e-kira.net: Kredi kartına taksitle kira ödeyebildiğiniz online kira platformu
Girişim

e-kira.net: Kredi kartına taksitle kira ödeyebildiğiniz online kira platformu

Türkiye'de ödemelerin online dönüşümünde fatura önemli bir kırılımdı; online fatura ödemelerinin hacmi kısa sürede milyarlarla ifade edilir hale geldi. Benzer bir dönüşüm kira ödemeleri için sağlanabilir mi? e-kira.net, bankalar dışında bu dikeye odaklanan yenilikçi bir ödeme girişimi olarak, bu konuda öncü olmak istiyor.

Yaklaşık bir yıllık geliştirme sürecinden sonra geçtiğimiz yıl sonunda hayata geçen e-kira.net Berkay Yavuz'un girişimi. Türkiye'de yaklaşık sekiz yıl boyunca Unilever ve Loreal'de yönetici pozisyonunda çalıştıktan sonra MonarQi Ülke Pazarlama Müdürü olan Berkay, e-kira ile farklı bir alanda ilk kez girişimciliği deniyor. e-kira.net, kiracıların kira ödemelerini kredi kartıyla yapmasına ve dilerlerse taksitlendirmesine izin veriyor.

Bankacılık dışında sunulan yenilikçi çözümlerden biri olan e-kira.net aslında ev sahiplerine ve kiracılara yönelik bir ödeme yönetimi platformu. Ev sahipleri için mülk yönetimi ve tahsilat avantajı sağlayan e-kira.net, birden fazla mülkünü kiraya veren ev sahiplerinin tüm süreçleri bir arada yönetmesini sağlıyor. Diğer taraftan kiracılar nakit dışında bir alternatife kavuşuyor ve kredi kartlarının ödül programlarından faydalanabiliyor. Kiracılar ödemelerini dilerlerse banka kartlarıyla da yapabiliyorlar.

Bugüne kadar 300'den fazla kullanıcıya ulaştığını paylaşan e-kira.net, kiracıların tek çekim kira öderkeni hesap kesin tarihlerine göre 40 güne kadar ertelemede bulunduklarını söylüyor. e-kira.net ödeme tarafından PayU altyapısını kullanıyor ve yüzde 1,5'tan başlayan oranlarla gelir yaratıyor.

Bu yıl içinde ilk yatırımı alıp, büyümeye odaklanan e-kira.net, uzun vadede ev sahipleri ve kiracılar arasında yaygınlıkla kullanılan bir iletişim ve yönetim platformu haline gelmek istiyor.

Yorumlar (17)
 1. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Hayırlı olsun. Merak ettiği konu; kira tahsilatını site üzerinden yapmanın hukuksal olarak bir izni var mı? Son değişikliklerde ödeme ve tahsilatlarda BDDK izni gerekmiyor muydu? Veya bu iş o kapsama girmiyor mu?

  1. Berkay Yavuz Berkay Yavuz

   Teşekkürler Volkan Bey. e-kira olarak, sistemimizi BDDK lisanslı PayU Ödeme Kuruluşu A.Ş. ile geliştirmiş bulunmaktayız, yasal düzenlemelere uygun olarak kira ödemeleri yapılmaktadır. Borçlar Kanunu’nda 500 TL ve üzeri kira ödemelerinin Banka veya PTT aracılığıyla düzenlenmiş belgeler (dekont/hesap cetveli) ile tevsik edilmesi hükmü vardır. Biz de bu doğrultuda PayU ile kira ödemelerini banka dekontu ile belgelendirmekteyiz.

 2. Toplumsal ahlak yerlere düşmüş, ayaklar altına alınmış demek ki. Çivisi çıkmış memleketin.

  Eskiden kirasını ödeyemeyen, borcunu ödeyemeyen insan, herşeye rağmen onurlu bir şekilde ayakta kalabiliyordu. Artık böyle simsar işletmelerin eline düşüyor demek ki, yazıklar olsun! Böyle bir meseleden para kazanmaya çalışan bir zihniyet ancak burada olur, toplumsal ahlakın yerin dibine battığı bir yerde.

  Basit bir hesap yapın, X ailenin evine ayda 2400 TL giriyor. Evlerinin kirası 700 TL. 3 ay boyunca kirasını e-kira ile ödeyip 9 taksit yaptırtan bir aile, 4. ayın sonunda 700TL kira + faizi dahil 300 TL de kredi kartına kira için ödeyecek. 7. ayın sonunda ayakta kalması mümkün olmayan bir aileden bahsediyoruz.

