Facebook, dijitalleşen KOBİ'lere özel yeni mobil çözümlerini tanıttı

Facebook, dijitalleşen KOBİ'lere özel yeni mobil çözümlerini tanıttı

Küçük ve orta ölçekli işletmeler yani kısaca KOBİ'ler uzun süre Google'a bağımlı kaldı ancak Facebook bu dikeydeki gücünü giderek artırıyor. KOBİ'lerin kendi sosyal çevresini oluşturmasına destek olan Facebook, artık bu alandaki çözümlerini mobilde de sunacak.

Aldığımız rakamlara göre Facebook dünya çapında 5 milyon aktif reklam verene ulaşmış durumda. Türkiye'de Facebook kullanıcılarının yüzde 78’inden fazlası Türkiye'deki en az bir işletmeye, yüzde 51'i ise ise en az bir uluslararası KOBİ’ye dokunuyor. Diğer yandan ABD, İngiltere, Hindistan, Suudi Arabistan ve Pakistan’ın da aralarında bulunduğu diğer ülkelerden Türkiye’deki bir işletmeye bağlı olan insanların sayısı ise 111 milyonu geçiyor.

KOBİ'ler için mobildeki yeni özellikler

İşte bu kitleleri KOBİ'ler için müşteriye dönüştürmek isteyen Facebook, 65 milyon Facebook sayfası ve 8 milyon Instagram profili için kapsamlı mobil çözümler sunmaya başladığını duyurdu.

Facebook'un resmi blogunda paylaşılan bilgilere göre artık Reklam Yöneticisi Uygulaması’nda işletmeler hangi yöntemle en verimli sonuca ulaşabileceklerini görebilecek. Aynı zamanda yüksek performanslı reklamları tekrar devreye alabilecek, yeni ilgi alanları ve hedef ekleme ile reklamları karşılaştırmaya yönelik “tek tık” seçeneğinden faydalanabilecek.

İşletmeler, Mobil Stüdyo ile mobil cihazlar üzerinden daha iyi reklamlar oluşturulabilecek. Blueprint e-eğitim sistemi 10 farklı dilde kullanılabilecek ama maalesef Türkçe o diller arasında gözükmüyor. Bugüne kadar 150 ülkede, 2,5 milyarın üzerinde elektronik eğitim kursu alındı. Facebook'un verdiği bilgiye göre Blueprint artık 1 milyondan fazla kullanıcıya erişiyor ve bu kitlenin yüzde 50'sini KOBİ'ler oluşturuyor.

Diğer yandan işletmeler, Sayfa Yöneticisi Uygulamasını kullanarak mobil ve masaüstünde tek bir Gelen Kutusu üzerinden Facebook, Messenger ve Instagram’daki müşterileriyle iletişim kurabilecek. Uluslararası ‘benzer hedef kitleler,’ küresel hedefleme, taktik haritası gibi özellikleri kullanarak dünya çapında kampanyalar düzenlenme şansına sahip olacak.

Bu noktada hatırlatmak gerekirseAralık 2016 itibarıyla Facebook'un günlük aktif mobil kullanıcı sayısı 1,15 milyar iken aylık  aktif mobil kullanıcı sayısı ise 1,74 milyarı buluyor.

Facebook, son dönemde ABD, Hindistan, Brezilya ve Almanya gibi ülkelerde KOBİ konseyleri oluşturduğunu da söylüyor ve 2017’de yeni ülkelerde bu işi yaygınlaştıracağının haberini veriyor. Facebook'un bu adımlarla Google saflarına ne kadar gireceğini merakla izlemeye devam ediyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.