Instagram'a artık bilgisayarınızdan fotoğraf yükleyebilirsiniz

Instagram'a artık bilgisayarınızdan fotoğraf yükleyebilirsiniz

Instagram'ın Türkiye saatiyle 02:00 sularında tüm kullanıcılarla paylaştığı yeni özelliği, uzun zamandır beklenen bilgisayardan fotoğraf paylaşımına da bir kapı aralamış oldu.

Instagram, daha fazla kullanıcıya erişebilmek adına, Facebook'un Lite (Facebook Lite, Messenger Lite) taktiğiyle benzer bir yol izleyerek, mobil tarayıcıdan fotoğraf paylaşımına izin vermeye başladı. Telefonunuzun tarayıcısından Instagram.com'a giriş yaparsanız, ekranın altında görünen menüden dilerseniz gezintiye çıkabilir dilerseniz de fotoğraf paylaşımı yapabilirsiniz. Tabi bu özellik oldukça kısıtlı. Telefonumdan denediğim zaman sadece fotoğraf yükleyebildiğimi ve yatay dikey boyutlandırma dışında herhangi bir özelleştirme de yapamadığımı gördüm. Yani sadece fotoğrafı yüklüyorsunuz ve açıklama yazdıktan sonra paylaşıyorsunuz.

Tarayıcıdan adım adım fotoğraf paylaşımı şöyle:

Buraya kadar her şey normal bir güncellemeden ibaret. Instagram, yine bekleneni vermemiş ve bilgisayardan fotoğraf yüklemeyi mümkün kılmamış diyebilirsiniz ama aslında öyle değil. Mobil tarayıcıdan fotoğraf yükleme, bilgisayarınızdan da fotoğraf yüklemenize kapı açmış durumda. Aşağıdaki fotoğrafı, Instagram hesabıma tamamen bilgisayardan gönderdim mesela.

Instagram bu özelliği engellemiştir diye düşünüyordum fakat bilgisayarınızdan sanki mobil cihazdan bağlı gibi Instagram'a giriş yaparsanız siz de fotoğraf paylaşabilirsiniz. Bunun için benim yaptığım şey şu oldu.

  • Chrome tarayıcısından Instagram.com 'a giriş yaptım.
  • Cmd + shift + c  (veya siz sağ tıklayıp "Inspect" tıklayabilirsinizkısa yolunu tuşlayarak kodları görüntüledim
  • Açılan alanda, mobil cihazda görüntüleme seçeneğini seçtim

Artık sanki bir mobil cihazdan Instagram.com'a bakıyordum ve telefonda görünen fotoğraf paylaşma (ve gezinme) butonları orada da görünüyordu. Normalde bilgisayarda yapamadığım, fotoğraf paylaşma işlemini burada tamamladım. Biraz uğraştırıcı gibi gelse de aslında çok rahat bir şekilde paylaştım fotoğrafı. Filtre, etiketleme veya konum ekleme gibi özellikler yok ama eğer amacınız sadece fotoğraf paylaşmaksa bunu artık bilgisayarınızdan rahatlıkla yapabilirsiniz.

Instagram bu özelliği daha fazla yeni kullanıcıya ulaşabilmek için yapmış olsa da yakın zamanda bilgisayardan da fotoğraf paylaşımına izin vereceğini düşünüyorum. Hem de uygulamadaki tüm özellikleri kullandırarak. Umarım yanılmam.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.