Korsan müzik tüketimi bitmedi, sadece şekil değiştirdi

Korsan müzik tüketimi bitmedi, sadece şekil değiştirdi

2000 sonrası doğan nesil bizim gibi korsan müzik dinleme seçenekleriyle çok fazla yüzleşmedi. iTunes/Apple Music, Spotify, Deezer gibi bir çok müzik uygulaması günümüzde yasal ve kaliteli müzik dinlemeyi kolaylaştırmış durumda. Peki bu durum korsan müzik tüketimini bitirdi mi dersiniz? Pek de öyle gözükmüyor.

Günümüzde Spotify, YouTube vb. kaynaklar sayesinde ücretsiz olarak da yasal olarak müzik dinlemek mümkün. Fakat IFPI'ın araştırmasına göre günümüzde yasadışı müzik tüketimi devam ediyor, sadece yöntemler değişmiş durumda. Eskiden çeşitli sitelerden veya P2P uygulamalarla korsan müzik indirmek popülerken IFPI'nin araştırmasına göre artık çalınan müzikleri indirmek en sık başvurulan yöntem. Zira geçtiğimiz yıllarda müzik indirme siteleri ve P2P uygulamalarının sayısı hızla azaldı.

Korsan müzik dinlemenin yeni hali

IFPI'nin 13 ülkede yaptığı araştırmaya katılanların yüzde 35'i son 6 ay içinde korsan müzik dinlediğini beyan etmiş. Katılımcıların yüzde 30'u yukarıda bahsettimiz 'oynatılan/çalan müziği' kaydetme yönetimini kullanırken yüzde 19'luk bir dilimse korsan müzik indirdiğini belirtmiş.

Tahmin edeceğiniz üzere korsan müzik dinleme oranları erkeklede kadınlardan daha fazla. Erkeklerin yüzde 40'ı bulan korsan müzik dinleme oranı kadınlarda yüzde 30'da kalıyor. Erkeklerin yüzde 35'i müzik kaydettiğini, yaklaşık yüzde 25'i müzik indirdiğini söylerken, kadınlarda bu oranlar yüzde 26 ve 21 seviyesinde gözüküyor.

On iki binden fazla katılımcının katıldığı Music Consumer Insight adlı rapora göre korsan müzik dinleme oranı  halen gençler arasında daha yaygın. 16-24 yaş arasında korsan müzik dinleme oranı yüzde 55. Yaş ortalaması arttıkça korsan müzik dinleme oranı da düşüyor. 55-64 yaş arasında korsan müzik dinleme oranı 17 civarında.

Müzik endüstrisi korsan sitelerin sonunu getirdi ama çalan müziği kaydetmenin ne ölçüde geçileceği muallak. Kasetle müzik dinleyenler radyoda çalan müziği boş kasete kaydetmek gibi yöntemler olduğunu hatırlayacaktır. Güncel durumu bu tekniğe benzetebiliriz ki her iki durumda da karşımıza 'kaliteli ses' sorunun çıktığını söyleyebiliriz..

Görsel Kaynak: Depositphotos

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.