect for Peak Games’s intellectual property rights in Toy Blast. Hasbro and Backflip Studios have agreed to take down the My Little Pony: Puzzle Party game."

Yorumlar (7)
 1. ee bu toy blast ta candy crushın çakması değil mi? :)

  1. Oyunun mantığını almakta sıkıntı yok, fakat seviye ve ekran tasarımlarını kopyalayamazsın. Bu yazılım patenti için de bu şekildedir. Yazılımın patenti olmaz fakat tasarımın patenti olur. Hasbro seviye tasarımlarını olduğu gibi kopyaladığı için sıkıntı çıkmış, yoksa kimseye patlatmalı bulmaca oyunu yaptın diye dava açılamaz.

 2. Tamamen oyunlari kopyalayip baska ulkelere acarak buyumus peak games'in baska sirketlwri benden oyun kopyaladi diye mahkemeye vermesi de ayri bir ironi olmus :)

  1. Girişimci Girişimci

   Söylediğin şey doğru değil çünkü dediğin gibi olsa Hasbro oyununu kapatmaz. Toy Blast'a kopya der. Demek ki durum hiç öyle değil. Bu Türkiye için çok büyük bir olay.

   1. Boyle bir mantik nasil olabilir? Su soyledigim seyden geldigin noktaya sasirdim. Hasbrodan kopyaladi demedim. Simdilerde batan adini unuttugium sitketin farmville vs kopyalayarak buyuduler bu urunlerin dillerini cevirerip mena'ya cikarttilar. Ben hasbro oyuny kopyalamis demedim, oyunlari.kopyalayarak buyuyen bir sirket simdi baska sirketler onu kopyalayinca onlari sikayet etmesi ironi dedim

   2. Girisimci Girisimci

    Ben de Hasbro'dan kopyaladılar demedim. Orijinal iş yapıyorlar ki bu sonuç çıktı dedim. Her tür oyunun binlerce örneği vardır, FPS, araba yarışı vs. FPS yapanlara Doom kopyaladılar demiyoruz. Önemli olan orijinal içerik, yoksa oyun türleri hep kopyalanır.

 3. Badcode Games Badcode Games

  Hasbro kopyaladığını kabul etmiş, büyük başarı.