Facebook ve Google 100 milyon dolar dolandırıldı
Teknoloji

Facebook ve Google 100 milyon dolar dolandırıldı

Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan siber dolandırıcılık, teknoloji dünyasının en önemli şirketlerinden olan Facebook ve Google'a bile zarar verebiliyor. ABD Adalet Bakanlığı geçtiğimiz ay Asyalı bir tedarikçi üzerinden 100 milyon dolarlık dolandırıcılık gerçekleştiğini ve kurbanların iki önemli teknoloji markası olduğunu açıklamıştı.

Adalet bakanlığı firmaların isimlerini açıklamasa da, bugün Fortune'un paylaştığı habere göre dolandırıcılık mağduru olan firmalar Facebook ve Google. Söz konusu dolandırıcılık nedeniyle 100 milyon dolar tutarında bir vurgun gerçekleştiren Litvanya asıllı Evaldas Rimasauskas, Asya merkezli büyük bir tedarikçisinin e-posta, fatura ve şirket damgalarını taklit ederek Facebook ve Google'ı 2013 yılında dolandırmayı başardı.

Facebook sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre olayın anlaşılmasından sonra gönderilen paranın bir kısmını geri almayı başaran sosyal medya devi, açılan soruşturma için güvenlik güçleriyle iş birliği içinde olacaklarını da açıkladı. Google'ın da benzer bir açıklama yaparak tıpkı Facebook gibi dolandırıcılık kurbanı olduğunu ve olayın anlaşılmasıyla birlikte hemen yetkililere haber verdiklerini açıkladıklarını da iletelim.

Görsel Kaynak: Depositphotos

Yorumlar (7)
 1. Hüseyin Hüseyin

  Onlar bile dolandırılıyorsa biz ne yapalım..

 2. Soru Cevap Soru Cevap

  Ne kadar büyük bir şirket olsa da dolandırılabiliyormuş demekki. İlginç.

 3. Güvenlik big data ve yapay zeka gibi geleceğin trendlerinden.

  1. Maşallah ya her şeyden anlıyorsun, anlamadığın konu yok, web sitenin reklamını yapmak için her yerde yorumlarını görüyorum, adrazzi yi öneririm senin için, biz de biliyoruz her yoruma kendi projemizin ismini yazmayı, adrazzi ye şu zamana kadar yaklaşık 500 tl yatırdım, sen de yatır, böyle ucuz reklam yapma.

  2. Eray Özer Eray Özer

   Gerçekten mi ? İnanmıyorum. Siz söylemeseniz biz de bilmiyorduk. Bırakın artık şu influencer ayaklarını.

 4. Sivas Haber Sivas Haber

  Telefon dolandırıcılarına inanıp para kaptıranları artık eleştirmeyeceğim bu haberi gördükten sonra :)

 5. Gezilecek Yerler Gezilecek Yerler

  ya bu insan oğlunu görünce her geçen gün şaşıyorum :)