Microsoft'un MacBook Air'i, Surface Laptop tanıtıldı

Microsoft'un MacBook Air'i, Surface Laptop tanıtıldı

Windows 10 S'i duyurarak Google'ın eğitim odaklı Chrome OS işletim sistemine rakip olan Microsoft, Windows 10 S işletim sistemini kullanan Surface Laptop modelini tanıttı. Alışılageldiğimiz Microsoft'un Surface ailesinde gördüğümüz ikisi bir arada formülünü tercih etmeyen ve standart bir dizüstü bilgisayar olarak tasarlanan Surface Laptop, şık tasarımıyla rakiplerine fark atıyor.

Öncelikle Windows 10 S işletim sisteminin uygun fiyatlı modellerde kullanılmak için tasarlandığını fakat Surface Laptop'un pek de uygun fiyatlı bir model olmadığını belirtelim. Bu durum oldukça enteresan gibi görünse de, Google'ın da bin dolarlık Chromebook Pixel modeliyle benzer bir yöntem denediğini biliyoruz. Kısacası Surface Laptop'u uygun fiyatlı Chromebook modelleriyle kıyaslamaktansa Chromebook Pixel ve Macbook Air gibi yüksek fiyat etiketine sahip olan cihazlarla kıyaslamak daha doğru olabilir.

Surface Laptop tasarımıyla rakiplerinin önüne geçiyor

Metal bir gövdeye sahip olan Surface Laptop'un üst yüzeyi Apple'ın Macbook'larıyla benzer bir tasarıma sahip olsa da, klavye ve ekran kısmında kusursuza yakın bir tasarım diline sahip. Özellikle klavye kısmında standart laptop modellerinden ayrılan Surface Laptop'un klavye yüzeyi alkantara kumaşla kaplı. Surface Pro modellerinin klavye seçeneklerinde karşımıza çıkan kumaş tercihi, özellikle uzun klavye kullanımları için doğru bir tercih.

13.5 inç büyüklüğünde PixelSense teknolojisine sahip dokunmatik bir ekranla gelen Surface Laptop, 2256 x 1504 piksel çözünürlüğünde. Başlangıç modelinin donanım özelliklerine gelecek olursak Intel'in Core i5 işlemcisinden gücünü alan Surface Laptop, HD Graphics 620 grafik işlemcisini kullanacak.

14.5 saate varan pil ömrü!

Giriş modelinde 4 GB RAM ve 128 GB SSD'ye sahip olacak olan Surface Laptop, 2 bin 199 dolar fiyat etiketine sahip olan en pahalı modelinde ise Intel Core i7, 512 GB SSD, 6 GB RAM ve Intel Iris Plus Graphics 640 gibi teknik özellikler sunuyor. Toplamda 4 farklı renk seçeneğiyle karşımıza çıkan Surface Laptop, 999 dolarlık giriş modelinde sadece platin renk seçeneğini sunacak. Windows 10 S işletim sistemi ön yüklü olarak satışa çıkacak olsa da, bir yıl boyunca Surface Laptop kullanıcılarına Windows 10 Pro'ya geçiş imkanının ücretsiz olarak sunulacağını da ekleyelim.

Başarılı tasarımını ve donanım özelliklerinin yanı sıra oldukça iddialı bir batarya süresi vadeden Surface Laptop, Microsoft'un iddiasına göre 14.5 saatlik bir pil ömrüne sahip. Eğer vadedilen 14.5 saatlik süre doğru ise pek çok laptop kullanıcısının yaşadığı pil ömrü sıkıntısı Surface Laptop modeliyle ortadan kalkabilir. Surface Laptop beğenimizi kazanan bir ürün fakat büyük ihtimalle ülkemizde satışa çıkmayacak. Keza hiçbir Surface ürünü resmi olarak Türkiye'de satışa çıkmadı ¯\_(ツ)_/¯.

https://www.youtube.com/watch?v=74kPEJWpCD4

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.