Uber uygulamasına İtalya'da yasak geldi
Girişim

Uber uygulamasına İtalya'da yasak geldi

İtalyan mahkemesi Uber uygulamasının tüm faaliyetlerinin İtalya genelinde yasaklama kararı aldı. Mahkeme kararında, Uber'in taksi sürücülerine karşı haksız rekabete girmesini gerekçe gösterdi.

Mahkeme Uber'in İtalya genelinde Uber'in UberBLACK, UberLUX, UberX, UberXL ve UberSelect gibi türlerde araç çağırılabilecek akıllı telefon uygulamalarının reklamının yapılmasına da yasak koydu. Her ne kadar bugüne kadar verilen yasaklama kararları Uber'in daha çok işine yarıyor olsa da, İtalya'da alınan kararın Uber için oldukça sert olduğunu söylememiz mümkün.

İtalyan mahkemesi, İtalya'nın önde gelen taksi dernekleri tarafından açılan davada bu derneklerin lehine karar verdi. Uber'in İtalya operasyonu ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada karar karşısında şok olduklarını ve itirazlarını gerçekleştireceklerini açıkladı. Bildiğiniz üzere Uber her seferinde ülkelerde yasaklarla karşılaşıyor ancak buna rağmen her yasakla birlikte daha tanınır hale geliyor.

Yorumlar (6)
 1. Kemalettin Candan Kemalettin Candan

  Sıradaki Türkiye, at fav'a bekle ;-)

 2. İyi de hiç mi haklılık payı yok taksicilerin ki onlardan çok şikayet eden biri olarak yazıyorum bunu. Sektörü yok etmek ne kadar doğru? Dahası tüm dünyada ki taksi sektörlerinden gelir modeli yaratmak ne kadar doğru?

  "Efendim taksiciler de çok oluyordu Uber'le gördüler gününü"

  Bu mudur yaklaşım? bu şekilde mi yaklaşacağız taksi sektörüne?

  Teknolojiden anladığımız bu mu?

  1. Entrepreneur Entrepreneur

   İstanbul 20 milyonluk şehir sizce 17 bin sarı taksinin olması mantıklı mı? Burada yaklaşım farkından ziyade kaptırılmamak istenen bir rant var taksi plakaları 1.500.000 TL'ye ulaşmış durumda İstanbul'da bu fiyata nerelerde ev alabileceğinize açın bakın istiyorsanız. Büyük metropollerde toplu taşıma elbette yaygınlaşmalı ancak özel taşımacılık, taksi vb araçlarda opsiyon ne kadar fazla olursa biz büyük şehirlerde yaşayanların gündelik hayatları kolaylaşacaktır. Farklı opsiyonların olması rekabeti artıracak hizmet kalitesi belli bir standardı yakalayacaktır.

   1. Hayatınızda kaç kere taksi kullandığınız belli oluyor.Çok kullanmış olsaydınız verilen plaka sayısının nüfusla orantılı olduğunu bilirdiniz.Taksi kullanmayan birinin Uber i destekleyerek kalitenin artmasını beklemeside manidar olmuş.

  2. Peki sizin teknolojiden anladığınız yasaklar mı? Rekabetin hizmet kalitesini yükseltecek tek faktör olduğunun bilincinde değil misiniz?

 3. Neden bir bir ülkelerde yasaklanıyor ona bakmak lazım. Demek ki burada önemli olan sıkıntılı süreçleri çözmeli. Yoksa yasaklanması çözüm değil.