Instagram'a artık bilgisayarınızdan fotoğraf yükleyebilirsiniz
Dijital

Instagram'a artık bilgisayarınızdan fotoğraf yükleyebilirsiniz

Instagram'ın Türkiye saatiyle 02:00 sularında tüm kullanıcılarla paylaştığı yeni özelliği, uzun zamandır beklenen bilgisayardan fotoğraf paylaşımına da bir kapı aralamış oldu.

Instagram, daha fazla kullanıcıya erişebilmek adına, Facebook'un Lite (Facebook Lite, Messenger Lite) taktiğiyle benzer bir yol izleyerek, mobil tarayıcıdan fotoğraf paylaşımına izin vermeye başladı. Telefonunuzun tarayıcısından Instagram.com'a giriş yaparsanız, ekranın altında görünen menüden dilerseniz gezintiye çıkabilir dilerseniz de fotoğraf paylaşımı yapabilirsiniz. Tabi bu özellik oldukça kısıtlı. Telefonumdan denediğim zaman sadece fotoğraf yükleyebildiğimi ve yatay dikey boyutlandırma dışında herhangi bir özelleştirme de yapamadığımı gördüm. Yani sadece fotoğrafı yüklüyorsunuz ve açıklama yazdıktan sonra paylaşıyorsunuz.

Tarayıcıdan adım adım fotoğraf paylaşımı şöyle:

Buraya kadar her şey normal bir güncellemeden ibaret. Instagram, yine bekleneni vermemiş ve bilgisayardan fotoğraf yüklemeyi mümkün kılmamış diyebilirsiniz ama aslında öyle değil. Mobil tarayıcıdan fotoğraf yükleme, bilgisayarınızdan da fotoğraf yüklemenize kapı açmış durumda. Aşağıdaki fotoğrafı, Instagram hesabıma tamamen bilgisayardan gönderdim mesela.

Instagram bu özelliği engellemiştir diye düşünüyordum fakat bilgisayarınızdan sanki mobil cihazdan bağlı gibi Instagram'a giriş yaparsanız siz de fotoğraf paylaşabilirsiniz. Bunun için benim yaptığım şey şu oldu.

 • Chrome tarayıcısından Instagram.com 'a giriş yaptım.
 • Cmd + shift + c  (veya siz sağ tıklayıp "Inspect" tıklayabilirsinizkısa yolunu tuşlayarak kodları görüntüledim
 • Açılan alanda, mobil cihazda görüntüleme seçeneğini seçtim

Artık sanki bir mobil cihazdan Instagram.com'a bakıyordum ve telefonda görünen fotoğraf paylaşma (ve gezinme) butonları orada da görünüyordu. Normalde bilgisayarda yapamadığım, fotoğraf paylaşma işlemini burada tamamladım. Biraz uğraştırıcı gibi gelse de aslında çok rahat bir şekilde paylaştım fotoğrafı. Filtre, etiketleme veya konum ekleme gibi özellikler yok ama eğer amacınız sadece fotoğraf paylaşmaksa bunu artık bilgisayarınızdan rahatlıkla yapabilirsiniz.

Instagram bu özelliği daha fazla yeni kullanıcıya ulaşabilmek için yapmış olsa da yakın zamanda bilgisayardan da fotoğraf paylaşımına izin vereceğini düşünüyorum. Hem de uygulamadaki tüm özellikleri kullandırarak. Umarım yanılmam.

Yorumlar (15)
 1. Furkan Başer Furkan Başer

  Mac kullanıcıları için Flume adındaki uygulama tüm bilgisayardan yükleme işlemlerini profesyonelce çözecektir.

 2. Distile Danışmanlık Distile Danışmanlık

  Güzel bir deneyim, yalnız sanırım Chrome'u ingilizce kullanan MacOS kullanıcılarına yönelik anlatılmış :)

  "Cmd + shift + c (veya siz sağ tıklayıp “Inspect” tıklayabilirsiniz)"

  1. Haklısın, windows kullanıcıları için de belirtmem gerekirdi. Şimdi sordum ve öğrendim, f12'ye basarak veya sağ tıklayıp "incele" ye tıklayarak aynı şekilde ulaşabiliyorsunuz.

  2. Windows'da, Chrome sayfasında Ctrl+Shift+I (Isparta'nın I'sı) kombinasyonu ile açılan ekranın sok kısmındaki monitör/cep telefonu görseline tıklayarak mobil kullanıma geçebilirsiniz...

   1. yaptım windowsdan oldu valla teşekkürler

 3. Niltablo Niltablo

  CMD tuşu nerede?

  1. Muhammed Öztürk Muhammed Öztürk

   Windows da Yok Cmd Tuşu Mac'te Var

  2. Benim hatam, Windows kullananlar ctrl tuşu ile aynı kombinasyonu yapabilirler.

   1. Aynı kombinasyon olmuyormuş, f12 ile veya sağ tıklayıp incele menüsünü seçerek ulaşabiliyorsunuz.

 4. instagram bilgisayardan resim paylaşımına giderse , resim çöğlüğüne döneceğini biliyordur kesinlikle.Ortalık spam/ reklam resimlerinden geçilmez diye düşünüyorum.

 5. Gokhan Akmancan Gokhan Akmancan

  Neyin kafası bu ya bilgisayardan değil,mobil web'ten oluyor bu dediğiniz, bilgisayardan internet sayfasından yükleyen varsa cıksın görelim.

  1. Yukarıdaki fotoğrafı dün akşam ben bilgisayardan paylaştım. Yine yazıda belirttiğim şekilde denerseniz siz de paylaşabilirsiniz diye düşünüyorum. Normal şartlarda mobil web için açılan bir özellik ama ufak bir yöntemle bilgisayardan kullanabiliyorsunuz.

 6. f12 den mobil olarak s6 cihazı seçtim fakat buton gelmedi abi bir sıkıntı mı var acaba

 7. screenshot ile gösterebilir misiniz desktop kısmını?

 8. Cemal Erdogan Cemal Erdogan

  İçerik ve başlık uygun değil biraz yanıltıcı olmuş. Başlıkta pcden foto yüklenebileceği yazıyor fakat içerikte; mobil tarayıcıdan fotoğraf paylaşımına izin vermeye başladı. Yazıyor. Normal tarayıcımdan pcden baktım öyle bir seçenek yok şuan..