Yerli üretim otonom deniz drone'u Piribot

Son dönemde hem göklerde hem de denizlerde farklı amaçlara hizmet eden drone modelleriyle karşılaşıyoruz. Ülkemizde geliştirilen ve su üstünde görev yapacak bir drone modeli de OBSS tarafından geliştirilen Piribot. Aracın önemli özelliği üzerindeki güneş enerji panelleriyle enerjisini sağlayacak olması.

Aslında verdiği yazılım hizmetleriyle tanınan OBSS, AR-GE laboratuvarlarında önemli yatırımlar da yapıyor. Firma insansız araçlar üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştırmış. Ortaya çıkan önemli Piribot projesi ise denizler için geliştirilen drone örneklerinden.

Piribot’un bir diğer özelliği ise otonom olarak çalışabiliyor olması. Kısacası bir kontrolcü olmaksızın da Piribot kendi kendine denizlerde mesafe kat edebiliyor. Bunun için bir drone rotalama optimizasyonu geliştirilmiş. Piribot’un yeteneklerinin tespiti için bir başka test ise Akdeniz’de gerçekleştirilmiş. Antalya’da denizden sahile bırakılan Piribot test aşamasında Akdeniz’in güney kısındaki Mısır’a otonom olarak ulaşmayı başarmış.

Piribot’un üzerindeki sensör paketi, hava sıcaklığını, deniz suyu sıcaklığını, rüzgar hızını, sudaki Ph derecesini, nemi ölçebiliyor. İlk prototipleri Marmara denizinde denenirken, yetkililer ise Piribot’un gelecekte sivil ve askeri ihtiyaçların karşılanmasına yönelik olarak açıklamalarda bulundu. Buna göre Piribot’lar, gerek deniz güvenliğinin sağlanması, istihbarat, mayın tespiti gibi amaçlarla kullanılabilecek. Bunun yanında bilimsel ve çevreci araştırmalar için de kullanılacak olan Piribot, üstündeki sensörler sayesinde farklı hidografik ve sismik araştırmaların yapımında kullanılacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.