Barkomenü: Menüleri dijitalleştirmek isteyen mobil girişim
Girişim

Barkomenü: Menüleri dijitalleştirmek isteyen mobil girişim

Hizmet sektöründe kullanılabilecek ilginç bir girişim olarak karşımıza çıkan Barkomenü, cafe ve restoranlardaki menüleri dijitalleştirmeyi hedefliyor. Tolga Şen, Hakan Karabidek ve Tayfun Hakyemez tarafından geçtiğimiz yılın Mayıs ayında geliştirilmeye başlanan Barkomenü, 1 Şubat 2017 tarihinde iOS ve Android platformları için kullanıma sunuldu.

Genelde bir restorana gittiğinizde karşınıza çıkan menü bekleme problemini bir mobil uygulama yardımıyla ortadan kaldırmayı amaçlayan Barkomenü, kullanıcılarına anlaşmalı işletmelerin menülerine ulaşma imkanı tanıyor. Masalarda bulunacak olan QR kodlar sayesinde garson veya herhangi bir görevliye ihtiyaç duymadan sipariş vermenize olanak da sağlayan Barkomenü, çeşitli ödeme seçeneklerine de sahip.

Garson ve hesap bekleme derdine son!

Kredi kartı veya uygulama içerisinden yükleyebileceğiniz Barko TL’lerle ödeme imkanı sunan Barkomenü, nakit öde seçeneğiyle birlikte mobil uygulama üzerinden hesap istemenize de olanak tanıyor. Kullanıcı deneyimi anlamında başarılı sayılabilecek bir mobil uygulamaya sahip olan Barkomenü, tasarım konusunda yapabileceği ufak değişiklikler sayesinde mobil uygulamasını daha da geliştirebilir.

Şu an için Çanakkale'de 4, İstanbul’da 1 olmak üzere toplamda 5 işletme tarafından kullanılan Barkomenü, 137 kullanıcıya sahip. Anlaşmalı olduğu işletmelerle ilgili kullanıcı yorumları ve adres bilgileri de sunan Barkomenü, günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız menü, garson ve hesap bekleme gibi problemleri ortadan kaldırabilecek başarılı bir alternatif. Tam olarak aynı işlevi görmese de Protel'in benzer bir e-menü sistemi sunduğunu da iletelim.

Henüz herhangi bir yatırım almayan Barkomenü için toplamda 120 bin TL harcanmış. Satış başına komisyon şeklinde bir gelir modeline sahip olan Barkomenü, eğer anlaşmalı işletme sayısını arttırabilirse kısa süre içerisinde pek çok mobil kullanıcı tarafından tercih edilebilir.

Barkomenü’nün hedefi ise kısa süre içerisinde tüm Türkiye’ye yayılarak, cafe, restoran, otel, pansiyon ve konaklama alanlarında Barkomenü uygulamasının kullanılması. Dilerseniz Barkomenü uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (22)
 1. Şimdilik kullanıcı başına bin lira yani.

 2. Truelove Truelove

  Çok başarılı bir girişim. Umarım yaygınlaşır

  1. Çok çok teşekkür ediyorum güzel yorumunuz için. :)

 3. Kısa zamanda son bulacak olan girişim açıkcası, O garson masaya gelecekk ne verim abime diyecek, bu alanda ışık olsa eminim yemeksepeti köşeyi kapatırdı.

  1. Vakit ayırıp yorum yazdığınız için teşekkür ediyoruz. Herkes garsondan hoşlanmıyor maalesef. Garson aramaktan nefret eden kişilerin kullanacağını düşünüyoruz. Belki sizde gün gelir kullanırsınız? :)

 4. QR teknolojisini gastronomi de pratik kullanımı zor görüyorum.nfc ye benzetiyorum ben. Bi türlü yaygınlaşmadı.artık ta yaygınlaşmaz. Üzgünüm ama bu girişim ölü doğmuş. Yatırdıklarını çıkarırlarsa şanşlı saysınlar kendilerini derim.

  1. Teşekkür ediyorum yorumunuz için. Belki yaygınlaşması için bir başlangıç olur? :)

 5. Umarım başarılı olur ancak bende sonunu parlak görmüyorum.

  1. Teşekkür ediyorum yorumunuz için. :)

 6. bence gayet yerinde bir girişim kalabalık cafe veya restoranlarda ödeme zorluğunu ortadan kaldırır. Gençler iyi iş Çıkarmış

  1. Çok teşekkürler yorumunuz için. Kesinlikle beklemeyi ve ödemeyi kolaylaştırmaktadır. :)

 7. çok çok başarılı bir uygulama denedim test ettim emeklerine sağlık

  1. Teşekkür ederiz kullandığınız için. Zamanla çok daha güzel olacağına emin olabilirsiniz. :)

 8. Ahmet Gülümser Ahmet Gülümser

  Çok iyi bir çalışma zamandan kazanmak ve nerede ne yemek istiyorsanız kısaca ulaşabileceğiniz program herkese tavsiye derim.

  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ediyoruz. Bu yorumlar bizleri gerçekten çok mutlu etmekte. :)

 9. Micros gibi sistemlerle entegre çalışmadığı sürece ölü bir proje. Bu sistemlerde api lerini dışarı açmadığını düşünürsek maalesef gelişmesi olmayacak olan bir proje.

  1. Bu ayrı bir yeniliktir. Cafe otomasyon sistemi olmadığı için entegre çalışmasına çok gerek olduğunu düşünmüyoruz. İşleyiş tamamen farklı. Teşekkür ediyorum vakit ayırıp yorum yazdığınız için. :)

 10. En can alıcı özelliği mekana gitmeden menüsünü görmek

  1. Zomato'da da bu özellik var.

 11. Bizde menü de garson da aidiyet ve ayrıcalık hissettiren köklü alışkanlıklarımızdan. Girişimin menüler ve uygulama kısmında farklılaştığını düşünüyorum. İnşallah başarılı olur.

 12. Bir isletme bunu neden kullansin. Bir kere satin alip kullanmak varken enayi mi her sipatis basina komisyon versin. Cunku o restorana gelen adam zaten kndan alicak. Yemek sepeti gibi ektra mustero bulsa normalde bu tarz komisyon bazli ben olsam yapmam. Parasi tek seferlik 10bin tl yada yillk 5 bintl gibi belli ise urca bu tarz zor