  Maddi sıkıntı yaşayan insanlara bir 'opsiyon' sağlanabilmesi, teknik bir ödeme yöntemi yaratacak bir yaratıcılığının olması, bu işin ahlaklı olmasını sağlayamaz! Girişimcisinin pivot etmesinin öneririm, ahlaklı bir iş modeline dönmesini, insanların onurunu zedeleyebilecek bu modelden vazgeçmesini tavsiye ederim.

  1. Berkay Yavuz Berkay Yavuz

   Fatih Bey merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. Ben e-kira.net'in kurucusu olarak duyduğunuz endişeye açıklık getirmek isterim. Bu platformu oluştururken, insanların mağduriyetlerinden bir fayda çıkarmayı değil, hayatlarının en önemli ödeme kalemlerinden birinde kendilerine destek olmayı hedefledik. Aslına bakarsanız, ödemelerin taksitlendirilerek ya da kredi kartı ile bir sonraki aya ötelenmesi kiradan dahi yüksek olabilecek birçok ödeme için hem kurumsal hem de bireysel olarak sıkça kullanılıyor. Günümüzün finansal koşullarında buna uygun birçok araç bulunuyor.

   Kirasını ödeme imkânı olmayan bir kiracının, ev sahibine karşı düştüğü mahcubiyeti göz önüne aldığınızda, tek muhatabının banka olduğu bir platforma borcunu taşıması, kendi onurunu koruma açısından daha faydalı olacağını görüşünü taşıyoruz. Ayrıca kira ödenmediğinde mal sahibine tek taraflı fesih hakkı da doğması da kiracıyı daha da zor durumda bırakıyor.

   e-kira.net platformu olarak kredi kartının düzenli olarak ödenmesi ve sunduğu avantajlardan yararlanılması bilincini aşılamaya çalışıyoruz. Yoksa kredi kartını düzenli ödemekte sıkıntı çeken birinin, borç yükünü artırmasını elbette istemiyoruz. Halihazırda kredi kart limiti ve kullanımının kontrol altına alınması konusunda gerekli düzenlemeler bankalar ve BDDK'nın gözetimi altında gerçekleştiriliyor.

   Hassasiyetinizi anlıyorum. Özetle, amacımız kimsenin borç yükünü artırmak değil, kredi kartı kullanarak ödeme zorluğunu aşmasını sağlamak. Yine sorularınız olursa yanıtlamaktan memnuniyet duyarım.

   Teşekkürler.

   1. Brscck Brscck

    Merhaba,

    "Günümüzün finansal koşullarında buna uygun birçok araç bulunuyor." belirttiğiniz üzere sorun günümüzde.. Neticede evirip çevirmeye gerek yok böyle bir dünyada yaşıyoruz ve komisyonculuk girişimlerin ve ticaretin baş aktörü olmuş. Birilerinin bir eksikliğinden veya aksamasından para kazanılıyor bu bir yemek sipariş firması içinde böyle, e-kira içinde böyle, bir banka internet şubesinde fatura öderken de böyle.

    Fatih Bey'in biraz da duygusal olduğunu düşündüğüm değerlendirmesine genel perspektifte katılıyorum.

    Girişiminiz özelinde ise bir kullanıcı yorumuna detaylı bir yanıt dönüyor olmanız çok güzel, bir çok insan için yeri ve zamanında yararlı olabilecek bir girişim.

    Tebrik eder, başarılar dilerim.

    Selamlar.

   2. Serhat Turan Serhat Turan

    Berkay Bey,

    Girişiminiz konusunda sizi tebrik ederim. Yurtdışında tecrübe ettiğim ve Türkiye'de olması gerektiğini düşündüğüm bir konuydu. Umarım başarılı olursunuz.

  2. Nesrin Nesrin

   Her ay zorla mı kartla ödetiyorlar sana? Bir ay sıkışırsın ve nakitin yoktur, kartla ödersin. Bunun neresi kötü? Kafalar pırıl pırıl...

  3. Mehmet Türk Mehmet Türk

   Fatih yorumuna katılıyorum, kiracı kirasını ödeyemiyorsa kiraya veren birazcık sabırlı olsun, zor birşey değil ki bu.

 3. Dünyada farklı modelleri var appfolio, rentshare.com, plastiq gibi. Yerli girişime başarılar. Sanki marka adına biraz daha yatırım yapılıp daha akılda kalıcı farklı karakterler olmayan bir isimle başlanabilirdi. Hadi hayırlısı..

