Microsoft, HomeHub ile masaüstü sesli asistan yarışına girmek istiyor

Microsoft, HomeHub ile masaüstü sesli asistan yarışına girmek istiyor

Her geçen gün daha da büyüyen masaüstü sesli asistan pazarında daha çok söz sahibi olmak isteyen Microsoft, The Verge'ün haberine göre HomeHub ile Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarları yarışa sokuyor. Pazarın tartışmasız lideri Amazon Echo'ya rakip olarak geliştirilen HomeHub, giriş ekran, takvim ve uygulamalar gibi özelliklere sahip olacak.

Gelecekte evinizdeki akıllı ürünleri de kontrol edecek olan HomeHub, örneğin Philips'in akıllı ampulleri olan Hue'ları kontrol edebilecek. Sadece Hue ile sınırlı kalmayacak olan HomeHub, Nest, Insteon, Wink ve SmartThings markalarının akıllı ürünlerini de kontrol edebilecek.

Microsoft'un sanal asistanı olan Cortana tarafından desteklenecek olan HomeHub, bireysel kullanımın yanı sıra aile kullanımına da olanak sağlayacak. Her zaman açık ekran, not tutma ve listeler oluşturma gibi özelliklere de sahip olacak olan HomeHub, diğer masaüstü sesli asistanlar gibi sesle kontrol edilebilecek.

Görsel kaynak: The Verge

Echo Show rakibi HomeHub!

Bu özellikler sayesinde evinizdeki bilgisayarı ekrana sahip masaüstü sesli asistana dönüştürecek olan Microsoft, giriş ve tüm aile tarafından ortak olarak kullanılan masaüstü özelliklerini Eylül ayında bir güncellemeyle kullanıma sunabilir. Microsoft'un 23 Mayıs'ta Şanghay'da düzenleyeceğini etkinlikte HomeHub'ı tanıtması bekleniyor. Sesli asistan pazarının lideri Amazon, dokunmatik ekrana sahip Echo Show modelini dün tanıtmıştı. Apple'ın da Siri odaklı bir akıllı hoparlör cihazı geliştirdiğine dair söylentiler bir süredir gelmeye devam ediyor. Microsoft'un da HomeHub ile bu alana girişi, rekabet açısından ilginç bir dönemin başlangıcına işaret ediyor olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.