ABD H-1B vize başvurularının yüzde 82’si Çin ve Hindistan’dan; Türkiye 14'üncü sırada

ABD H-1B vize başvurularının yüzde 82’si Çin ve Hindistan’dan; Türkiye 14'üncü sırada

ABD’deki şirketlerin Amerikan vatandaşı olmayan yabancı çalışanları geçici olarak işe almasını sağlayan H1-B vize programına, geçtiğimiz yıl en çok Hindistan ve Çin'den profesyoneller başvuru yaptı. Bilmeyenler için H-1B, özellikle teknoloji ve bilim alanlarında çalışan nitelikli işçilerin geçici olarak Amerika’da iş bulup oturmasını sağlayan ve bu yolla yıllardır dünyanın dört yanından nitelikli ve yaratıcı insanların ABD'ye göçmesine neden olan başarılı bir program.

Kısa süre önce yeni ABD başkanı Donald Trump’ın göçmen karşıtı politikaları nedeniyle kısıtlayıcı düzenlemeler yaptığı H-1B vize programına 2016'da yaklaşık 170 bin başvuru yapıldı. Hindistan vatandaşları 126 bin başvuru ile ilk sırada yer aldı.

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin ise Hindistan'ın ardından ikinci sırada yer alıyor. Toplamda 21 bin 657 başvuruda bulunan Çin'i Meksika ve Güney kore takip ediyor. 2015 yılında H-1B vize başvurularının yüzde 80'ini oluşturan Hindistan ve Çin, 2016 yılında bu oranı az da olsa arttırarak yüzde 82 seviyelerine kadar çıkarmış.

Ülkemizden de H-1B vizesine başvurular yapılıyor. Hindistan, Çin ve Meksika'ya oranla çok daha az olsa da, 2016 yılında H-1B vizesine Türkiye'den 731 başvuru yapılmış. Son olarak her yıl 85 bini aşkın H-1B vizesinin onaylandığını ekleyelim. H-1B vizesinin kötü bir eğitim sistemine sahip ABD için ne kadar önemli olduğunun tartışıldığı aşağıdaki video bilgilendirici olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.