 4. Taksitin taksiti gibi olmuş, baya saçma geldi..

 5. Bazı yorumların gündelik hayat gerçeklerinden kopuk yapıldığını düşünüyorum. Türkiye'de aybaşında maaşını aldığında hepsini önce kredi kartlarına yatırıp ardından nakit avans çekerek kira vb ödemelerini yapan bu sayede "kredi kartlarını döndüren" oldukça çok sayıda insan var. Bu sistemle kullanıcılar nakit avans yükünden kurtulabilir, kira ödemesi de alışveriş gibi kartına yansıyacağından çekildiği gün itibarıyla işlemeye başlayan nakit avans faizi yerine ekstre kesimi sonrasında oluşacak dönem faizi ile daha az ödeme yükü oluşabilir, kartlarda bu sayede düzenli olarak ödenebilir. Bu girişimin Hayır'lı olmasını dilerim

 6. Ne bekliyorsunuz hizmet verip bunu bedava yapmalarını mı? Ailenin cebine ayda 2.400 lira para giriyor da bu insanlar her ay 700 TL kira ödüyor, 9 taksit olursa bir zaman sonra batacaklarmış. Her ay 9 taksit yapmak zorunda mı? Tek çekim yapsın, kirasını 1 ay ötelesin ve çok sıkışık olduğunda kullansın o zaman. En kötü senaryoyu yazıp insanları vampir gibi göstermekte neyin nesi? Adam çıkmış bir de yanıt vermiş güzel güzel.

 7. Öncelikle başarılar dilerim. İş modelinize ilişkin aklıma takılan bir kaç soru var. Aydınlatırsanız sevinirim.

  1 - Anladığım kadarıyla borçlunun borcu üzerine komisyonunuzu koyarak tüm bedeli kredi kartı üzerinden alıyor ve taksitlendiriyorsunuz. Bunun hukuki alt yapısı nedir? Bu işlemi yapmak için BDDK ya da Hazine Müsteşarlığı nezdinde bir lisans (PayU'nın sahibi olduğu lisanstan bahsetmiyorum.) almanız gerekmiyor mu? Çünkü, yaptığınız iş bana taksitle ödünç para vermek gibi geldi.

  2- Bir tüzel kişi olarak kirasını sizin aracılığınız ile öderse fatura kesiyor musunuz?

  2 - Eğer kesiyorsanız ne faturası kesiyorsunuz?

  1. Berkay Yavuz Berkay Yavuz

   Ogün Bey teşekkürler. e-kira olarak, yaptığımız işlemin normal bir e-ticaret ödemesinden farkı yoktur. Bizim herhangi bir şekilde şirketimizden verdiğimiz veya yapılandırdığımız bir borç değil, tüketicilerin kredi kartlarının sahip olduğu limitler dahilinde gerçekleşen bir ödemedir veya taksitlendirmedir. Biz kira ödemesini e-kira ile yapan tüketici veya tüzel kişilere verilen hizmet karşılığı olarak fatura kesmekteyiz, kira meblağı ise bildiğiniz gibi emlak gelir vergisi kapsamına girmektedir, ev sahibinizin sorumluğundadır ödemesi, tüzel kişiler için ise düzenli ödenen stopaj kapsamına girer. Ayrıca sorularınız olursa yine yanıtlamak isteriz.

 8. Serhat Serhat

  Hayırlı olsun güzel bir girişim. İnsanların zor zamanlarında kullanabilecekleri iyi bir alternatif. Kredi kartı ile kiramı öderken puan/mil kazanacak olmam da güzel. Bu tarz hayatı kolaylaştıran yerli girişimlere daha çok destek verilmesi gerektiği görüşündeyim.

 9. Öncelikle girişimci arkadaşımıza başarılar dilerim...Ama şu konunun altını çizmek isterim; maliye uyanıp, e-kira üzerinden kira alanları takibe alıp, hepsine vergi çıkarınca, ev sahipleri değil e-kira üzerinden kira almak, kira sözleşmesine "e-kira" üzerinden ödeme yapılamaz ibaresi bile koydurtabilir :) Sonuçta vergi ödememek için banka bile kullanmayıp, kirayı hala elden alan çok mülk sahibi var...

 10. Berkay Bey sanirim herkesin dusundugu gibi sadece komisyon odakli gelir modelinden ziyade nakit dongusunu lehinize cevirebilecek sekilde sistemi kullanmak adina bu tarz bir girisimi dusundunuz.(faydali olmak kiraci ev sahibi muhabbetini biryana birakirsak). Cunku cevirilen aktif meblag hayli buyuk olur tutarsa bu start up.Ama farkli bir sektorde daha anlamli olabilir bu sistem.

  basarilar