ABD H-1B vize başvurularının yüzde 82’si Çin ve Hindistan’dan; Türkiye 14'üncü sırada
Genel

ABD H-1B vize başvurularının yüzde 82’si Çin ve Hindistan’dan; Türkiye 14'üncü sırada

ABD’deki şirketlerin Amerikan vatandaşı olmayan yabancı çalışanları geçici olarak işe almasını sağlayan H1-B vize programına, geçtiğimiz yıl en çok Hindistan ve Çin'den profesyoneller başvuru yaptı. Bilmeyenler için H-1B, özellikle teknoloji ve bilim alanlarında çalışan nitelikli işçilerin geçici olarak Amerika’da iş bulup oturmasını sağlayan ve bu yolla yıllardır dünyanın dört yanından nitelikli ve yaratıcı insanların ABD'ye göçmesine neden olan başarılı bir program.

Kısa süre önce yeni ABD başkanı Donald Trump’ın göçmen karşıtı politikaları nedeniyle kısıtlayıcı düzenlemeler yaptığı H-1B vize programına 2016'da yaklaşık 170 bin başvuru yapıldı. Hindistan vatandaşları 126 bin başvuru ile ilk sırada yer aldı.

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin ise Hindistan'ın ardından ikinci sırada yer alıyor. Toplamda 21 bin 657 başvuruda bulunan Çin'i Meksika ve Güney kore takip ediyor. 2015 yılında H-1B vize başvurularının yüzde 80'ini oluşturan Hindistan ve Çin, 2016 yılında bu oranı az da olsa arttırarak yüzde 82 seviyelerine kadar çıkarmış.

Ülkemizden de H-1B vizesine başvurular yapılıyor. Hindistan, Çin ve Meksika'ya oranla çok daha az olsa da, 2016 yılında H-1B vizesine Türkiye'den 731 başvuru yapılmış. Son olarak her yıl 85 bini aşkın H-1B vizesinin onaylandığını ekleyelim. H-1B vizesinin kötü bir eğitim sistemine sahip ABD için ne kadar önemli olduğunun tartışıldığı aşağıdaki video bilgilendirici olabilir.

Yorumlar (4)
 1. Kritikadam Kritikadam

  Lisans ve lisansustu programlarda ABD'deki egitim sisteminin dunyanin en iyisi oldugunu gormek icin dunyanin en iyi 100 universitesi listesine soyle bir goz gezdirmeniz yeterli. H1b vizesini Amerikaki sirketler, butun dunyada da olan, yazilimci acigini kapatmak icin kullaniyorlar. Olayin kendi egitim sistemlerinin iyi veya kotu olmasi ile bir alakasi yok.

  1. Halil İbrahim Yildiz Halil İbrahim Yildiz

   Dostum senin öğrenecek çok şeyin var... Amerika'da 6000 adet üniversite olduğunu bilseydin dünyada ilk 100 üniversiteye bakmazdın... Eğitim kalitelerinin sıfıra yakın olduğunu söylemek çokta yanlış olmaz en baba üniversitelerini düşünürsek sadece 1000 de 1 gibi bir oranları var.

   1. Kritikadam Kritikadam

    Hepimizin ogrenmesi gereken bir cok sey var.

    Sizin ogrenmeniz gereken Amerika'daki en azindan top 250 universitenin dunya standartlarinin cok ustunde bir egitim verdigidir. Ornegin Turkiye'deki ancak 10-15 universite Amerika'daki bu top 250 universite dengindedir.

    Amerika'nin H1b vizesine ihtiyac duymasinin nedeni Amerika'daki universitelerden mezun olan muhendislik ogrencilerinin teknoloji sektorundeki teknik insan ihtiyacini karsilayamamasindandir. En basta dedigim gibi Amerika'daki egitim sistemi ile bir ilgisi yoktur.

 2. Spytron Spytron

  Bu vizeyi 17 yıl önce alan ve orada çalışan biri olarak benden önce yorum yapan arkadaşıma katılıyorum.. Bu vize de önce avukat tutulur ve dokumanlarınız (referanslar+diploma+transcript vb) INS e gider gerekirse diploma evaluation için bağımsız bir kuruma gönderilir.. Sonunda vizeniz verilir vb.. Ancak bu vize türü tamamen orada insan eksikliği duyulduğu için verilen bir vizedir.. Eğitim vb hiç bir ilgisi yok...